Tudtad-e?! zóna

TribeBubu 
Tudtad-e?!

10 dolog, amit nem biztos, hogy tudtál A mélység titkáról, James Cameron sci-fi klasszikusáról

https://hu.ign.com/a-melyseg-titka/97872/feature/10-dol…

Kapcsolódó filmek: A mélység titka (1989)

A mélység titka (1989)

Kapcsolódó művészek: Ed Harris · James Cameron · Michael Biehn · Mary Elizabeth Mastrantonio · Gale Anne Hurd · Mikael Salomon

TribeBubu 
Tudtad-e?!

És azt tudtátok, hogy Mel Gibson Apocalyptójában van a filmtörténelem egyik legfurcsább „vendégszereplése”?

https://hu.ign.com/apocalypto/74333/news/es-azt-tudtato…

Kapcsolódó filmek: Apocalypto (2006)

Apocalypto (2006)

Kapcsolódó művészek: Mel Gibson

1 hozzászólás
Bookwormie 
Tudtad-e?!

Ez még ritkább variáció, mint az egy személy által nyert Oscar- és Nobel-díj, mert azt már ketten is megcsinálták: George Bernard Shaw és Bob Dylan.

(forrás: Észkombájn FB oldala)

Kapcsolódó filmek: Dear Basketball (2017)

Dear Basketball (2017)

Kapcsolódó művészek: Kobe Bryant

kvázimozi
Tudtad-e?!

bár csak egy szösszenetnyi, de első osztályú animáció a sci-fiből, melynek (témája és) képi világa ötven év múltán is csak egyre aktuálisabb

https://www.youtube.com/watch…

Kapcsolódó filmek: 2001 – Űrodüsszeia (1968)

2001 – Űrodüsszeia (1968)

Kapcsolódó művészek: Stanley Kubrick · Arthur C. Clarke · Ray Lovejoy · Anthony Masters · Geoffrey Unsworth · Harry Lange · Ernest Archer · Ligeti György · Richard Strauss · John Hoesli

Serge_and_Boots 
Tudtad-e?!

Sokak kedvenc tengeralattjárós mozija a Vadászat a Vörös Októberre, mely a tengeralattjáró-hadviselés bemutatásában talán kétes, de filmként mindenképpen első osztályú induló lehet a saját műfajában. Én is sokat láttam, gyermekkoromban a nyári időszakok egyik slágere volt több éven át, így természetesen nekem is beégtek az intró szavai: 1984 novemberében, röviddel Gorbacsov hatalomra kerülése előtt egy Tájfun osztályú szovjet tengeralattjáró felszínre emelkedett a newfoundlandi partoktól délre. Azután a mélybe süllyedt. Feltehetőleg reaktorhibával küszködött. Meg nem erősített jelentések szerint a legénység egy részét sikerült kimenteni, de mind a szovjet, mind az amerikai illetékesek cáfolják, hogy amit önök itt látni fognak, az valaha is megtörtént…

Szóval joggal merül fel a kérdés, akkor hát a történetnek van valamiféle valóságbázisa? Clancy regénye és a belőle készült film legalább egy-egy drámai mozzanat erejéig igaz lehet?
A válasz nem egészen egyértelmű! A regényről szóló Wikipédia oldalon három olyan valós történelmi incidenst említenek, amiből Clancy kiindulhatott, vagy ihletet nyerhetett. Egyrészt egy 1975-ös, szovjet fregatton lezajló lázadás eseményeiből, egy 1976-ban repülőstül Japánba szökő vadászpilóta történetéből, és egy viszonylag nagy nyilvánosságot kapó, valóban tengeralattjárós incidensből, a K-129 rejtélyes eltűnéséről. Ez utóbbit egyébként 2013-ban direkt feldolgozta egy Ed Harris-szel és David Duchovny-val nyomuló, nem túl emlékezetes film, a Phantom.

Ezek az esetek azonban szerintem nem túl konkrétak, és a témában jártas filmnéző joggal hivatkozhat egy dokumentarista jellegű (bár hasonlóképpen erősen spekulatív és légből kapott teóriákkal telített) filmre, az Ellenséges vizeken című darabra: ebben az 1997-es tévéfilmben egy, a Vadászat… cselekményéhez egy ponttól kezdődően kísértetéjesen hasonlító incidenst mutatnak nekünk be, ami kapcsán lehetetlen nem összekötni a két film eseményeit.
Ami az Ellenséges vizeken esetében fix: 1986 októberében Bermuda közelében felszínre emelkedett a szovjet K-219-es, Navaga osztályú tengeralattjáró – nem egy híres-hírhedt Tájfun, de atommeghajtású rakétahordozó, akárcsak a fikciós Vörös Október. Tőle nem messze, a térségben tartózkodott a USS Augusta atom-tengeralattjáró, egy ugyanolyan Los Angeles osztályú egység, mint a filmbéli Dallas. Egyes összeesküvés-elméletek szerint a két hajó ütközött a víz alatt – ezt látjuk az Ellenséges vizekenben is, de ezt a teóriát végül semmi sem támasztotta alá.
A K-219 a folyékony rakéta-üzemanyag és a hajótestbe beszivárgó víz reakciója miatt szenvedett el súlyos károkat, amik a felszínre kényszerítették – míg a legénység az így keletkezett tűz megfékezésével küzdött, a reaktor is meghibásodott, akárcsak Clancy regényében, tekintsünk csak vissza a fenti intróra! Mintha egy az egyben a K-219-ről lenne szó!
Az amerikai haditengerészet jól dokumentálta a felszínen küszködő, láthatóan sérült hajó sorsát, a történet innentől jól végigkövethető az Ellenséges vizekenből: a K-219 végül hullámsírba merült, de legénységét néhány hősi halált halt matrózt nem számítva megmentették (maguk a szovjetek, amerikai közreműködés nélkül; tisztikara sem süllyedt el a hajóval), kapitányát elmarasztalták, bár tény, ő és a legénysége valószínűleg nagy katasztrófától mentette meg az emberiséget.

A párhuzamok bizonyos szempontból mintha egyértelműek lennének, ám van itt egy nagy probléma: a Vadászat a Vörös Októberre regényként 1984-ben, két évvel az K-219 incidens előtt látta meg a napvilágot!
Vitassa eztán el bárki is, hogy az írók egy kicsit próféták is…

Kapcsolódó filmek: Vadászat a Vörös Októberre (1990) · Phantom (2013) · Ellenséges vizeken (1997)

Vadászat a Vörös Októberre (1990) Phantom (2013) Ellenséges vizeken (1997)

BookShe
Tudtad-e?!

Fényes karrier, mentális problémák, brutális fogyások – Cillian Murphy figyelemre méltó élete
https://divany.hu/vip/cillian-murphy/

Kapcsolódó művészek: Cillian Murphy

GentleRain 
Tudtad-e?!

Pontosan ma negyven éve, 1984. március 23-án mutatták be az amerikai mozik a ma már klasszikussá vált első Rendőrakadémia filmet. Nekem gyerekkorom óta az egyik nagy kedvencem az első rész – kár, hogy a folytatások már nem sikerültek olyan jól –, amit sosem tudok megunni. Minden alkalommal hangosan nevetek a poénokon, pedig már kívülről fújom az egész filmet.

Íme 10 érdekesség, amit nem biztos, hogy mindenki tudott a ma negyven éves vígjátékról.

https://www.youtube.com/watch…

Kapcsolódó filmek: Rendőrakadémia (1984)

Rendőrakadémia (1984)

BookShe
Tudtad-e?!

A Szegény párák, a Saul fia és a Kockásfülű nyúl „szülőszobáján” jártunk – Így készül a diafilm
https://wmn.hu/wmn-zizi/62176-a-szegeny-parak-a-saul-fi…

BookShe
Tudtad-e?!

Színészek, akik egy szerep kedvéért tanultak meg hangszeren játszani
A rutinos álláskeresők tudják, hogy egy interjúban mindenre igent kell mondani, bármilyen képességet várnak el az embertől. A színészek esetében a bakik lehetősége még nagyobb, a bukás látványosabb lehet. Egy jó szerep kedvéért az extrém testsúlyváltozás szinte mindennapos elvárás, ahogy a több hónapos edzés vagy a harcművészeti képzés is. Az azonban ritkább – ha nem is páratlan –, hogy a színésznek egy művészeti ágba kelljen beleásnia magát. A cikkünkben szereplő színészeknek hangszeren kellett megtanulniuk játszani. A legtöbbször profi zenészt alakító filmeseknek mindössze néhány hónap áll rendelkezésükre, hogy a többéves gyakorlással elérhető virtuozitást – vagy legalábbis annak látszatát – produkálják.
https://papageno.hu/blogok/film-muveszet/2024/03/szines…

Kapcsolódó filmek: Szerelemre hangszerelve (2013) · Kék Valentin (2010) · A nyughatatlan (2005) · Idétlen időkig (1993) · A búcsúkoncert (2012) · A világ második legjobb gitárosa (1999) · A szív dallamai (1999) · Corelli kapitány mandolinja (2001) · Dübörög a szív (2015) · Kaliforniai álom (2016) · Interjú a vámpírral (2022–)

Szerelemre hangszerelve (2013) Kék Valentin (2010) A nyughatatlan (2005) Idétlen időkig (1993) A búcsúkoncert (2012) A világ második legjobb gitárosa (1999) A szív dallamai (1999) Corelli kapitány mandolinja (2001) Dübörög a szív (2015) Kaliforniai álom (2016) Interjú a vámpírral (2022–)

Kapcsolódó művészek: Keira Knightley · Mark Ruffalo · Christopher Walken · Meryl Streep · Reese Witherspoon · Joaquin Phoenix · Tom Cruise · Sean Penn · Ryan Gosling · Nicolas Cage · Bill Murray

1 hozzászólás