1969-et írunk. Indiana Jones úgy dönt, ennyi volt. Miután több mint egy évtizeden át tanított a New York-i Hunter Főiskolán, a neves professzor és régész nyugdíjas éveire készül szerény kis lakásában, ahol egyedül tengeti napjait. A dolgok azonban váratlan fordulatot vesznek, mikor régen látott… [tovább]
Indiana Jones és a sors tárcsája (Indiana Jones 5.) (2023) 315★
Képek 25
Szereposztás
Kedvencelte 9
Várólistára tette 142
Kiemelt értékelések
Nulla elvárással ültem be a moziba és nagyon kellemesen csalódtam.
Kevésbé humoros, mint az elődei (azért van benne humor), viszont összességében szerintem nem lehet okunk panaszra.
Ami nagyon bejött:
– a helyszínek változatosak és ötletesek
– a tárgy, amit keresnek, ezúttal is tartogat némi meglepetést, az spoiler pedig mindig hálás téma
– A vége felé van egy jó hosszú jelenetsor Mikkelsenékkel, ahol majdnem kiestem a moziszékből, akkorát röhögtem. :D Megvolt a lehetősége ennek a csavarnak, de nem hittem volna, hogy a készítők ezt meg is merik lépni. :D spoiler
– A metrós jelenet, bár a baromságmérőn vetekszik a 4. rész hűtős jelenetével, nagyon pofás volt.
– A korrajz, a hangulat.
Ami nem tetszett:
– A családi nyafogás ezúttal se érdekelt.
– Kár, hogy nem csavartak rajta még egyet és spoiler.
– Szegény szerelmes marokkói gengszter hiába kiabált. :D
Summa summarum: remekül szórakoztam.
A kritikák alapján rosszabbra számítottam, talán ezért sem volt csalódás, sőt, igazából tetszett is. Nem éreztem olyan szép kerek és jól kidolgozott történetnek, mint az első és a harmadik részt, de jobban tetszett, mint a második vagy a negyedik. A tuktukos jelenet volt az egyetlen, amit indokolatlanul hosszúnak és unalmasnak találtam, ennél kreatívabbak is lehettek volna, kicsit időhúzásnak tűnt inkább. Mads Mikkelsen és a végén az események viszont sokat dobtak rajta. Az biztos, hogy elsősorban nem ebből a filmből fogunk emlékezni Indiana Jonesra, de végül is nem ártott, hogy kapott egy lezárást.
Ez volt az első (és valószínűleg utolsó) Indiana Jones film, amit moziban sikerült megnéznem, de sajnos a leggyengébb is. Félreértés persze ne essék, hisz összességében tetszett (valamiben talán még jobban is, mint a 4. rész) és viszonylag jól szórakoztam rajta, de szinte tapintható Spielberg „varázsának” hiánya. Ugyan erősen indít a kissé zavaró, továbbra sem tökéletes fiatalító CGI ellenére is, valahogy mégsem ránt úgy magával és kevésbé lendületes, mint elődjei, utóbbiért pedig egyáltalán nem a kiöregedett Ford-ot okolnám. A sztori magja, tehát a Sors tárcsájának legendája kifejezetten érdekes, és a vele kapcsolatos merész fordulat még jobban is passzol a franchise-hoz, mint a Kristálykoponya teljes műfajváltása, de a cselekmény vezetése, a harcok, az üldözések, illetve az újonnan behozott karakterek valahogy nem hozták az eddigi színvonalat.
Már az Alien 3 elejét, és az Utolsó jediket idéző kiindulópontnál éreztem, hogy ez nem az én filmem lesz. Hősünk ugye az előző rész végén kapott egy szép happy endet. Megházasodott és megtudta, hogy van egy fia, akivel már össze is kovácsolódtak. Erre mit csinálnak itt a kedves írók? spoiler Tehát nem szimplán egy öreg Indy-t kapunk, hanem egy vén és megkeseredett verziót, aki már több szempontból is csak árnyéka önmagának. Oké, talán annyira nem súlyos a helyzet, mint az említett szériák esetében, de így is jócskán telibe köpte az előző befejezését, amit én mindig utálok.
Aztán jött Helena… Azt hittem, hogy Willie-nél (Végzet Temploma) nem jöhet irritálóbb női főszereplő, de tévedtem. Ő ugyan nem hisztis, de ilyen elviselhetetlenül paraszt és beképzelt figurát nem is tudom, hogy miben láttam utoljára. Ha az volt a cél, hogy teljesen unszimpatikus legyen, akkor sikerrel jártak. Mégis mire vágott úgy föl egyébként? Arra, hogy lopott holmikkal seftelt, meg szerencsejáték és egyéb tartozásokat halmozott föl kétes alakoknál? Oké, meg az apjától eltanult pár dolgot. Hmm… nagy teljesítmény. (Tudom, hogy részben ezzel a viselkedéssel jelezte, hogy pipa Indy-re, amiért nem volt példás keresztapa, de mégis ki a fene fúj ennyire a keresztapjára csak azért, mert annak fontosabb dolga is akadt, mint más gyerekét pesztrálni? Én pl. magasról tojtam a keresztapámra, bár ennek is megvolt az oka.) A vége felé talán fejlődött picit, de az utolsó húzásával ismét elvágta magát nálam, amire még később visszatérek.
Picúrt nem akarták visszahozni, mert állítólag nem tudtak neki helyet szorítani a történetben, de helyette kaptunk egy sokkal bénább, lényegében Picúr 0.5-nek is nevezhető, bajuszos, összenőtt szemöldökű „kölyköt”, akit természetesen egy ponton, spoiler … uh. Ó, de legalább itt van Antonio Bande… Na, bakker! (Lehet, hogy én vagyok érzéketlen, de mennyivel jobb lehetett volna ez a film, ha a spoiler.)
Mondjam, hogy legalább az aktuális gonoszunk „minőségi”? Vele szerencsére nincs gond. A tárcsa legendája mellett Mikkelsen a film másik kiemelkedőnek mondható eleme, hisz teljesen hitelesen hozza a spoiler, és hatalomra éhes náci tudós szerepét. (Boyd Holbrook meg mondjuk csak úgy lógott a levegőben, sok vizet ő sem zavart… „trigger happy” testőr Mads figurája mellett, semmi extra.)
A cselekményre rátérve, sajnos több buktatójára is figyelmes lettem, melyek többsége ráadásul nem az spoiler fordulathoz köthető. Sorolnám a nagyobbakat:
– Mikor beindulnak az események, Indy-t spoiler és tisztáznia kell a nevét, ami azonban a végére teljesen elfelejtődik. (Még a bizonyítékok is a spoiler maradtak ugye. Vagy Helena netán sikeresen magával hozott onnan valami olyat is, ami ezt megoldotta?)
– Helena okosan félrevezeti spoiler, aztán azonnal elszúrják az egészet azzal, hogy spoiler. Egyébként, ha az volt a fő cél, hogy a spoiler. Persze ez túl egyszerű megoldás, és a cselekmény csúcspontjára sem igazán juthatnánk el így, ami meg nem móka.
– A nagy váltást követően nekem picit szúrta a szemem, hogy akkor most a spoiler…
Mindezek mellett pl. a tuktuk-os üldözést túlnyújtották szerintem. Nem volt olyan izgalmas, vagy látványos, hogy ennyi időt pazaroljanak rá.
Tetszettek tehát a kis kikacsintások a régi részekre (voodoo, kígyók, stb.), a már említett felvezető, vonatos jelentsor, és a tárcsa rejtélye, így mondhatni, hogy a film alapjai masszívak, de rengeteg gyenge minőségű építőanyaggal próbálták kitölteni a réseket. Valljuk be: James Mangold közel sem egy Spielberg, nincs meg a stílusa, sem a kellő tapasztalata, így képtelen olyan színvonalon elmesélni egy ilyen kaliberű történetet, Harrison Ford-nak pedig szerintem még a prosztata masszőrjével is jobb kémiája lett volna, mint PWB-vel (Phoebe Waller-Bridge), miközben simán visszahozhatták volna Shiát, vagy Ke Huy Quan-t is erre az utolsó kalandra, a rengeteg sótlan, illetve „régiből átdolgozott” új arc helyett.
Semmiképp sem mondanám rossznak, de szinte minden téren kaphatott volna sokkal szebb és jobb zárást a filmtörténelem egyik legmeghatározóbb szériája. Mivel a Kristálykoponyára 7 csillagot adtam, így ez nagyjából 6-ot (hat és felet?) érdemel, ami az átlag fölének felel meg, és összességében nem számít gyenge eredménynek.
Moziban nagyon nehéz aránylag jó filmet látni manapság. Aki nem a sok borzalmasan gyenge képregény feldolgozásra vágyik, az már kevesebbel is beérheti.
Ez a film nem volt rossz, közepesnél jobb, enyhe pozitív csalódásban volt részem. Az első hárommal nem ér fel, de talán a negyediknél egy paraszthajszállal nézhetőbb. A régi filmekbe nem kellett még földönkívüli lényekkel vagy időutazással feldobni a történetet ment az ezek nélkül is, illetve a mai közönség már nem biztos, hogy megelégszene a „szimpla” kalandfilmekkel.
Nagyon zavaró volt a sok CGI jelenet, Ford papa miatt már a futás is számítógéppel machinált képeken jelenik meg, és nagyon zavaró, hogy Avatar szerű rajzfilmszerű alkotássá válik minden film.
A 80 éves Indiana Jones egy kissé hiteltelen, a magyar 80 évesek nem náci katonák csoportját semlegesíti, hanem örül, hogy él és hogy eszébe jut a saját neve.
Nézhető, de nem lett volna gond, ha nem készül el a negyedik résszel egyetemben. Nem vesztettünk volna semmit!
Az ígéretes vonatos kezdés után sajnos sokszor egészen unalmasra sikeredett.
Sok volt az üresjárat, a tuktukos rész elnyújtott volt, Helena meg kb végig irritálóan idegesítő volt, a kölyök meg full érdektelen ( spoiler ). Nem tudom menjek e bele, hogy spoiler
Jó volt látni persze egy kicsit Sallah-t, Mads Mikkelsen gonosza sem volt végül szerintem rossz ( spoiler) plusz végülis az egész alapötlet tetszett és kifejezetten meglepett a spoiler
Nem voltam túlzottan megelégedve a végével, szerintem sokkal jobb zárás lett volna, ha spoiler.
Bármennyire is szeretik szidni az emberek a negyedik részt, de szerintem az méltóbb zárás lett volna, mint ez.
Kövezzetek meg érte, de nekem ez tetszett. Jó, persze, Spielberg keze nagyon hiányzott belőle, de így is egy olyan film lett, ami új is meg nem is. És akármilyen öreg már Harrison Ford, még mindig megy ez neki, habár talán tényleg jó lenne, ha ez a széria itt záródna. A történet a szokásos, bár a negyedik epizód kudarca után a sztori visszatért a nácis bunyókhoz, csak ezúttal már nagyon a háború után. Mindenesetre jó volt, elég sok új elemet tartalmazott, de a történetvezetés mégis méltó maradt a régi filmekhez. Volt benne jó pár üldözés, akció, de csendesebb jelenetek is, viszont akármilyen laza volt is, a humor meglepően kevésnek bizonyult ezúttal. Meg ami még jó volt, hogy a világítás, a stílus még mindig egy 80-as évekbeli kalandfilmet utánoznak, ez a Kristálykoponyának is jót tett anno.
Azt hiszem, kíváncsiságból nem szabad megnézni, csak Indy-rajongóknak.
De nekik jó lesz.
Jo volt meg egyszer latni Ford papát Indi szerepeben; ugyanakkor ha nem o lett volna benne, akkor egy kozepesen gyenge film lett volna. De Ford szemelyiseg meg mindig mindent visz.
Konnyu kalandmozi, ahogy azt az elozo epizodokban megszerettuk.
Kissé hosszúnak tartottam a bevezető epizódokat, de ezt leszámítva remek film volt! Az eddigiektől eltért valamelyest, ugyanakkor a kincskeresés és a nyomozgatás izgalma itt is megjelent.