Serge_and_Boots
Kedvenc filmek 55
Kedvenc sorozatok 13
Kedvenc művészek 58
Kedvenc szereplők 12
Blondie O'Hara · Demetrio Lopez Garcia őrmester · Endeavour Morse · Fantomas / Fandor · Fred Thursday · Jack Harper · John Shaft · Juve felügyelő · Phil Dunphy · Simon Templar · Tom Ripley / Philippe Greenleaf · Walter Sobchak ·
Éppen nézett sorozatok
Utolsó karc
@Andaxin pár nappal ezelőtt nyomott egy szivecskét a Tromba Fredda értékelésemre, ami furcsa mód éppen akkor juttatta eszembe Chet Baker életének és karrierjének ezt a nagyon szép szakaszát, amikor megérkezett a lemezgyűjteményembe ennek egyik fontos dokumentuma: egy 1962-as bolognai klubkoncert felvétele.
Ahogy írtam az értékelésben is, a hatvanas évek elejét Chet Baker Európában, igen gyakran Olaszországban töltötte – szerintem ekkor volt utoljára lehetősége kialakítani magának egy nyugodt, jól működő, prosperáló életet és zenei karriert, amivel megalapozhatott volna a drogokról való leszokásnak is. Ekkoriban saját bevallása szerint egyáltalán nem figyelte a jazzélet eseményeit, Amerikába történő visszatéréséig fogalma sem volt róla, mit csinálnak épp a free jazz-t életre hívó fekete muzsikusok, első amerikai interjúiban őszintén, naivan és lesajnálóan nyilatkozott Coltrane-ről és Charles Mingusról is.
Ezek a bizonyos európai esztendők talán nem voltak hipertermékenyek, de kizárólag jó, élvezetes, őszinte és egyenes zenét szültek, illetve olyan művészeti mellékprojekteket, mint a Tromba Fredda. Chet és zenekarai jellemzően kis klubokban léptek fel, például ebben a bizonyos bolognai Cantinà-ban: ezen a bulin a korszak legfontosabb Baker-lemezén, a Chet is Back!-en őt kísérő René Thomasszal ültek be George Gruntz zongorista triója mellé. Az így létrejövő kvintett egy kissé kiérleletlen, sokszor inkább jam sessionre hasonlító koncertet adott, hosszú szólókkal, elnyújtott számokkal – például a linkelt gigantikus Solarral.
Dacára a zenekar jól hallható összerántott mivoltának Chet jó formában van, ötletesen, a saját hangján (az ekkor leginkább rá jellemző hangján) fúj, Gruntz és Thomas pedig abszolút felnőnek a közös játék feladatához – ilyet téren ekkortájt Chet azért nem volt még olyan bonyolult eset.
Azt hiszem, sajnálatos, hogy Chet végül visszament az USA-ba – az életút következő fejezete már a fogvesztéses töréspont, amit a Bord To Be Blue című (egyébként szerintem rossz) életrajzi film is feldolgoz.
A Solar alatt a még mindig nagyon klassz kis Tromba Fredda rövidfilm.
https://www.youtube.com/watch…
https://www.youtube.com/watch…
Kapcsolódó filmek: Tromba Fredda (1963)