David Lynch nemrég bekövetkezett halála óriási veszteség, nemcsak a filmművészet, hanem az egész kulturális világ számára. Művei mindegyike egy-egy különleges darabja annak a páratlan örökségnek, amit ránk hagyott. Filmjeivel, festményeivel, zenéjével és egyéb alkotásaival olyan utazásokra invitált minket, amelyek álmok és valóság határmezsgyéjén játszódtak.
Lynch munkássága, hosszú csendes állóképei, amelyek egy gondosan megkomponált állókép hatását keltették, sosem voltak unalmasak vagy cél nélküliek. Vízióiban a szürrealizmus, az abszurditás és a mélységes emberi érzelmek különleges egyveleget alkottak. Történeteiben valóban semmi nem az aminek látszik. A hétköznapok ismerős pillanatai szürreális, nyomasztó vagy épp felemelő fordulatokat vettek, miközben soha nem veszítette el a közönséggel való kapcsolatot. Gyakran megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után, és ez a titokzatosság csak tovább fokozta az alkotásai iránti rajongást. Lynch varázsa abban rejlett, hogy miközben a rejtélyek mesterévé vált, szerethető, közvetlen, hétköznapi figuraként maradt meg a közönség emlékezetében.
Személyisége pontosan olyan különleges volt, mint a művészete. Lynch legendásan szerette a jó kávét és a cseresznyés pitét – ezek a kedvtelések nem csupán a mindennapjai részei voltak, hanem szimbólummá váltak a rajongók szemében. A mindig kedélyes rendező, akit rendre cigarettával a kezében láttunk, valahogy egyaránt testesítette meg a kisvárosi Amerika és az absztrakt művész romantikus képét.
Alkotásai, mint a Kék bársony, a Twin Peaks, a Radírfej vagy éppen a Mulholland Drive, generációkat inspiráltak, és kísérletezéseikkel új kapukat nyitottak a filmművészetben. Mindannyiunk számára rávilágított, hogy az illúzió, a félelem és a szépség tökéletes harmóniában, kéz a kézben járhatnak, és hogy az ismeretlenbe való utazás mindig megéri a kockázatot.
David Lynch öröksége túlmutat a konkrét műveken. Ő maga volt az élő példa arra, hogy az alkotás szabadsága határtalan, és hogy a művészet a legegyszerűbb dolgokban – egy csésze kávéban vagy egy jól elkészített pitében – is gyökeret verhet. Bár ő már nincs közöttünk, művei tovább élnek, és inspirálják azokat, akik szeretnek a valóság és az álom határán kalandozni.
Ahogy ezeket a sorokat írom, kedvet kaptam egy kávéra és egy szelet cseresznyés pitére. El is készítem – átkozottul jó lesz, pont, ahogy ő szerette volna.
Rendezte: David Lynch