A titkok soká élnek. Negyven évvel ezelőtt egy családi ünnepség közben eltűnt a nagyhatalmú Vanger-klán egyik tagja, Harriet. Az idős milliárdos meg van róla győződve, hogy unokahúgát meggyilkolták, ezért felbérel egy állás nélkül maradt újságírót, hogy járjon utána az ügynek. A férfi nyomozni… [tovább]
A tetovált lány (A tetovált lány 1.) (2011) 215★
158' · amerikai, egyesült királysági, német, svéd, norvég · dráma, thriller, krimi, rejtély 18 !
Képek 10
Szereposztás
Kedvencelte 16
Várólistára tette 156
Kiemelt értékelések
Van valami édesen szomorkás ebben a történetben, hisz a főhőse mégiscsak egy nehéz sorsú, de nagyon-nagyon tehetséges és különleges fiatal, aki valahogy Maugliként lóg ki a közösségből. Ezt még hangsúlyosabbá teszi a nyomozótársa, aki középkorú férfi, és bár öntörvényű, azért mégis a hétköznapi siker és érvényesülés határozza meg őt. A film zárása sokat elmond erről a helyzetről.
A filmet nem a thrillersége emeli ki a sűrűből, hanem a különleges női karakter. Fincher ért az erőszakhoz, és itt a szadista, abuzív perverzió mindent átjár. (Vajon Trent Reznort kellett egyáltalán győzködni?) Noha ezt értem, nehezen viseltem egy-egy jelenetet, és megkérdőjeleztem magamban az ábrázolás hosszát és intenzitását.
Két dolog fontos ebből a filmből: maga a lány figurája egészében, illetve konkrétan mint a női lázadás megtestesülése, és nem csak az egyenjogúságra, hanem a bosszúállásra való képessége. Amúgy elég közhelyes kis nyomozgatás lenne. Ez azonban emlékezetessé teszi.
//Mindenkinek inkább ajánlom az eredetit. Az amerikai változat elvesztette a realitással való kapcsolatot. És nem csupán Lisbeth lett szuperhős, nem csak a gazdag család lett teljesen Batman-filmbe való, hanem még az újságíró figuráját is túltolják. Az eredeti feldolgozás a történetben lévő szélsőségek ellenére is valahol a valóságban elképzelhető területen marad, és ez nagyon sokat számít.
Ez az egyik legklasszabb thriller amit eddig láttam! Sötét, borongós hangulatú, pont az ilyeneket szeretem a legjobban. *-*
spoiler
Annyi rosszat hallottam erről a filmről, nehezen szántam rá magam, hogy megnézzem. No meg alapból nem szimpatikus, utálom, mikor európai filmeket megcsinálnak az amcsik is, mert nekik nem felel meg a miénk. Pláne utálom, hogy ennek a filmnek a borítójával adták ki újra a könyvet… szóval nem volt szimpi na.
Pár nap különbséggel olvastam ki a könyvet, néztem meg a skandináv készítésű filmet és ezt, úgyhogy merem állítani, hogy megalapozott a véleményem.
Igazából nem nagyon mennék bele, Fincher kezének munkája félreismerhetetlen, ez a film sokkal sötétebb hangulatú, mint az eredeti remek. Nagyon rosszat vártam, de nem volt ezzel baj. Ebben sem változtattak többet a cselekményen a könyvhöz képest, mint a skandináv filmben (hol ezt, hol azt hagyták ki), és bár maga a nyomozás számomra nem volt annyira izgalmas, átérezhető, mint abban, végül is egyáltalán nem okozott csalódást ez a verzió sem.
A főszereplőket nem húznám le, igazából pont ugyanannyira megfelelnek a szerepeknek, de nekem a svédek szimpatikusabbak voltak. Alapvetően az a film úgy, ahogy van, szimpatikusabb, jobban hozza a könyv hangulatát, ennélfogva jobb adaptációnak is tartom.
De senki nem fog veszíteni semmit akkor sem, ha inkább ezt nézné meg.
158' · amerikai, angol, német, svéd · dráma, bűnügyi 18
Se az amerikaiaknak, se az angolnak, se a németeknek és végül a svédeknek sem volt egy darab vörös macskája se? Felháborító…
Az idejét sem tudom, mikor láttam az eredeti változatot… arra emlékszem, hogy tetszett, de nem mindent sikerült felfognom belőle a nyelvi nehézségeknek köszönhetően. Na, itt ilyen nem volt és még örültem is, hogy a szenilitás mellém állt, mert nem tudtam ki a hunyó spoiler
NIN-es pólóért is pacsi, de Reznor hiába adta a nevét ez már 100%-ban Atticus Ross aláfestés volt, ami hjaj… nem egy Nine Inch Nails akár hogy is nézem/hallom…
A színészek remekeltek, csak kár volt erőltetni, hogy itt aztán mindenki skandináv, ha egyszer nem volt az. Még nyomokban sem. tisztelet a kivételnek A skandináv vonallal ellentétben az amerikai stílus viszont nagyon átjött spoiler, hogy ez jót tett-e a történetnek vagy sem, nem tudom… spoiler
Az eredeti verzióra 7 csillagot adtam, ez megér plusz egyet az utolsó spoiler alatti gyarlóságom miatt.
Nem olvastam a könyvet, nem láttam a svéd változatot, így elvárások nélkül ültem le filmet nézni. Nekem tetszett a film, kilenc csillagot megérdemel.
Jó és izgalmas volt a cselekmény, a díszletek és a helyszínek is jók voltak. Daniel Craig hozta a formáját, benne nem csalódtam. Rooney Marat nem ismerem annyira, bár láttam pár filmben játszani, de ezek szerint nem hagyott bennem maradandó nyomot. Eddig. Ebben a filmben nagyon remekelt. Nem lehetett könnyű ezt a szerepet eljátszani, de szerintem neki nagyon jól sikerült.
Erre a filmre mindenképp emlékezni fogok.
Ritkán van olyan, hogy „helyes” sorrendben jutnak el hozzám feldolgozások, de most ez történt: először olvastam a könyveket, aztán láttam az eredeti filmet és végül ezt. Egyik sem hibátlan, de mindhárom tetszett, mindegyik kicsit másért. Ez a film főleg Rooney Mara és David Fincher miatt, meg persze a zenéje miatt. És hogy úgy lett hollywoodi, hogy közben nem herélték ki teljesen az eredeti verziót (verziókat).
Ez a változat iszonyúan hosszú volt, két és fél órán át nyomoztak. A szereplők aránylag ismerősek voltak, hurrá Hollywood :) Bár nem vagyok egy Daniel Craig rajongó, sőt tovább megyek, szerintem baromi ronda egy pasi, de annyira, hogy időnként szép!
Lisbeth szerepével nálam Noomi Rapace (svéd színésznő) annyira eggyé olvadt, hogy alig tudtam elvonatkoztatni és Rooney Mara eleinte irritált. A felére sikerült hozzászoknom :) Meg is néztem, ki ez a lány…és kiderült, hogy ismerhetem őt, ugyanis a pár napja nézett SOCIAL NETWORK – A KÖZÖSSÉGI HÁLÓ c. filmben, ő volt Erika :D Jól átalakították, rá sem ismertem!
Nagyon tetszett a jelent, amikor Blomkvist magánéletéről faggatták Lisbeth-et.
Nagyon féltem ettől a filmtől, mert a könyvsorozatot nagyon jónak tartom, és a svéd adaptáció nagyon alapos és könyvhű lett, a hosszáról már nem is beszélve.
A félelmeim majdhogynem alaptalanok voltak. Nem mondom, hogy tökéletes, de csalódást sem okozott az amerikai verzió. Craig egy érdekes színész, mert kvázi nulla mimikával is, de azért eljátssza a szerepeit. Rooney Mara-t most láttam először, és bár nem veri nekem Noomi Rapace-t, de azért ügyes volt.
Értelemszerűen vágva van a történet, de így is kerek. Azt nem teljesen értettem, hogy az első könyv végét – a Vanger-szálat – miért kellett megváltoztatni…
Ha újra erre a történetre vágynék, akkor azt hiszem a svéd verziót nézném újra, de egyszer, jó kikapcsolódásnak az amerikai verzió is használható.
Népszerű idézetek
Folytatása
Összehasonlítás |