Gondban van 1593 nyarán William Shakespeare. A londoni színházi élet ifjú titánja alkotói válságban szenved, semmilyen épkézláb ötlet nem jut az eszébe. Akárhogy sürgetik a mecénások és a színházigazgatók, képtelen folytatni legújabb darabját. Leginkább múzsára lenne szüksége. Amikor… [tovább]
Szerelmes Shakespeare (1998) 319★
Képek 75
Szereposztás
Kedvencelte 65
Várólistára tette 149
Kiemelt értékelések
A hangulata és a korabeli elemek bemutatása nagyon tetszett, a zenéje pedig szimplán elbűvölő; gyakorlatilag imádtam. A két főszereplő jól játszott, szerintem működött közöttük az a bizonyos kémia. Joseph Fiennes nagyon jóképű volt, Gwyneth Paltrow pedig gyönyörűen festett ezzel a hosszú hajkoronával. Maga a történet is nagyon ötletes. Kár, hogy tinédzser éveimből kimaradt, akkor azért jobban bevonzott volna, de így is tetszett.
Kicsit igazságtalannak érzem Gwyneth Paltrownak az Oscart ezért. Szórakoztató, de annyira nem, hogy ennyire túlértékeljük…de az is lehet, hogy ebben az évben ennyire rossz volt a felhozatal, hogy nem nagyon lehetett másnak adni.
Érdekes elképzelés arról, hogy milyen lehetett Shakespeare élete, aztán vagy igaz vagy nem.
Még évekkel ezelőtt láttam ezt a filmet és hogy írni tudjak róla, úgy éreztem helyénvalónak, ha előtte megint megnézem. Voltak ugyan határozott emlékképeim, de sok minden ki is esett, amit így nyilván sikerült orvosolni. Nos, alapvetően egész jó film, én legalábbis értékeltem anno is, meg most is. Szeretem William Shakespeare-t, a korszakot, az akkori Angliát, Londont… A színházat… Kellemes kikapcsolódás a film tehát, még annak ellenére is, hogy szimpla díszletek között játszódik az egész és nem az „igazi” Globe a helyszín.
A történet ötletes, a kivitelezés előtt is emelem a kalapom. Nagyon szerettem a báli jelenetet, valamiért mágnesként vonz ez a fajta tánc és mulatság, pedig kétballábas vagyok és nem is tudok táncolni. (Bár ez a fajta tánc talán még nekem is menne. :)) A színészi játékok a helyén vannak, különösen a főszereplőké, ami nyilván soha nem hátrány. :) Más kérdés, hogy nekem már túlontúl nyálasra sikeredett a végeredmény, illetve hát ahogy sokan, úgy én sem értem az Oscart Gwyneth esetében…
Judi Dench itt is frenetikusat hozott, kétségtelenül jól állnak neki az ilyen szálkás, szigorú női karakterek. Colin Firth. Ó, Colin Firth. Vitatkoznék azokkal, akik szerint jelentéktelen szerepe volt, meg hogy viccesen nézett ki. Nagyon is fontos szereplő, aki, lévén kicsit gonosz, máris szerethető nálam. Évekkel ezelőtt, amikor láttam a filmet, csúnya mód akkor sem Violáéknak szurkoltam, mert annyira csöpögött a nyáltól, hogy pfujj. :) spoiler Amúgy meg egyáltalán nem is néz ki nevetségesen Firth fülbevalóval. Wessex karaktere nagyon hajaz Rowan Atkinson Blackaderére (neki sem állt rosszul a füli), illetve hát Colin Firth civilben sokáig hordott viszonylag méretes karikafülbevalót a bal fülében, és szerintem jól állt neki. Tény, hogy vadabb és „huligánosabb” volt, de nekem bejött. :D Akkoriban meg tényleg hordtak a férfiak is efféle füleseket, szóval nem tudom, mi vicces van benne. A korhoz tartozott és ettől egy férfi nem volt kevésbé vonzó vagy utálatos, mint egyébként. :)
A film pozitívumaként szeretném még megemlíteni, hogy nagyon sok Shakespeare idézet van benne és mindnek találtak is megfelelő „táptalajt” a forgatókönyvben. Gwynethnek amúgy jól áll a barnább, fiús, rövid frizura. Azt nem mondom, hogy férfinak szép lenne, de hogy jól állt neki ez a paróka, az biztos. :)
Szeretem a kosztümös romantikus filmeket. Nem is nagyon láttam rossz filmet ebben a kategóriában, maximum kevésbé jót. Ez a film is a „kevésbé” jók közé tartozik. Nem volt különösen nagyobb problémám a filmmel, csak valahogy egyszerűen nem fogott meg. Örülök, hogy megnéztem, nem sajnálom a rá szánt időt, viszont egyszer elég volt :)
Már megint egy film, amit valamiért eddig még sosem néztem meg. Tetszett, érdekes és szép volt, a zenéje is, a színészek is jól játszottak. Te jó ég, most látom, hogy ez egy elég régi film!!Nem gondoltam volna. Azt hiszem, ideje lesz megint megnéznem a Leo-féle Rómeó és Júliát. :)
Szeretem Shakespeare drámáit, de általában csak olvasni, meg is lepődött egy barátom, hogy én ezt még nem láttam.
Nos, nagyon bánom, hogy eddig kimaradt az életemből: annyira de annyira élveztem az egészet *-* Még ha voltak is hibái, nem vettem észre, de lehet csak azért nem, mert életemben nem láttam még ilyen jóképű Will Shakespeare-t.
Először irodalmon néztük meg, és már akkor tetszett. Lehet, hogy vannak benne ferdítések, de ez nem zavaró, mondjuk sokat nem is tudunk Shakespeare életéről. Nagyon élvezetes lett a film, és külön értékelendő, hogy a Romeo és Júlia készületei alatt játszódik.
De jó lenne ha tényleg ilyen lett volna a középkor.
Nagyon vicces és lehet,hogy a mellékszereplők még jobbak mint a főszereplők.
A színházak bemutatása nem tudom ,hogy történelmileg hű e de én pont így képzelem el.
Nagyon fiatal lehettem, mikor először láttam ezt a filmet, hisz 8 éves voltam, mikor megjelent. Mire HBO-ra került, lehettem 9 vagy 10, persze az is lehet, hogy későbbi leadását csíptem el. :) Na mindegy, ezzel arra akarok kilyukadni, hogy nagyon tetszett ez a film annak idején, de már nem túl sok mindenre emlékeztem belőle. Úgyhogy örülök, hogy végül úgy döntöttem, meglesem, ha már egyszer adják a tv-ben.
Tetszik benne, ahogy összefonódnak a szálak, ahogy párhuzamot vontak Shakespeare magánélete és az épp születendő drámájának szereplői közt. Utána olvastam, és tudom, hogy nem korhű a film, hogy sok benne a pontatlanság, de szerintem azért elismerésre méltó, ahogy összekeverték ezt a két történetet. Kitalált történetként, a tényeket figyelmen kívül hagyva, kikapcsolva az agyunk azon részét, ami észreveszi az elferdítéseket, abszolút szerethető ez a film. Én nem tudom megunni a férfi álruhába bújt női karaktereket, akik próbálnak kitörni a korlátaik közül. :)
Meglepődtem, hogy mennyi ismert színész szerepel benne, ami nyilván régebben fel sem tűnt. :) Joseph Fiennes-tól hidaltam le a leginkább, mert bár irdatlanul hasonlít a tesójára, még sem esett le nekem a kapcsolat. :D Az alakítása rendben volt, de semmi eget rengető. Gwyneth Paltrow-tól állandóan azt vártam, hogy a Szép remények forgatókönyvének szavai hagyják el a száját, ami nem is csoda, hisz ugyanabban az évben lett bemutatva az a film is. :) Az alakításáról nem tudom mit mondjak, hisz most láttam, hogy Oscart kapott érte. Ezért. Oscart. Okkkéééé… Colin Firth röhejesen nézett ki azzal a fülbevalóval, és kb. ennyi maradt meg belőle. :) Imelda Staunton viszont nagyon tetszett ebben, remek színésznő, nagyon jól állnak neki az ilyesféle szerepek (spoiler).
A magyaróra ajándéka volt ez a film. Iiiigen mindenki tudja hogy a történelmi koron, a főszereplő írók nevén, és a megemlített darabokon kívül valószínűleg semmi sem kapcsolódik Shakespeare életéhez, de ki bánja?
A drámákra való utalás, és a Globe annyira finom, és szívmelengető egy irodalmárnak hogy .. ah.
Népszerű idézetek
– Úrnőm, Viola…
– Uram?
– Beszéltem atyáddal.
– Valóban, uram? Én minden nap beszélek vele.
Will Shakespeare: Kétségbe esve keresek egy Mercutio-t, Ned. Ő egy ifjú veronai nemes.
Ned: Mi is a darab címe…?
Will: Mercutio.
Henslowe: Nocsak!
Will: Shh…
Ned: Akkor eljátszom.
Will: Nem tetszik, amit írtam?
Ned: A monológ kiváló. Ahá! Te Mab-királynénak hiszel! Remek és kellően hosszú, de aztán Mercutio az idők végezetéig nem jön vissza.
Will: Tessék, itt ez a párbaj. Szavak és pengék feszülnek egymásnak, senki nem írt még ehhez foghatót. Halálában annyi a szenvedély és költészet, hogy párját nem leled. Pokolra hát mind a két famíliát!
(Will elmegy)
Ned: Meghal?
Philip Henslowe: Miből fizessem a résztvevőket?
Hugh Fennyman: A nyereségéből.
Philip Henslowe: Az sosincs!
William Shakespeare: A második felvonásban megjelenik életed szerelme.
Viola De Lesseps: Elnézést, de még nem ismerem a második felvonást.
William Shakespeare: Hát persze, hogy nem, mert még nem írtam meg.