1585-ben a törökdúlta, vallonfosztogatta látrányi vidéken Oglu, a koppányi aga párviadalban fejét veszi Babocsai Gáspárnak. Egy év kemény vívólecke után a fiú, Babocsai László bosszút áll apja haláláért. Oglu tenger kincsével ráhagyja lányát, Dusmátát. A hozományra Kales vallon kapitánynak is… [tovább]
A koppányi aga testamentuma (1967) 78★
Képek 6
Szereposztás
Kedvencelte 10
Várólistára tette 42
Kiemelt értékelések
Nagyon jó huszonötödjére is.
Nem is értem, hogy miért hagytuk abba az ilyen kosztümös filmek gyártását, mikor nagyon jók voltunk benne.
Akárhányszor nézem, még mindig elszórakoztat. A zenéje is nagyon jó. Itt dúdolgatom. Bodrogi is de jól énekelt.
Még gyerekként a mamával megnéztem és emlékszem hogy akkor is tetszett, most is nagyon jó volt vele nézni, a humora és a szereplők alakítása még most is nagyon jó!
Milyen jó zenéje is van, ezt már teljesen el is felejtettem! :D
Ezerszer láttam már, nagyon szeretem. Minden szereplő szuper, de tényleg, még a kutyák meg a lovak is.
Nagyon érdekes darab a magyar történelmi filmek között: összehasonlítva Fekete István regényével, szerintem egyértelműen szerethetőbb, kortalanabb, klasszikusabb a filmfeldolgozás, ráadásul olyan organikusan és magától értetődően teszi magáévá Fekete 1937-ben komoly jelentőséggel bíró „török-magyar, két jóbarát a német ellen” alapgondolatát, hogy fel sem tűnik ennek szájbarágós, aktuálpolitikai üzenete.
Legfőbb értéke a műfaji megfoghatatlansága és a kivitelezésének szépsége. Egyrészt remekül elfunkcionál történelmi kalandfilmként, a romantikus éle Benkővel és Várhegyi Terézzel felkérdezhetetlen, de csodálatos vígjáték valódi poénok és gegek nélkül – kicsit mint A tizedes és a többiek, egy-egy színész jellegzetesen viccesre vett figurája és stílusa elég ahhoz, hogy az egész mozinak új, más arculatot adjon. A lelkiség mindezen felül ugyancsak figyelemreméltó: a török hódoltság közepén járunk egy minden irányból szétszabdalt, fosztogatott ország végvári vitézei között, mégsem hullaszag és bánat, hanem lüktető élet veszi körül ezeket a kardforgató férfiakat és a velük együtt élő nőket. Igen, mesés a felhang, egészen más, mint Zsurzs későbbi, A törökfejes kopja című művében, de éppen ettől a meseszerű kicsengéstől lesz a produkció időtálló és szívmelengetően klasszikus élmény kortól függetlenül.
A technikai szépség önmagáért beszél. A film nagyon régen megkapta már a kötelező digitális felújítást, hála égnek jó ideig kapható volt DVD-n is. A színek szépek, a jelenetkompozíciók esztétikusak, bár épp ma reggel Fáy Miklós a blogján pont „felkérdezte” ilyen téren Zsurzsot A fekete város miatt. A film két legérdekesebb technikai megoldása a kézitusás jelenetek felgyorsítása, ami kétségkívül eredeti, bár mai szemmel nem túl jó húzás, illetve a második párbajra vágtató magyar vitézeket oldalról (szerintem vonatról) filmező kamera elhelyezése – zseniális látvány, olyan dinamikát biztosít az egyébként műfajilag meglehetősen statikus filmnek, amilyet A hét mesterlövészben láthattunk korábban.
Benkő Péter remekel a fiatal magyar vitéz szerepében, de emlékezetes húzások terén Bessenyei a top. Szívesen néztem volna többet Iglódiból és Bodrogiból is. Petrovics Emil szokása szerint remek zenét kanyarított a filmhez!
Maximálisan csak ajánlani tudom, nagyszerű történelmi mozink!
Apum kedvence, így már kiskoromban is sokszor láttam, Csomai kapitány neve hallatán a mai napig eszembe jut, ahogyan Bodrogi Gyula válaszol arra a kérdésre, hogy mit csinál a kapitány: „Fürödik!”
Gyerekként láttam, akkor nagyon tetszett és lekötött. Most, felnőtt fejjel nem vagyok benne biztos, hogy élvezném.
Azok a régi jó magyar kosztümös filmek! :D Nem is tudom miért nem láttam még eddig. Amikor megszólalt a filmzene, vele együtt énekeltem :D Bodrogi milyen fiatal volt még! Persze mindenki, de ő lepett meg legjobban :)
Egész jó film, hősies főszereplők, komikus mellékkarakterek, a gonoszakat jól lehet utálni, még a harcjelenetek sem kínosak vagy rosszul kivitelezettek.
Fekete István történetei magukért beszélnek, nagyszerű író volt. Ez a film nagy kedvencem, és nem csak azért , mert a sümegi várban is forgatták, hanem a finom humoráért, a szereplők kivételes alakításáért is.