Nyugaton a helyzet változatlan (1930) 33

All Quiet on the Western Front
136' · amerikai · dráma, háborús 16

3 díj · 2 jelölés

A világhírű német regényíró, Erich Maria Remarque önként jelentkezett katonának az I. világháborúba, és ott szerzett – egész életét meghatározó – élményeit a Nyugaton a helyzet változatlan címmel 1929-ben megjelent és világsikert aratott regényében foglalta össze: a gimnáziumból épphogy… [tovább]

Képek 4

Szereposztás

Lew AyresPaul Baumer
Louis WolheimKatczinsky
Slim SummervilleTjaden
John WrayHimmelstoss
Ben AlexanderKemmerich
Scott KolkLeer
Owen Davis Jr.Peter
Walter RogersBehn
William BakewellAlbert
Russell GleasonMueller

További szereplők

Kedvencelte 3

Várólistára tette 61


Kiemelt értékelések

sipiarpi 

Filmdoki nagyon jól összeszedte a film pozitívumait és negatívumait. Ezt a filmet is megnézetném a középiskolásokkal.

Filmdoki

Körülbelül 13 éves lehettem, mikor az 1979-es változatot láttam. Sokkolt, de úgy éreztem muszáj elolvasnom a könyvet. Az is sokkolt. Most évekkel később végre sikerült beszereznem és megnéznem az első filmes adaptációt is. Ez is sokkolt.
A könyvre már nem emlékszek minden részletre kiterjedően, de így is azt kell, hogy mondjam, ez a film is a kiváló adaptációk közé tartozik, sőt, azok közé, melyek bőven a könyvvel egyenértékűek. Hiába több, mint 80 éves, a készítés idejéből adódó sajátosságokat hamar meg lehet szokni, ezek után pedig egy brutális élményben lesz a nézőnek része. Bár a könyv általában bővebb betekintést nyújt a szereplők lelkivilágába, érzelmeibe, ez a film szépen szemlélteti, hogy a filmes eszközök is képesek ugyan azt a hatást elérni. Milestone kendőzetlenül szemlélteti, hogy az emberélet semmit nem ér a fronton: számok és holttestek. Aki megmarad, az meg majd jó eséllyel a következő rohamban esik el. Vannak párbeszédek, melyek kicsit ma már furcsák, vagy nevetségesen hatnak, de többségük megőrizte hatását. Így a háború okáról való elmélkedés, a halál közvetlen megtapasztalása, az ételosztási jelenet stb.. Gyerekként a francia katona meggyilkolása eléggé megülte a gyomrom, nem is akartam újranézni utána egy darabig a filmet. Na, ez ennél a filmnél is így volt, bár Lew Ayres színészi játéka azért hagyott némi kívánnivalót maga után. Bár ne feledjük. Három évvel ezelőtt került mozikba az első egész estés hangosfilm, a színészek még nem teljesen rázódtak bele a feladatba, így gyakorta a némafilmek túlzó gesztikulációit, mimikáit alkalmazzák.
Érzelmi síkon tehát bitang erős a film. Brutalitás terén nem különben. A Ryan közlegény megmentésének partraszállását okkal szokták előszeretettel felhozni, mint naturalista csatát, nos, a Nyugaton a helyzet változatlan 58 évvel korábban meglépett egy hasonlót. Plusz, itt hozzájön az is, hogy Milestone ügyesen felvezeti az összecsapást. Láthatjuk ahogy a katonák már-már megőrülnek a bunkerekben az állandó bombázástól, hogy aztán hirtelen csend álljon be, aztán egy sípszó törje meg azt, ami az ellenséges rohamot hivatott jelezni. És azok a felvételek! Ahogy a senki földjét a tüzérség még egyszer átformálja, majd a távolban feltűnnek a francia katonák alakjai, hogy egy pillanattal később a felmorajló gépfegyver lekaszabolja őket, vagy épp egy gránát szaggassa őket darabokra. Az operatőri munka hibátlan. Megvan még a korszakra olyannyira jellemző statikusság, azonban Milestone kihasználja a nyílt terek adta lehetőséget és bátran mozog is abban, így adva a harcoknak grandiózusságot. Ehhez még jönnek a remek vágások, mint mikor a tüzelő gépfegyvert és az elhulló katonákat láthatjuk felváltva, vagy épp az összecsapás közbeni rövid szünetben a ziháló katonák megtört arcát.
Néhol azért meg-megbicsaklik a film, így a néző olykor azt érezheti, hogy csak kiragadott jeleneteket láthatunk a háborúból, amihez hozzájön az is, hogy a főszereplő Paul Baumer karakterét nem is igazán ismerjük meg, pedig a könyvben ugye ő a mesélő, illetve a ’79-es változat is szépen kibontja az álmodozó fiú figuráját. Itt viszont nagyon halvány, így a tragikus sorsa sem annyira megrázó, mint lehetne.
A Nyugaton a helyzet változatlan apróbb hibái ellenére is az egyik legerősebb háborús dráma, mely valaha készült. Kendőzetlenül tárja fel a háború mocskát és nem mellesleg rámutat arra: mindkét oldalon emberek harcoltak. Emberek, akik teljesen megváltozva, vagy épp sehogy nem térhettek haza.

_ada

Túlságosan régen olvastam ahhoz a regényt, hogy részletekbemenően megítéljem a film hűségét a forrásanyaghoz, viszont a lényeg egyébként is az, hogy ez egy csodálatos, nagyszerű alkotás. Mindenképpen időtálló. A csatajelenetek elképesztőek, a helyzet tragédiája nincs túlhangsúlyozva, és ettől igazán átjön a film üzenete és mondanivalója. Mellesleg nem lehet könnyek nélkül végignézni. Főleg a befejező képsorokat.

Traclon

Kevés olyan film van, melyről be kell vallanom, hogy bizonyos pontján sikerült elsírnom magam, de ez közéjük tartozik. Már csak ezért is maximális csillagozást érdemel.

encus625 

Nem olvastam még a könyvet, de előbb-utóbb sor kerül rá.
Szemléletesen mutatja be az első világháború borzalmait egy csapat frissen érettségizett fiatal srác sorsán keresztül.


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján