Gladiátor (Gladiátor 1.) (2000) 527

8 díj · 14 jelölés

Maximus, a hatalmas római generális a nép kedvence, és az idős uralkodó, Marcus Aurelius bizalmát is élvezi. Az összeesküvés áldozataként haldokló Marcus Aurelius őt teszi meg örökösévé hataloméhes fia, Commodus ellenében. Commodus átveszi mégis a hatalmat, és halálra ítéli Maximust: ő… [tovább]

angol

Képek 23

Szereposztás

Russell CroweMaximus
Joaquin PhoenixCommodus
Connie NielsenLucilla
Oliver ReedProximo
Richard HarrisMarcus Aurelius
Derek JacobiGracchus
Djimon HounsouJuba
David SchofieldFalco
John ShrapnelGaius
Tomas AranaQuintus

További szereplők

Kedvencelte 147

Várólistára tette 158


Kiemelt értékelések

Theana 

Gyönyörű film a maga módján. spoiler A párbeszédek, amik mögött komoly jelentés lapul; a kidolgozott csatajelenetek; a zene, amely nem véletlenül nyert díjat; szintén Russel Crowe, aki nem véletlenül nyert díjat. A kosztümök, az egész környezet, amit kialakítottak: igazán élvezhető és beleképzelheti magát a néző. Nagyon jól megmutatja az aberáltságot, az őrültséget, amely sok embert körül vesz, de mégis enyhíti a komoly jeleneteket egy csipetnyi humorral, amin az ember igazán jót nevethet spoiler. Korhatáros a harci részek miatt, és nem árt egy kis háttérinfó. Az egy csillag levonás a hollywoodi beütés miatt, én legalábbis az elején éreztem.

Mindig is tudni szerettem volna, Petőfi mit evett a hazánkon, miért szerette az országát, mert a gyerekek nem értik. Aztán volt egy élményem, és megértettem, mi az, hogy haza, hogy hazaszeretet, hogy hazafi. És trust me, nagyon jó érzés. Bárcsak maradandó lenne. Ez a gondolatom támadt, spoiler.

unknown

Maximus, a gladiátor.

Nem tudom elfelejteni az egyik kedvenc részletemet, mikor a császár előtt elmondja, ki is ő valójában: Maximus Decimus Meridius. Ez valóban egy epikus jelenet, és szinte csak ilyenekből áll ez a film.
Ütősen bemutatja a történetet, klassz harcjelenetekkel és tökéletesen odaillő zenével, hogy teljesen beleéld magad. A császár, a gladiátorok, a tömeg és az aréna, továbbá az egész ókori Római Birodalom, mind-mind említést érdemel.
Rendkívül inspiráló a film.
Maximus példát mutat: küzdeni kell az életért, akkor is, ha mindened odaveszett. Még szép, a tekintélye megmaradt, de azt is ki kellett érdemelnie. Egy nagyon helytálló egyéniséget mutat be Russell Crowe.
A császár személyisége is érdekes volt, és valamilyen szinten őt is meglehetett érteni. De túl lőtt a célon a tetteivel, és megérdemelte azt, amit kapott. spoiler
Ő és Maximus között hatalmas volt az ellentét, amit mindketten bebizonyítottak. spoiler

10/10.

balagesh 

A történet soha nem csúszik át valószínűtlenbe, hihetetlenbe, miközben a mennyből a pokolba, a pokolból vissza a fénybe toposszal operál. Ez azért nagy mutatvány. Aztán a nagy Rómát is közelikkel, személyközi viszonyokkal, fontos emberek egymáshoz való viszonyulásában mutatja be. Gyakran hangzik el művekkel kapcsolatban, hogy nagyot akart markolni, és nem sikerült – itt annyira látványos, hogy nem akartak nagyot markolni, és éppen ezért nem csúsztak bele túlzásokba, tévedésekbe, sőt elejtettek nagyon jó mondatokat például a tömegekről. A klasszikus szappanopera-recept szerint a gazdagokat kell mutatni, a hatalmasokat. De még Commodusról sincs olyan jelenet, ami az ő hivalkodó túlzásairól szólna csupán. Nincs dőzsölés, bor, étel, nők. Persze látszik az elegancia, a pompa, de minden jelenet a másokhoz, a többiekhez való viszonyról szól.
Mindenféle folytatásnál megjelenik a nagyszerűségre törekvés – és ez túlzásokhoz vezet. A nagyszerűség az egyszerűségből következik. Hőst úgy lehet teremteni, ha olyannak látjuk, mint Maximust a katonái: egy közülünk. Aki helyettem is az, aki. Hollywood nagy csapdája, hogy a csillogás és az élet kultusza a történet belső szabályai ellen dolgozik. Itt képesek voltak ezt kikapcsolni.

2 hozzászólás
Törpillaa

Hmm… nem volt rossz, anno már láttam, nem is egyszer, amikor anyáék nézték a tvben, de akkor annyira nem kötött le a reklámok pedig nagyon zavaróak voltak közben. A szereplők érdekesek, még Commodus is nem csak Maximus, mindketten nagyon jó színészek, és együtt ebben a filmben szintén zsenik voltak. Mindkét karakter tetszett nekem, és a film is elment, meg a mondanivalója is, de nem lesz kedvencem az tuti. De jó volt végre így végig nézni, hogy nem szakít meg egy egy reklám 5 10 percenként. XD

csartak

Hans Zimmer koncert utáni újranézés. Örök kedvenc, belémivódott képkockák, mondatok, hangulatok, és a Zene. Zseniális.

Nyctea 

Ez a film tele van feszültséggel. Talán ez az érzés maradt meg a legjobban, miután először megnéztem. Vannak ugyan jelenetek, melyek kissé feloldják ezt, de folyamatosan ott lebeg a sejtelem, hogy valami rossz fog történni, hogy ez az egész nem végződhet jól.
Nem is tudom megszámolni, hányszor láttam már, de Commodus jeleneteinél mindig megremeg a gyomrom, és mindig rácsodálkozom, milyen fantasztikusan alakítja Joaquin Phoenix az őrült császárt. Ahogy megvillan a szeme, ahogy egy-egy pillanatra megvonaglik a szája… Zseniális!
A zene pedig… az egyik legszebb, amit valaha hallottam.

Pandalány 

Csodálatos film, nagyon jól esett sok év után újranéznem.

Victorious 

Szintén egy olyan film amivel régóta adós voltam magamnak és végül ebben sem csalódtam.
Elég hosszú film, de végig fenntudta tartani az érdeklődésemet, nem igazán éreztem egyszer sem, hogy leült volna. Ha nem is mondható a legegyedibbnek vagy történelemhűnek, de a történet érdekes a harcok pedig izgalmasra sikeredtek.
A látvány csodás, simán megállja a helyét a mai napig. A zenéi közül több is nagyon fülbemászó volt (egyik elég karib tengeres volt különben, bár ugye ez volt előbb)
Commodus meg persze egy egészen utálnivaló gonosz volt akit Joaquin Phoneix remekül alakított. Valamennyire talán beleköthetnék a zárásba, hogy spoiler

Berserker

Hol lehet bejelölni hogy közel 100x láttam?
A dialógusokat álmomból felkeltve vágom, a soundtrack-et imádom. Azt hiszem erre mondják, hogy örök kedvenc.


Népszerű idézetek

psn

A halál végül ránk nevet. Csak annyit tehetünk, hogy visszanevetünk.

Tiko 

Commodus: Van neved?
Maximus: A nevem gladiátor.
Commodus: Hogy merészelsz hátat fordítani? Rabszolga! Vedd le a sisakod, és mond meg a neved!
Maximus: Maximus Decimus Meridius vagyok! Az északi seregek parancsnoka, a Félix légiók hadvezére, Marcus Aurelius hű szolgája mindhalálig. Egy meggyilkolt fiú apja, egy meggyilkolt asszony férje, és bosszút állok értük. Míg élek, vagy azután!

Treszka

Csak az történik az emberrel, amit természeténél fogva képes elviselni.

psn

Mit életünkben teszünk, az örökkévalóban visszhangzik.

Tiko 

Commodus: Maximus! Maximus! Téged hívnak. A hadvezért akiből rabszolga, a rabszolgát akiből gladiátor lett, a gladiátort aki szembeszállt a császárral. Lenyűgöző történet. A nép most tudni akarja, mi a történet vége. Minimum egy nagy halál kell. De mi lehetne dicsőbb, mint magát a császárt kihívni a nagy arénában.
Maximus: Harcolnál velem?
Commodus: Miért, azt hiszed félek?
Maximus: Azt hiszem egész életedben féltél.

Néda

Nem választhatunk halált, de eldönthetjük, hogy nézünk szembe vele, hogy férfiként emlékezzenek reánk!

Tiko 

Marcus Aurelius: Mennyi ideje vagy távol az otthonodtól?
Maximus: Két év, kétszázhatvannégy nap és ma reggel.

loranda

A zsiráfok, amiket eladtál nekem, nem párzanak. Csak sétálgatnak és zabálnak, de nem párzanak. Buzi zsiráfokat adtál el nekem. Add vissza a pénzemet.

Hydrangea

Most szabadok lettünk. Újra találkozunk. De nem most. Még nem.


Népszerű triviák

UViki 

A Gladiátorban (2000) van egy olyan jelenet, ahol Russel Crowe karaktere megsebesül az arcán. A seb igazi volt. A színész lova megrémült és nekilökte a színészt néhány faágnak.

[www.filmezzunk.hu]

Kapcsolódó filmek: Gladiátor (2000)

Gladiátor (2000)

Kapcsolódó művészek: Russell Crowe


Folytatása

Összehasonlítás

Gladiátor


Hasonló filmek címkék alapján