VIII. Henrik, Anglia királya ráunt a feleségére, Aragóniai Katalinra, és szemet vet Thomas Boleyn kisebbik lányára. Anna – a testvére példájából tanulva – kijelenti, csak akkor kaphatja meg őt, ha előbb feleségül veszi. Henriknek szinte eszét veszi a szerelem, ám a pápa nem hajlandó… [tovább]
Anna ezer napja (1969) 9★
Képek 6
Szereposztás
Kedvencelte 1
Várólistára tette 23
Kiemelt értékelések
Őszintén, úgy, hogy nemrég láttam „A másik Boleyn lány”-t, eléggé a fejemben volt, hogy mit szeretnék egy feldolgozástól a témában (és mit nem adott meg az a film), és most nagyon pozitívan csalódtam.
Mert egyrészt, Genevieve Bujold zseniális Boleyn Anna volt. Nem tagadom, hogy nekem elég rendesen meghatározta az érdeklődésemet a témában, és a viszonyomat a karakterekhez a Six musical, és igazából, ha sokkal komolyabb formában is, de ez a feldolgozása a karakternek, és az nagyon közel volt egymáshoz. Egy iszonyatosan okos, rendkívül manipulatív, zseniális, cinikus humorú, nagyon ambíciózus nőnek ábrázolják, akinek megvan a kiállása, a stílusa, hogy elérje amit akar, és a bátorsága, hogy mikor túl messzire megy, akkor ne visszakozzon, hanem eltűrje a következményeket. Itt sem ábrázolják makulátlan karakternek, Aragóniai Katalint végtelenül sajnáltam mellette, és ahogy Wolsey-t kicsinálja, az se egy szép történetszál, de itt nem is démonizálják – sokkal inkább megvolt az az érzésem, hogy egy embertelen korban egy nő, aki magasra tört. Az pedig egy külön extra, hogy a színésznő egyébként kifejezetten kistermetű, törékeny megjelenésű, és mégis átad egy olyan határozottságot és erőt, amit első ránézésre nem feltételeztem volna.
És őszintén – Henrik ábrázolása is érdekes volt. Abúzív? Az. Ábrázolva van, hogy kidobja a nőket, miután megunta őket, akár szeretőről, akár királynőről van szó? Igen. Nem is vonzó? Nem bizony. Ennek ellenére meg lehet érteni, hogy hogyan tudott magába bolondítani nőket, és belemanipulálni őket ilyen helyzetekbe? Frusztráló szinten igen. Néha én, a néző nem tudtam megmondani, hogy mikor, és mit gondol komolyan, és mi csak érzelmi zsarolás – nagyon kényelmetlenül éreztem magam, mert ebben a feldolgozásban kicsit a helyére került a fejemben, hogy hogy lehet, hogy ez a vadállat intelligens nőket tudott megvezetni.
A film amúgy nincs túltolva, nincs agyon romantizálva, és két óráig végig fenntartja az érdeklődést – nem érződik réginek, vagy lassúnak, meg nem mondtam volna, hogy ’69-es, ha nem tudom. Egyébként érdemes eredeti hanggal nézni, egyrészt, mert Boleyn Anna francia akcentusa jó kis extra, másrészt meg azért, mert a végéig nem sikerült eldönteni a magyar szinkronban, hogy most Elizabeth vagy Erzsébet a leendő királynő.
Érdekes, de számomra nagyon lassú és túl hosszú film. A Richard Burton által megjelenített Henrik remekül visszaadta mindazt, amit feltételezünk a történelmi alakról, ugyanakkor megmutatta azt is, hogy a maga módján megvolt a vonzereje; ami nem csak abban nyilvánult meg, hogy a fején volt a korona. Mellette kiváló volt Anna is, vagyis Genevieve Bujold. Nagyon tetszettek Anna replikái a király felé, illetve a film szépen mutatta be a nők sorsát is. A kosztümök csodálatosak voltak. Lényegében tényleg annyi volt vele a gondom, hogy nem igazán kötött le és többször is azon kaptam magam, hogy unatkozom.
Népszerű idézetek
Boleyn Anna: Maga romlott, bosszúálló, és véreskezű. A versei savanyúak, a zenéje pocsék. Úgy szeret, ahogy eszik, hangosan és jóízlés nélkül…
VIII. Henrik: Ezt nem ajánlom.
Boleyn Anna: Igen, mondták, hogy mérsékelten ajánlott nemet mondani a királynak. Hogy jobban járok, ha az ön igájába hajtom a fejem. Hogy leromboltatja apám házát, és Northumberlandét is. Tegye csak meg felség. Attól még az marad, amit mondtam.
VIII. Henrik: Van bármi, amit szeretsz bennem?
Boleyn Anna: Nincs. Azt mondta, maga most nem a király. Neki hazudtam volna.
VIII. Henrik: Te kérted a halált. És meg is kapod.
Boleyn Anna: Úgy legyen. Csak annyit viszek magammal a sírba, amennyit te fogsz. És ne feledd, Henrik… Elizabeth nagyobb uralkodó lesz, mint bármelyik király volt. Nagyobb birodalmat fog kormányozni, mint ami valaha létezett! Az én Elizabeth-em lesz a királynő. És a vérem nem hullik hiába.
Boleyn Anna: Fájni fog?
Kingston: Azt mondják nem. A franciaországi hóhér szakértője a pallosnak.
Boleyn Anna: Hallottam, az jó. És nem túl vastag a nyakam.
VIII. Henrik: Anna, ha egy ifjú írta volna ezt neked, hogy reagálnál?
Boleyn Anna: Megkérdezném, hogy tetszik a feleségének.
Hat éve már… Ekkor, meg ekkor, meg ekkor, meg ekkor nem szerettem őt, aztán már igen. Az övé lettem. Tudom, hogy meddig voltam az övé sok száz napig. Mikor lefeküdtünk, mikor hozzámentem, boldogok voltunk. Megszültem a lányom, gyűlöltem, örültem. Halott fiút szültem, ezért ítéltettem halálra. Mindez ezer nap alatt, csupán ezer nap. Furcsa és abból az ezerből egy volt, mikor mindketten szerettünk, csupán egy volt, mikor szerelmünk találkozott és mi egymáséi voltunk. És amikor már nem gyűlöltem őt, ő kezdett el gyűlölni. Kivéve azt az egyetlen napot.