Stingo, a délvidéki amerikai író Brooklynban megismerkedik két lengyel bevándorolttal, Sophie-val és Nathannal. Nem sokkal a második világháború után vagyunk. Sophie túlélte ugyan a koncentrációs tábor borzalmait, de két gyermekét elvesztette. Nathan, a szerelme megtört lelkű ember. Sophie… [tovább]
Sophie választása (1982) 75★
Képek 14
Szereposztás
Gyártó
Incorporated Television Company (ITC)
Keith Barish Productions
Kedvencelte 10
Várólistára tette 117
Kiemelt értékelések
Ezt a filmet (legfőképp) ott cseszték el, hogy baromi hosszú volt a bevezetője. Adtak rá egy órát, hogy minden karaktert szívből megutáljak. Onnantól meg már nem nagyon érdekelt, hogy mit szenvednek össze. A közepén hirtelen egy lágerben találtuk magunkat és azt hittem a végéig már ott is maradunk. De nem, vissza a jelenbe, ahol a film második órájára végre kiderült, hogy ki miért olyan amilyen. Na, innentől már érdekes volt a történet a maradék 20 percre, de továbbra sem sikerült megkedveltem a karaktereket.
Sophie választása viszont olyan kegyetlen módon lett ábrázolva, hogy ha az valaki kibírja bőgés nélkül az nem is ember.
A film utolsó 20 perce abszolút tökéletes, csak hát volt előtte 2 óra kínszenvedés…
Valószínű újranézem, ha a könyvet végre elolvasom, de annak idején azt is félbehagytam. Most már legalább tudom, hogy ott is csak át kell esni a holtponton.
Meryl Streep talán legjobb alakítása, de Kevin Kline is fantasztikusat játszott. Tetszett, hogy egy teljesen más módon mesél nekünk a második világháború borzalmairól. Nem csodálom, hogy annyi díjra jelölték, és kapott is. Mindenkinek ajánlani tudom.
Akár még megható is lehetett volna, de valahogy nem állt össze nekem a kép. Persze Meryl itt is csodásan játszik, de akkor se.
Sophie még el is menne, de Nathan… tipikusan az az alak, akivel én nem haverkodnék és mivel madarat tolláról… Nagyon zűrös karakterek nekem. Ettől független, bár nem hittem volna, 4 film után ezt még képes voltam végig nézni, pedig nem fogadtam volna rá. XD
Nem volt különben rossz, + feliratosan néztem, így érdekes volt Sophie kiejtése is.
Mivel olyan sok amerikai filmben emlegetik a Sophie választását, így meg akartam nézni. Sajnos a szinkron nem túl jó, nem érződik benne a lengyel akcentus, és kicsit olyan, mintha Meryl Streep folyamatosan be lenne rúgva.
A két idősík eléggé elkülönül. A nő korábbi, a nácizmussal és a haláltáborral kapcsolatos életébe kapunk betekintést, és azt, hogy mi a választás.
Az USA közönségét biztosan megviselte ez a film, mivel keveset volt még feldolgozva a holokauszt, így erős hatású a film is. De a mai filmdömping mellett ez már nem olyan kiemelkedő alkotás, és a nő családi élete sincs úgy kiemelve, hogy erősen beleéljük magunkat a helyzetébe. Szóval egyszer nézhető szerintem, főleg hogy megtudjuk, mi a választása.
Népszerű idézetek
– You know we need each other, Nathan, you know this. We need each other.
– Me need you?
– Yes…
– Let me tell you something. I need you like any goddamned insufferable disease I can name! I need you like a case of anthrax, hear me? Like trichinosis. I need you like a biliary calculus, pellagra, encephalitis. Bright's disease, for Christ's sake! Carcinoma of the brain! I need you like death. Hear me? Like death.
– I mean, this is a ridiculous language! There's too many words! The word for „velocity,” okay, there's „fast, quick, rapid,” and they all mean the same thing.
– Swift, speedy.
– Hasty.
– Fleet.
– Brisk.
– Expeditious.
– Accelerated.
– Winged.
– No, no! Stop it!
– How many languages do you know?
Well, my father was a linguist, so I mean, I…He teach me German, French, Russian, Hungarian, the Slavic languages.
– You look very nice. You're wearing your „cocksucker.”
– It's my seersucker.
– Oh, yeah. Right, seersucker.
– Oh, God. So I went to that church. And I took the glass, I knelt down and I cut my wrist. But I didn't die, of course.