Ne bántsátok a feketerigót! (1962) 119

To Kill a Mockingbird
129' · amerikai · dráma, krimi !

5 díj · 12 jelölés

Az amerikai „forró” Dél: Alabama állam az 1930-as években. Dúl a fajgyűlölet, így amikor az egyik városkában megerőszakolnak egy fiatal fehér nőt, szinte mindenki szentül hiszi, hogy csakis egy fekete lehet a tettes. A helyi rendőrség hamar ki is pécéz egy megfelelő gyanúsítottat, a tagbaszakadt… [tovább]

Képek 8

Szereposztás

Gregory PeckAtticus Finch
Frank OvertonHeck Tate sheriff
Brock PetersTom Robinson
Estelle EvansCalpurnia
Paul FixTaylor bíró
Robert DuvallArthur "Boo" Radley
Rosemary MurphyMaudie Atkinson
William WindomMr. Gilmer
Ruth WhiteMrs. Dubose
Mary BadhamCserkész

További szereplők

Kedvencelte 21

Várólistára tette 220


Kiemelt értékelések

balagesh 

Most is feltúrtam az internetet, hogy saját ügyességemben kételkedve, bizonytalanul jelentsem ki, ennek az egyedülálló műnek szó szerint egyedülálló ez a filmfeldolgozása. Gregory Peck alakítását, illetve a gyerekekét is még mindig olyan frissnek érzem, hogy csak a korszerűség kedvéért fölöslegesnek érezném egy újabb feldolgozás elkészítését. Másrészt meg annyira egyben van ez a film, olyan arányérzékkel figyeltek a filmre vitelnél, hogy semmi nem döccen, és a szereplők is tökéletesek. Az amcsik szeretik a jogi drámákat, a tisztes özvegy férfi mindenütt a megkoszorúzott és szinte irigyelt kategória, ehhez jön a vadóc kislány alakja – ez telitalálatos kombináció. Peck jól kimért liberalizmusa a férfias határozottsággal együtt aztán tényleg a legfelső polc mindenki lelkében. Talán a tematika miatt nem születik filmfeldolgozás, és marad a színházban a regény. Ez a negro ügy ebben a formában már nem a legfeszítőbb kérdés, ami nem azt jelenti, hogy rég nincs rasszizmus, hanem inkább a konkrét eset lett bajos. Itt a családon belüli erőszak elől menekül egy nő, és úgy kerül szembe a fekete férfival. Az ügyvéd kénytelen szétcincálni egy olyan tanúvallomást, amiben egy nő egy férfit vádol meg nemi erőszakkal. Ugyan a regényben nagyon szépen minden probléma mögött okként a részeges és bántalmazó férfi van, de így együtt meg mégiscsak azt látjuk, ahogy egy nőt meghurcolnak a bíróság előtt. Keresgéltem cikkeket, hogy a metoo fényében hogyan lehet vagy kellene újraértelmezni a darabot, vagy hogy Sorkin mit adott hozzá színpadon,* de nem akadtam olyanra, ami számomra megfelelően végiggondolta volna a kortárs implikációkat.

* Ezt azért érdemes elolvasni: https://www.vulture.com/2018/11/aaron-sorkin-to-kill-a-…

Honey_Fly 

Most szétvet a düh még akkor is, ha mára már sok minden változott és sokan már nem ennyire nyilvánvalóan rasszisták. Kényes téma ez még most is, nemhogy 1960-as években, vagy pláne a 30-asokban, amikor a történet játszódik. Hihetetlen elképzelni, hogy jóérzésű emberek simán elmentek ilyen igazságtalanságok mellett. És itt jön megint a vesszőparipám, hogy mi mindent tehet egy felvilágosult szülő a világ jobbá tételéért. Kissé utópisztikus ez, tudom, de ez van, javíthatatlan vagyok. Ráerősít az érzésre persze a narráció is, mivel a történet jó részét egy kislány szemszögéből, visszaemlékezéséből ismerjük meg.
A déli akcentus remek nurse Elkinst juttatta eszembe, Gregory Peck pedig fantasztikus. Imádom az ilyen régi vágású, tisztességes, jóképű karaktereket.

7 hozzászólás
happybeboop 

Emlékszem, hogy az egyik legnagyobb hatással ez a könyv volt rám. Először sírtam könyvön, vagyis inkább zokogtam. A film nagyon jól sikerült adaptáció. Bár ezen már nem érzékenyültem el, de egy percig se éreztem hosszúnak, pedig nem egy rövid alkotás. Gregory Pecknél jobb választás aligha lehetett volna Atticus szerepére. Egyszerűen a kisugárzása olyan amit nem lehetett leírni, és egy sima laptop képernyőn is magával ragad. Robert Duvallt alig ismertem meg, hihetetlen, hogy ő is volt ilyen fiatal :) Az, hogy végig a gyerekek szemszögéből látjuk nekem nagyon tetszik. Szerintem jó döntés volt, és egy percig se érzem, hogy kimaradt valami információ.

AnnaAnn

Tényleg igaz, hogy ez a történet az érzelmek története. A film komoly témára világít rá, a faji előítéletre, de egy család története is egyben. A regényt egyenlőre halogattam, és kedvcsinálónak néztem meg a filmet. A terv sikerült. A film egyszerre vidám, vicces, komoly, szívszorító, izgalmas, amikor a gyerekek a félelmet keltő szomszéd házat lesik meg. Gregory Pack zseniális az apa figuraként, aki imádja gyerekeit, képes őket egyedül nevelni úgy, hogy mindent megad nekik. Kiáll az ártatlanokért, de semmi olyat nem tesz, ami esetleg szégyent hozna a családjára. A kedvenc szereplőm mégis a kislány, aki meséli a történetet, és csak Cserkésznek (eredetileg Scout) nevezik.

fayakezdet

Nekem elég kusza volt ez a történet.. a filmet három részre lehet tagolni és csak utána olvasás után értettem meg teljesen az összefüggést. Ha a bírósági tárgyalásos rész tette volna ki a nagy részét jobban tetszett volna. Viszont még így se merek hetesnél rosszabbat adni.

a_girl92 

Nagyon jó kis film volt, tetszett nagyon és szerintem igen tanulságos is volt, bár a gyerekek néha már idegesítettek benne. Régóta várólistás már ez a film, de most végre megnéztem egy kihívás is motivált erre és nem tudom eddig mi tartott vissza :D A könyvet meg v min 3 booktubernél biztosan láttam ők is isnpiráltak rá…..Csak az a baj én olyan vagyok amiből van film v sorozat azt nem olvasom el, mert azon kívül is épp elég könyv várakozik méh :D…Legalább filmezés szempontjából jól indult az év, másból nem mert tiszta nátha vagyok… :/ Különben nem teljesen olvastam el a tartalmát nem tudom le volt e írva de én végig arra számítottam ha néger csávót felmentik….Ill még furi volt a gyerekek a nevén hívták az apjukat…

1 hozzászólás
Pennmenelien 

Nem volt olyan intenzív élmény, mint a könyv, de kétségkívül ott a helye a legjobb 1001 film között. Sajnos a legszomorúbb az egészben az, hogy tényleg történtek ilyen ítéletek, de e mellett is sok más mondanivalója volt az alkotásnak. Hegedűs D. Géza hangja pedig fantasztikus.


Népszerű idézetek


Hasonló filmek címkék alapján