A félelem galaxisa (1981) 18

Galaxy of Terror
81' · amerikai · akció, sci-fi, kaland, horror 16 !

Miután Remus űrhajóval, a Morganthus bolygó közelében megszakadt a kapcsolat, a Mester egy mentőalakulatot küld a bolygóra. A csapat tagjainak a titokzatos bolygón nem csak szörnyekkel, hanem a saját félelmeikkel is meg kell küzdeniük.

angol

Szereposztás

Edward AlbertCabren
Erin MoranAlluma
Ray WalstonKore
Bernard BehrensIlvar parancsnok
Zalman KingBaelon
Robert EnglundRanger
Taaffe O'ConnellDameia
Sid HaigQuuhod
Grace ZabriskieTrantor kapitány
Jack BlessingCos

További szereplők

Várólistára tette 11


Kiemelt értékelések

Filmdoki

Nagyjából az Alien és a Halálhajó elcseszett szerelemgyermekeként tudnám jellemezni eme ’80-as évekbeli „gyöngyszemet”. Olykor pofátlanul majmolja Scott klasszikusát, máskor viszont kellően friss és ötletes, viszont a kis költségvetés rányomja az egészre a bélyegét. Színvonala egyébként valahol a nézhetetlenül pocsék és a szórakoztató trash között mozog. Sajnos a film második felére előbbi felé billen a mérleg nyelve, ám Bruce D. Clark mozija így is kivívott magának egyfajta kultikus státuszt.
Koncepciója nagyjából a Halálhajóéhoz hasonlít ezzel a „saját legnagyobb félelmed fog kinyírni, szóval húzzál innen, de rohadt gyorsan” felütéssel. Aztán ezen belül nagyjából mindenki valami elcseszett gumiszörnytől szarja össze magát, kivétel a Twin Peaksből ismerős Mrs. Palmert, aki nemes egyszerűséggel lángra kap, Robert Englundot, aki saját magától csokizik meg. Ja, Freddy Krueger magától parázik. Logikus, nem? A legjobb viszont a szőke cicababa, akinek halála annyira perverzül beteg, hogy az ember akarva-akaratlanul is bámulja a képernyőt. Az biztos, ilyen halált ritkán lát az ember.
A tempó egyébként pocsék. Durr bele a közepébe, miközben a karakterek felépítése ott csúszik el, ahol csak lehet. A közöttük levő kémia vagy ellenszenv kimerül a bárgyú monológokban. Ebből a szempontból Zalman King lopja a showt, aki Baelon szerepében olyan észveszejtően rossz, hogy az undok pofáját 5 perc után addig ütnéd, míg valami lekvárszerű trutyi nem marad a helyén.
Lehetne itt még írni kb. minden jelenetről, hogy milyen átgondolatlan, mennyire túl- vagy épp aluljátszott, de fölösleges. Annyi bókot még hadd kapjon azért a film, hogy egy-két trükk kifejezetten pofás, illetve a piramis megtalálásának van egy masszívan hátborzongató atmoszférája.
Megtekintése előtt javasolt valamiféle alkoholos ital fogyasztása, vagy a baráti társaság áthívása. Ne józanul, vagy legalább ne egyedül kínozd magad. Hidd el!

6 hozzászólás
Serge_and_Boots 

Az a végtelenül primitív és a maga szűkös kis eszköztárával bukdácsolva operáló olcsó horror stílus, ami az ötvenes-hatvanas években még bűnös élvezetnek, bájos bénázásnak tűnt (vagy tűnik ennyi idő elteltével visszanézve), a nyolcvanas évekre átváltozott valami ízléstelenséggel kacérkodó filmes mocsokká, modern értelemben vett trash művészetté, amit kizárólag a véletlen tényezők összejátszása tudott kiemelni a posványból. A félelem galaxisával legnagyobb megdöbbenésemre ez történt, hisz az IMDB-n például jobb pontszámmal fut, mint néhány többre érdemes öregebb darabja a műfajnak – őszintén szólva, nem értem…

Na jó, addig értem, hogy van itt egy James Cameron valahol a stáblista utolsó harmadába préselve, meg az ő alvállalkozójaként egy színészettel még nem kacérkodó Bill Paxton, az egész hátterében pedig a nagy öreg, vérprofi Roger Corman, aki egy ponton még a rendezést is átvette egy fölöttébb zavarba ejtő horror-szexjelenete erejéig, de körülbelül ennyi a mozi filmtörténeti „jelentősége”. Még azt is javára tudom írni, hogy feltűnő átmenetként megtestesül itt egy végtelenül pofátlan Alien koppintás, illetve a Halálhajó nagyon világos konceptuális előképe, bár nem tudom, ez mit ad hozzá a film értékéhez.
Ami miatt A félelem galaxisa egy végtelenül irritáló induló bármilyen mozis megmérettetésben, az a kézzel fogható ízléstelensége. Ez a film tényleg a lehető legprimitívebb horror, amiben egy viszonylag atmoszférikus zenei alapon kívül nem támogatja semmi a gyomorforgatás nem nyilvánvaló eszközökkel történő kivitelezését. A színészi játék az értékelhetetlenséggel határos, a színészek által hallatott sikolyok és túltolt, hisztérikus reakciók már nekem voltak kellemetlenek, inkább lehalkítottam az egészet. A rendező és a díszlet-/jelmeztervező fejében megfogant szörnykoncepciók egészen ócskák, eltelt néhány esztendő az első Star Wars és az Alien óta, mégis mintha a hatvanas évekből visszamaradt technikákat, eszközöket és jelmezeket kotorták volna elő – a díszletbe mindent beleadtak, de pontosan annyira nem tudták megugrani az ingerküszöböt, mint A Hold sötét oldala készítői – a köztük lévő tíz évet most annyira nem tartom érdekes tényezőnek, az ócskaság kortalan.
Azt el kell ismerni, hogy valamiféle baljós hangulatot, feszültséget elültet a nézőben A félelem galaxisa, de csak mint a legalapvetőbb horror, ami szándékoltan nem tűz ki maga elé semmilyen egyéb célt – az ilyenekkel az a baj, hogy hiába múlik az idő, nem patinásak lesznek, csak egyre befogadhatatlanabbak azok számára, akik nem a megfelelő időben, korban, helyen, társasággal látták első alkalommal…

Kedvelem Roger Corman életművének sokszínűségét, de ez eddig a mélypont, itt végképp nem találok fogódzót magamnak.

Tony_Soprano 

A film sztorija olyan, mintha három oldalanként a forgatókönyvből két lap összeragadt volna, de ezt egyik stábtag sem vette volna észre. Vígan lenyomták így is a forgatást. Szóval elég zavaros katyvasz az egész. Ez azért is kár, mert a látvány és a hangulat egészen ígéretes. A díszleteket egy bizonyos James Cameron tervezte és ez látszik is: az űrhajók belsejének dizájnja visszaköszön a Bolygó Neve Halál-ban megismert Hadley's Hope komplexum enteriőrjében. Ezen kívül a maszkok, miniatűrök és gore-effektek is igazán pofásra sikerültek, magyarul a külcsín megfog. A belbecs viszont nem igazán tart meg.

Ugyan az efféle trash-filmektől nem várok sem bölcselkedő sem túl következetes történetet, de ami itt van, az nagyon gáz. És mivel a cselekmény egy merő hülyeség, ráadásul megírva sincs, ezért szegény színészek is csak egydimenziós karaktereket vetítenek. Nincs megalapozva a motivációjuk, ennélfogva nincs súlya az elhalálozásoknak. Ezt a szerencsétlenkedést hivatott némileg ellensúlyozni a már említett gore és a mindenféle csúszómászó élien megjelenése spoiler, a Corman-mozikból kimaradhatatlan cicikről nem is beszélve. Jobb hangulatomban a hasonlóan agyatlan trash-flickeket díjazni szoktam, de ez most nekem is túl blőd volt. Egyszeri szórakozásnak megteszi, ráadásul ha bealszol rajta, akkor tökmindegy mikor ébredsz fel és mennyit hagytál ki, mert bárhonnan folytatható.

fekiyeti79

#Gyerekkori adósság 2.
Miért vagyok én ennyire mazochista?!
Most látom igazán KennyTheOne (RetroShock) miket élhet át… Haveros-sörös-szerintem… nagyon retro, nagyon gagyi, bár az alap koncepció jó! :)

pezsgősvacsi

Elég fura volt ez a film,valahogy se füle se farka.Szinte minden homályba maradt,mi miért volt,az egésznek mi volt a célja.Sorra halnak meg emberek rejtélyes módon erre mindenki egyedül császkál számukra ismeretlen bolygón,ez elég logikátlan.Pár ember furán viselkedik,persze nem derül ki miért.


Népszerű idézetek


Hasonló filmek címkék alapján