A feminista nézeteket valló Cassie Jaye betekint a titokzatos és megosztó Férfijogi Mozgalom világába, aminek hatására kételkedni kezd saját nézeteiben. Jaye eddig csak úgy hallott a mozgalomról (Men's Rights Movement), mint nőgyűlölő csoportról, azonban egy év filmezés során – mialatt követte a… [tovább]
Kedvencelte 1
Várólistára tette 7
Kiemelt értékelések
A dokumentumfilm feminista készítője elkezd forgatni az amerikai férfijogi mozgalomról, megismerkedik annak tagjaival és szembesül a férfiakat érő diszkriminációval a társadalomban, pl. hogy nők is erőszakoskodnak férfiakkal (csak az ezt rendőrségen jelentő fickót kiröhögik) vagy hogy a bíróságok nők javára sokkal több esetben döntenek, ha a közös gyerek válás utáni elhelyezéséről van szó. Aztán a film végére spoiler
A négy csillagot a probléma felvetéséért adtam, merthogy férfijogi mozgalomra szerintem is szükség van és sok valós problémát feszegetnek a filmben megszólaló aktivisták. Nagy tétje van a kérdésnek, ugyanis a jelenlegi, gyorsan átalakuló világban helyüket nem találó férfitársaim (mivel nincs, aki specifikusan az ő problémáikkal foglalkozzon) nagy számban kötnek ki a modern autokráciákat építő apukák politikai táborában, akik ígéretük szerint majd jól odavernek a fékek és egyensúlyok uncsi, feminin rendszerének és visszazavarják az elkanászodott nőket a konyhába. Szóval problémák azok vannak. (Amúgy a film a férfijogi mozgalmak politikai vetületét szóba sem hozza)
Nagyon szeretem az olyan eseteket, amikor valaki új tapasztalatok vagy infók hatására átértékeli korábbi világnézetét és kénytelen szembesülni azzal, hogy a világ nem fekete-fehér. Itt a doku rendezőjének viszont kb. olyan izgalmas volt ez az útja, hogy egy óra után azon kaptam magam, hogy a heti időjárást nézegetem a neten. Cassie Jaye klasszik szőke sztereotípia: csak ül, bólogat, nagyokat hümmög, néha elhangzik egy „váó” is a szájából, de érdemben nem kontrollálja az eseményeket, csak sodródik mindenki más véleményével.
A mondanivaló full káosz. Valami olyasmit hámoztam ki, hogy bár mindenkinek egyenlően fontos a véleménye, de a femik rosszak (feszt kiabálnak ebben a filmben) és a férfiak problémái irányában tanúsított empátia már eleve kizárja, hogy valaki mellette femi is legyen. Szóval ez a film nem árnyalja a nemi kérdést, hanem szélesíti az árkokat.
A felvonultatott statisztikai adatok némelyike pedig elég ***please, pl. spoiler
Nagyon érdekes volt a másik oldalt is látni, mondhatni hiánypótló doksit láthattam. Ezt azért megnézhetné jó-pár feminista, főleg a véresszájúak. Biztosan másképp látnák a világot. Engem amúgy is feldühített mindig is, hogy a férfiak elleni erőszakot nem ítélték el úgy, ahogyan a nőit. Hány szerencsétlenről tudok, akiket a nők tettek tönkre, csak-hát ugye a lelki rombolásért nem jár börtön, de ha valakit megütnek, akkor meg rögtön megy a feljelentés. Ez eléggé igazságtalan…
Elismerésem a készítőnek. Ez a téma és azok a kérdések amiket a dokumentumfilm megvitat többnyire valóban kigúnyolásra, elhallgattatásra, démonizálásra kerülnek a médiában és közösségi médiában. A férfijogi aktivisták (akik közt épp úgy akadnak a valóságban bigott és gyűlölködő természetűek, mint feministák közt) itt egytől egyig adatok és statisztikák prezentálásával érveltek, vagy személyes tapasztalatokat osztottak meg, nyitottan a diskurzusra, a feministák pedig őket és a céljaikat minősítették negatív fényben. Bár szerintem a férfijogi mozgalom önmagában nagyon erőtlen és ez azért is van így, mert sokszor csupán ellensúlyozzák a nőjogi problémákra koncentráló feministákat, és abból is leginkább a klaviatúra-harcos panaszkodást, létjogosultságuk van, éppen azért, mert a témák, amik előkerülnek a dokumentum filmben nagyon súlyos és nagyon valós, nagyon aktuális problémák, és valóban gyengeségnek, vagy nőgyűlöletnek minősítik azt, ha beszélni próbálunk róluk. Nyilván ettől sok nőket érintő valós probléma nem érdemel meg kevesebb figyelmet, szerintem mindenkinek látnia kellene ezt, hogy árnyaltabb képet kapjon a problémákról, nem feltétlenül kell egyet érteni vele, de aki nem kockáztatná meg a nézeteit, hogy tágítsa azokat, annak nem is való a red pill.