Az Arkham Elmegyógyintézet legőrültebb lakója, Arthur Fleck kiszabadul a rács mögül, és nincs egyedül. Vele tart egy nő, aki maga sem a kiegyensúlyozottság szobra.
Gotham City sötét, mocskos utcáin újra elszabadul a káosz és az erőszak. Pedig ők csak azt akarták, amit a város összes… [tovább]
Joker: Kétszemélyes téboly (Joker 2.) (2024) 138★
Képek 22
Szereposztás
Kedvencelte 7
Várólistára tette 183
Kiemelt értékelések
Két tényező volt, ami elvette a kedvem a filmtől, ez pedig a műfaj és a szereposztás. Alapjáraton sem szeretem a musicaleket (kivételek persze vannak), de ezzel a képregény-adaptációval aztán végképp össze nem illőnek tartottam, és az enyhe kifejezés. A másik nonszensz dolog ez a kommersz, plasztik nő, azaz Lady Gaga választása Harley Quinn szerepére. Köze nincs a karakterhez, az pedig csak a hab a tortán, hogy a személyisége mellett a zenéit sem állhatom ki.
A két előítéletem a film megtekintése után sem változott.
Az első rész jobban tetszett a benne lévő társadalomkritika, a szociális ellátórendszer jogos bírálata és a karakterdráma miatt. A folytatásból hiányoznak ezek a témák, itt már szinte csak Joker mentális betegsége, a háborgó-skizoid elméje van a fókuszban, ami még tetszene is, ha nem lenne ilyen a kivitelezés, és pl. nem szakítanák meg a komoly és érdekes pillanatokat valami dalolászással. Vagy épp fordítva: a fennkölt, magasztos énekelgetés, majd a következő pillanatban egyszer csak jól megkéselnek valakit. Ez nem az a jobbféle szürrealizmus, hanem az, aminél csak azt tudod kérdezni, hogy mi a f. . . Egyik dal sem fogott meg, amivel jellemezni tudnám őket, az a nevetséges, szánalmas és a sótlan jelzők. A pusztán instrumentális főcímzene is sokkal jobb náluk.
Az világosan átjött, hogy Joker elméje egy káoszos katyvasz, de sajnos a film is pont ilyen lett. Elhiszem, hogy van művészi értéke stb. stb., de én teljesen máshogy vagyok bekötve ahhoz, hogy ezt élvezni tudjam.
A giccs és a nyomor elegyének egy bizarr megvalósulása.
Ez meg mi a fene volt? Adnék két csillagot a színészi játékokra de az se nagyon volt, csak éneklés… Tudom, tudom, akkor minek néztem meg, ha tudtam, hogy musical? Mert mostanában arra is ráteszik a musical jelzőt, amiben van 2 dal… És naivan hittem, hogy ebben sem lesz több…. De ez túl sok(k) volt….. Követhetetlen volt, hangos és idegesítő. És nem azzal volt baj, hogy ugrált a múlt, a jelen és a képzelet között, mert az követhető volt és ötletes… Pont illik ide… De mégis, egy trágyahalom lett a végeredmény….
Bár az első részt meg sem közelíti, de nekem így is tetszett.
Phoenix hozza a formáját, Gaga pedig ismét bizonyította, hogy nem csak énekelni tud.
Egy nézést mindenképpen megér :)
A Kétszemélyes Téboly bár mozzanataiban és egyes pillanataiban emlékeztet arra, hogy miért lett olyan sikeres az előző Joker, de sajnos a folytatás összeroppan a saját súlya alatt: a főszereplő elméjének további megbomlását a musical elemek bár kreatívan érzékeltetnék, de sem a zenék, sem pedig a hozzájuk kapcsolódó szekvenciák nem növelik sem az események súlyát, sem a narratíva koherenciáját. Továbbá a papírvékony cselekmény sem segíti elő sem a történtek következményeinek kidomborítását, sem pedig a romantikusnak szánt dráma kibontását, amelyben nem ismerjük meg pontosan sem Lee motivációit, sem pedig Fleck belső vívódásait. A több, mint két óra így igazából eltelik, de szenvedősen, melynek köszönhetően a folytatást inkább elfelejtené az ember, mintsem újra átélné. Kár érte pedig, mert a Joker első részének sikere pont annak merészségéből fakadt – a merészség viszont sokszor őrültség, amit a folytatás sikeresen be is bizonyított.
Értékelés: 5/10
Tetszett. Nem éreztem unalmasnak, fenntartotta az érdeklődésem.
Joaquin Phoenix most is szuper volt és úgy tűnik Gagát jobban szeretem színésznek, mint énekesnek… ettől függetlenül az éneklős részek sem voltak rosszak.
Éles az ellentét az álom és valóság között. Az előbbi jobban bejött, bár elég bizarr. A valóság nyomasztó.
Sokáig agyaltam, hogy beüljek-e rá a rossz kritikák és a gyenge Rotten átlag miatt, de végül ellőttem rá egy ajándékjegyet, gondoltam egy ingyenes vetítést megérhet a dolog.
Aztán nem is csalódtam, így nem állok be a Joker: Kétszemélyes téboly ekézőinek sorába. Nem tökéletes persze, és az előző rész minden hibájával együtt is jobban tetszett annak idején, de jól szórakoztam, a mobilozó retardáltak ellenére is.
A musical betétek például kifejezetten bejöttek, viszont túl lettek használva, sőt, önismétlőnek is hatott némelyik zenés rész. Utóbbi amúgy az egész tárgyalótermi részre igaz, sajnos ez a szegmens nem volt túl eredeti, ennek a megvágásával sokat lehetett volna áramvonalasítani a filmen. Előnyére vált volna, ha 2 óránál megáll a játékidő, bár én nem unatkoztam alatta.
Az ötlet és a történet nagyjából bejött, szóval inkább a megvalósításban érzem a problémák okát. Amikor nem énekelnek, akkor nem a téboly hanem a laposság az ami az ember eszébe jut. Persze működik a sötét atmoszféra, de abba is kerültek olyan jelenetek, hogy nem tudtam ez most mi. Pl. van egy snitt, ahol tök egyedül, szakadó esőben nevet Joker, láncra verve. Minek küldték ki ázni? Ott még be se szólt az őröknek. Ezeket szoktam trailer snitteknek hívni, ott jól mutat, a filmbe viszont nem illeszkedik jól, sokszor ki is vágják őket a végleges változatból.
Szóval lehetett volna ez sokkal jobb film, ha tartanak pár tesztvetítést, vagy nem akarják az összes éneklős jelenetet beleerőltetni a kész moziba.
A két csillag a színészi játékra és az előző részre való visszautalásokra járt. Minden értékelhető komolyabb jelenetet elhasználtak egyébként a teaserben, ezen kívül semmi sem történt abban a két órában, csak az, hogy megfordult a fejemben életemben kb. másodjára, hogy kimegyek a film közepén a moziból. Ez valami borzalom volt.
Karakterdráma
Semerre nem tart, csak elmélyül és lezár.
Súlyos, annyira szerintem nem éneklős. Vagy legalábbis engem nem zavart…Sok fény és szín játék van a filmben ami miatt még újra kellene nézni ha kijön streamen…
Sokkal-sokkal jobb, mint amit a kritikák alapján vártam, sőt, számomra kicsit érthetetlen is a negatív vélemények zöme.
Ez egy elég tudatosan megírt, kérlelhetetlen következetességgel vezetett sztori, ami nem egy helyen nagyon is jól megragadja egyrészt a Joker-karakter lényegét és a benne levő lehetőségeket, másrészt nyilván a mentális betegségeket, harmadrészt az egész egy nagyon éles reakció a jelenkor populista ámokfutására, meg annak várható (szerintem borítékolható), képtelen, nyomasztó következményeire. A főszerepben Phoenix, aki ezerféle arcát mutatja, és Gaga se pocsék.
Na az egész be van csavarva egy részben musicales köntösbe, amiből elismerem, a kelleténél kicsivel több lett, mellette egy tárgyalótermi dráma is ez. Aki akciót vár, nyilván csalódni fog. De ettől függetlenül ez egy szépen felépített, tudatosan színre vitt, önironikus sztori.
Őszintén, én örültem volna, ha a képregényes adaptációk közül jóval több lett volna ennyire bevállalós, és kérlelhetetlen. Okés, a legutóbbi Batman se volt rossz, de ez a Joker még tovább megy, sőt. Én megnéztem volna, mi van a másik oldalon: hol itt a köpenyes igazságosztó ? Holott árulkodó, hogy nincs, még csak említés szintjén se. És persze nyomasztó is.
Értem, ha valakinek ez nem jön be, de őszintén, engem megvett. Erősebbnek gondolom az első résznél, anno az 7 csillag volt, de emlékszem, kevésbé fogott meg, mint ez. Majd újranézem valamikor.
Most azt leszámítva, hogy kifejezetten rühelltem a teljesen jellegtelen musical-betéteket, hogy nem csípem Lady Gaga-t a vásznon és hogy a filmet szinte végig vontatottnak találtam, azért ritka, hogy egy filmet ennyire igazol a közönség reakciója, legalább is a befejezés tekintetében, mert az rendesen odapirít a Joker karakterét sztároló nézőknek és ha nem is az egyetlen, de biztosan jelen film legértékelhetőbb pontja. Mondjuk úgy, hogy nem szórakoztatott amit láttam, de éljen Todd Phillips, hogy képregényes alapanyagból inkább elgondolkodtatót forgat, mint popcorn mozit és magasról tesz arra tetszik-e majd nekünk.