Halálos terápia (1996) 36

Extreme Measures
118' · amerikai · dráma, krimi 16

Titokzatos halálesetek követik egymást egy New York-i kórházban, s különös módon az elhunytak mind szerencsétlen hajléktalanok. Az események felkeltik egy fiatal orvos figyelmét, aki minél többet tud meg az elhalálozások hátteréről, annál inkább kezd kételkedni neves, köztiszteletben álló… [tovább]

angol

Képek 5

Szereposztás

Hugh GrantDr. Guy Luthan
Gene HackmanDr. Lawrence Myrick
Sarah Jessica ParkerJodie Trammel
David MorseFrank Hare
Debra MonkDr. Judith Gruszynski
Bill NunnBurke nyomozó
Paul GuilfoyleDr. Jeffrey Manko
John Toles-BeyBobby
J. K. SimmonsDr. Mingus
John HeffernanCartman

További szereplők

Várólistára tette 33


Kiemelt értékelések

Filmdoki

Érdekes témát boncolgató, izgalmas thriller a ’90-es évekből, amikor a tisztes iparosmunkák is kellemes kikapcsolódást nyújtottak.
Grant munkásságát annyira nem követem nyomon, de itt kifejezetten szimpatikus volt, bár Hackman mellett értelemszerűen bőven eltörpülnek színészi képességei, még úgy is, hogy a veterán színész viszonylag kevés időt tölt a vásznon.
A sztori nem rossz, ámbár Luthan pályájának derékba törése kicsit furcsa volt, valahogy olyan mesterkéltnek és összecsapottnak tűnt. Mármint szegény fickót szinte kicsinálják, aztán a film végére mégis sikerül tisztáznia magát. A nyomozás viszont izgalmas, Apted (nyugodjék békében) remekül építi fel a nyugtalanító atmoszférát, mely néha valamiféle lidérces álmot idéz.
A felvetett morális kérdés, mint említettem érdekes. Dr. Myrick-et igazából nem is lehet teljesen elítélni. A nézőben ott marad a film után a kérdés: Mi van, ha bizonyos esetekben valóban a cél szentesíti az eszközt?

Pistee66 

Volt egyszer hol nem volt a 90-es években egy angol „bájgúnár”, aki sorra forgatta a romantikus filmeket, melyeket a közönség nagyon kedvelt. És egyszer csak bevállalt egy orvosi krimit, akinek jobban tetszik thrillert, hogy próbáljon változtatni a róla kialakult képen. Ez nem igazán sikerült, mert a film, a Halálos terápia nem lett kiemelkedően nagy siker. Félig meddig érthető a közönség véleménye, a film elég lapos, nem túl izgalmas és lehengerlő élménynek egyáltalán nem nevezhető. Számomra mégis tartogat érdekességet. Egyértelműen a témája az, ami miatt érdemes megnézni, nem pedig a cselekménye. Ez pedig az élet, a halál, a gyógyítás, és ennek érdekében mit szabad felhasználni és beáldozni. Azaz az orvosi etika. Vajon mit tehet meg az orvos annak érdekében, hogy hosszú távon akár sok ember életét megmentse vagy jobbá tegye, Játszhat-e Istent?! Feláldozhat-e néhány életet akár nagyon sok élet megmentése érdekében? Ez egy érdekes kérdés, az én válaszom pedig egyértelműen nem! Nem lehet embereken az akaratukon kívül kísérletezni, de a beleegyezésükkel történő kísérletezést sem támogatom, mert annak úgy is az lenne a vége, hogy szegény rászoruló emberek rákényszerülnének arra, hogy kísérleti patkányokká váljanak, aminek a hasznát pedig kizárólag a gazdag emberek élveznék ki. Az állat kisérleteket is gyűlölöm, ilyenkor mindig eszembe jutnak azok a hűséges és kedves szempárok, amiket annyira imádok. Én inkább állatbarát, mint emberbarát vagyok! A kérdés jogos, akkor mi legyen a fejlesztésekkel. Igazán nem tudom. Én személyesen is használom és élvezem azokat a dolgokat, amelyekhez sok élet megkeserítése, és „megszüntetése” kapcsolódik.
A filmben egyszerű a konfliktus helyzet. Az egyik oldalon a Hugh Grant által játszott naiv és szépreményű ifjú orvos, aki mindig és elsődlegesen a betegek életét tartja szem elött és elképzelhetetlenek tart olyan dolgokat tenni, amelyeket a Gene Hackman által alakított rutinos professzor tesz a céljai elérése érdekében. A negatív karakter Dr. Myrick szerintem nem csak az emberek gyógyítása érdekében, hanem a saját sikerének érdekében is cselekszik. Ezért egy kicsit komplexebb karakter.
A két főszereplő elég hiteles a szerepében, rajtuk kívül a többi karakter nem kap elég teret ahhoz, hogy az őket játszó színészek rendesen kibontakozhassanak. Inkább csak mellékszereplők.
Érdekes film, érdemes megnézni, de épphogy csak a közepes színvonal felett teljesít.

desertangelable 

A színészi játékot figyelembe véve, Hugh Grant szerintem egyáltalán nem hiteles ebben a szerepben, viszont Gene Hackman annál inkább. Annak ellenére, hogy ez a film annak idején nem volt túl sikeres, én mégis szeretem, elsősorban a morális kérdés miatt, amit boncolgat. Emellett szerintem izgalmas is. Szerintem álszent az, aki arra a kérdésre, amit Gene Hackman karaktere feltesz az adott jelenetben, gondolkodás nélkül megadná a választ. Pláne egy tudós! Hiszem, hogy a tudósok egy kicsit zakkantak és a tudomány érdekében, akár még a morális értékrendjüket is felrúgják. De hát ezt döntse el mindenki magában! :)
Nekem egy kicsit Robin Cook könyveit idézte a film, így, aki az ő könyveit szereti, ezt is biztos szeretni fogja. :)


Hasonló filmek címkék alapján