Fonalak (1984) 16

Dokumentarista dráma az atomháborúról. Egy iráni válsághelyzetet követően a NATO és a Szovjetúnió kilövi rakétáit. Az angliai Sheffield is romba dől, és az igazán szerencsések azok, akik meghalnak a robbanásban: a túlélőknek sugárzással, fosztogatással, káosszal, betegséggel, lassú halállal kell… [tovább]

angol

Képek 4

Szereposztás

Karen MeagherRuth Beckett
Reece DinsdaleJimmy Kemp
David BrierlyMr. Kemp
Rita MayMrs. Kemp
Nicholas LaneMichael Kemp
Henry MoxonMr. Beckett
June BroughtonMrs. Beckett
Harry BeetyClive Sutton

Kedvencelte 3

Várólistára tette 65


Kiemelt értékelések

moordavid82

A nyolcvanas évek közepén, köszönhetően az amerikai gazdasági mélyrepülésnek és az oroszok aktuális önbizalom túltengésének, ismét fennállt a nukleáris háború rémképe. Be volt tojva mindenki, a konzerveket megint raklapszám tolták ki az emberek a boltokból… Aztán Reagen rájött, hogy nem jó ötlet játszani a nagyképű seggfejt, a ruszki vezetés pedig rájött, hogy nem kell feltétlenül bíznia a tábornokok jelentéseiben meg amúgy is, minek elfüstölni a bolygót. Szóval megint béke lett egy ideig.

Azóta is tartja magát a nézet, hogy a BBC Television 1984-es tv filmje, a Threads is segített ráébreszteni mindenkit, hogy a hírek olvasása, tévé bambulása helyett addig kell tüntetni és szónokolni amíg a nagyok be nem látják: nem kéne rádióaktív felhőbe burkolni mindent.

Egy másik, kicsit túlzó pletyka szerint a Threads is közrejátszott abban, hogy a nagyok és bölcsek úgy döntöttek, nem nyomják meg a gombot. Ez azért szerintem túlzás, de tény, hogy a Threads-et megnézve el tudom hinni.

Dokumentarista stílus visz végig minket Sheffield és vele együtt Anglia leépülésén az atomcsapást követő évtizedben. A háttérben lappangó nemzetközi feszültség épp csak nyomot hagy a mindennapi életen. A történetek főbb szereplőinek mindennapjait meg meg szakítja a polgármester végtelen telefonálgatásai. Kormányzati parancsra épp felméri, hogy mennyi gabona, benzin, orvosi műszer található és merre. Majd egy szép napon felvillan a gombafelhő.

Amit utána kapunk az pedig odab@sz. Kegyetlenség, szép lassan kialakuló anarchia, majd az abból kinövő 'civilizáció' maradéka. Amikor azt hinnénk, hogy a sheffieldi kórházban játszódó pár perces jelenetet követően, a maga vérben-szarban-húgyban úszó kórtermeit és a kint lévőket magunk mögött tudva egyszer csak jön a megváltás, akkor jövünk rá, hogy nem. És még a film felénél sem tartunk…… Tűpontos dramaturgia a nukleáris télt követő évtizedről, nagyon erős színészi alakításokkal, brutális képekkel, történetekkel.

Anno 1984-ben nem szaroztak a BBC-nél. Akkor még korhatár nélkül lenyomták az egészet a torkunkon. Minden kegyetlenséget, reklámok nélkül, fő műsoridőben legyen miről utána beszélni a családdal, hogy ugye Mi nem… Így belegondolva el tudom hinni, hogy a Threads tényleg pozitívan befolyásolta a politikusok döntéseit. Miért? Ennél jobb (kegyetlenebb) filmet az atomháborúról, vagy az apokalipszisről még nem készítettek.

U.I.: azok akik egy szimpla happy endinget már nyálas befejezésnek titulálnak.. pffff. Akkor nézzétek EZT baszki.

Elmer 

Elég nyomasztó, dokumentarista vázlat, hogy pontosan hogyan is zajlana egy atomháború, és az utóhatása… a film kora ellenére meglepően hatásos még mindig. Az inzertek hideglelős betűtípusáért meg külön plusz pont. Kicsit olyan, mintha a Terminátorból csak az Ítélet napját látnánk, mínusz Skynet, mínusz robotok, mínusz Hollywood.


Népszerű idézetek

Ódor_Endre 

– See that? I were watching that thing about the Far East and he turns it over.
– Far East? What's going on there?
– Iran. The Americans have just…
– Iran? That's not the Far East, you pillock, that's the Middle East. China, Hong Kong, that's the Far East.
– So what? It's far enough, innit?


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján