A rendező saját forgatókönyvéből készült filmje egy magyar család három nemzedékének története; a felemelkedésé, a bukásé, a kudarcoké, szerelmeké és a küzdelmeké (A film címe a nagypapa által felfedezett Napfény elnevezésű likőrre utal). A családtörténet három főhősét (nagyapa-apa-fiú) Ralph… [tovább]
A napfény íze (1999) 170★
181' · francia, amerikai, egyesült királysági, kanadai, magyar, német, osztrák · dráma, romantikus, háborús, történelmi 12 !
Képek 17
Szereposztás
Kedvencelte 41
Várólistára tette 197
Kiemelt értékelések
Általánosban néztük média órán. Utáltam.
Egyetemen néztük egy kurzuson, a szívem szakadt bele.
Fájt.
Csak a történelmi hűség kedvéért rögzíteném, hogy míg ezt a filmet néztem, földrengés volt, amiből én pont semmit nem érzékeltem.
Borzasztóan csodálatos. Csodálatosan borzalmas.
Egyszer még újra kell néznem úgy, hogy kijegyzetelem azokat az erős mondatokat, amelyek ott fognak még egy darabig motoszkálni bennem.
Valamit nagyon tud ez a film, mert én úgy általában két dolgot nem szeretek: az életrajzokat és a 2+ órás mozit. Ezt mégis imádtam, pillanatig nem untam, sőt késleltetni, lassítani akartam volna. Mintha meg lehetne állítani a történelmi idők kerekét és meg nem történtté tenni bármit is azáltal, hogy lenyomom a pause gombot a távirányítón.
A Napfény ízét még Valentin-nap alkalmából néztük meg barátommal.
3 generáción keresztül követhetjük nyomon a család életét. Van itt minden, háborúk, árulások, szerelem, remény…
Amit én igazán leszűrtem, hogy:
1, Hiába szeretnénk, a gyerekeink életét könnyebbé nem tehetjük, nekik is meg kell élniük a saját hibáikat és döntéseiket.
2, A minket megelőző generáció hibáiból marhára nem tanulunk semmit és ugyanazokat követjük el mi is.
Ezt a filmet először indokolatlanul fiatalon láttam, már akkor is nagyon tetszett. Most, majdnem két évtizeddel később megnézve is azt gondolom, hogy van benne valami magával ragadó. Nagyon sajátos a légköre. Olyan, mintha az egész filmnek valami rendezetten melankolikus kisugárzása lenne (már ha ennek van értelme)…
Az biztos, hogy most megnézni és megérteni egész másképp tudtam. Nagyon sok dolgon elgondolkodtat, mert az ember óhatatlanul is összeveti a látottakat a jelennel. Igazából azt fantasztikusan mutatja be, hogy milyen recept szerint működik a hatalom.
Kiváló történet, melyben egy zsidó család életét ismerhetjük meg az Osztrák-Magyar Monarchiától a Horthy-és a Rákosi-, majd a Kádár-rendszeren keresztül a rendszerváltásig Benne van az egész 20. századi magyar történelem.
Szeretem a több generáción átívelő filmeket, teljesen bele tudok helyezkedni az ilyen családtörténetekbe. Egyébként is mindig az értékek családon belüli megőrzése a célom. Valamit örökségül adni, kapni, megőrizni, továbbörökíteni. Akár csak egy olyan kis dolgot, mint egy régi fénykép a falon, amelyen egykor fiatalok voltunk és boldogok. Nagyon tetszett ez a film, nagyon tisztán emlékszem filmkockákra belőle és hogy annyira megrázó volt számomra, hogy még több, mint másfél évtized után sem vagyok felkészülve rá, hogy újra megnézzem.
Háááát…. hosszú film. De nem lehet azt mondani, hogy felesleges percekkel lenne tele (mint ahogy azt sok rövidebb filmnél érezzük).
Megelevenedik a magyar 20. század a film kockáin egy zsidó család 3,5 generációján keresztül.
Ehhez a filmhez meg kell érni. Úgy érzem, én megfelelő korban néztem meg (10 évvel fiatalabban lehet, más véleményen lennék).
Nagyon szerettem! Egyébként is szeretem szabó István filmjeit, de ez különösen tetszett. Mikor a moziban láttam, sokáig a hatása alatt voltam, utána még többször megnéztem. Csodálatos színészi alakítások, csodálatos zene, gyönyörű képek. A történet teljesen magával ragadott!
Népszerű idézetek
Kedves fiam.
Most, hogy elindultál a szülői ház védelméből, hogy megvalósítsd célodat, bíró legyél, törvényt alkoss, mint Mózes, igazságot ossz, mint Dávid király, hatalmat gyakorolj – amitől a Mindenható már évezredek óta elzárt, vagy talán óvott minket – apád csak arra kér, soha ne felejtsd el ki vagy és honnan jöttél.
Ti most levetitek a stigmákat, beléphettek egy új világba, és biztosan sikeresek lesztek, mert a tanulás évezredek óta vallási kötelességünk, amihez mindig hűek maradtunk, kirekesztettségünk pedig örökletessé tette az alkalmazkodás, az összefüggések megérzésének tulajdonságait.
Ha úgy érzed a hatalom a tied, tévedsz.
Ha úgy érzed, jogod van mások elé állni, mert te többet tudsz, tévedsz.
Ne engedd, hogy az önhittség bűnébe kergessenek a körülötted lévő gyengék. Az önhittség a legnagyobb bűn, minden más ebből következik.
A vallást ne hagyd el soha. Nem Istenért, ő minden vallásban ugyanúgy jelen van, de ha életed elfogadtatásáért való harccá válik, boldogtalan leszel. A vallás talán nem tökéletes, de hajó, mely segít átvinni a túlsó partra. Mert életünk nem más, mint a vízen imbolygó hajó állandó bizonytalanságának harmóniája.
Az emberekről, akiket megítélsz, tudd, semmi mást nem tesznek, mint harcolnak a biztonságukért. Ezért ne ítélj látszatokból vagy szóbeszédből. Ne bízz senkiben, vizsgálj magad!
Ne feledkezz meg soha az elesettekről, szegényekről, akiknek nem jutott annyi, mint neked.
A hatalommal ne közösködj!
Gyűlöld a rangokat! Ne hivalkodj semmivel, ami a tied.
Szerzés, tulajdon végül semmit nem ér. Percek alatt válik pernyévé a tűzben, sodorja el az árvíz, veszi el tőled a politika. Amit nem tudsz, ne vállald, szorongást, az pedig, betegséget okoz. Légy óvatos! Ha tüzet gyújtasz, tégy mellé egy vödör vizet! És még valamire vigyázz! A tested uralkodni tud rajtad. Gyakorold a fegyelmet!
Kedves fiam. Kérlek olvasd el ezt a levelet újra a Chanukka gyertya fényénél, hogy ez mindig emlékeztessen apád kéréseire.
– Az igazi tehetségeket nem érdemes bántani. Megijesztjük őket és nekünk fognak dolgozni. A dilettánsoknak kell letépni a tökét. Az igazi fasiszta írók olvashatatlanok.
– És az árulóikat, akik átálltak hozzánk, futni hagyjuk?
– Minden új rezsim az árulókra épít. Amíg meg nem szilárdul a hatalma, használja az árulókat, aztán… Eldobja őket.
– Van már gyereke? Aki ilyen remekbe szabott beszédeket tud tartani, annak szaporodnia kell!