A színházi társulatával utazó Dr. Parnassus páratlan lehetőséget kínál napjaink közönségének. Varázstükrén keresztül a földi realitásból a határtalan képzelet fantasztikus világába léphetnek át; választhatnak fény és öröm, vagy sötétség és bánat között.
E mágia mögött azonban sötét titok… [tovább]
Doctor Parnassus és a képzelet birodalma (2009) 207★
123' · francia, egyesült királysági, kanadai · kaland, vígjáték, fantasy, rejtély 13
Képek 21
Szereposztás
Christopher Plummer | Doktor Parnassus |
---|---|
Heath Ledger | Tony |
Johnny Depp | Tony |
Colin Farrell | Tony |
Jude Law | Tony |
Lily Cole | Valentina |
Andrew Garfield | Anton |
Tom Waits | Mr. Nick |
Verne Troyer | Percy |
Richard Riddell | Martin |
Gyártó
Infinity Features Entertainment
Poo Poo Pictures
Davis-Films
Parnassus Productions
Kedvencelte 21
Várólistára tette 192
Kiemelt értékelések
Nehéz kifejezni, mit gondolok erről a filmről – elárul valamit, hogy bár egyike a legkedvesebb „elgondolkodtató” filmjeimnek, még nem bírtam leülni, és írni róla egy nagy elemzést, mert annyira komplex, hogy félek, mindegy, hogy esek neki, kihagyok valamit.
Szürrealista, szimbolista „Faust” történet – a főszereplőnk esendő ember, aki maga sem tudja mit hajszol igazán, mit próbál megtanulni, de jó követni, és jó hinni benne, hogy egy nap megtalálja. Ott van a lánya, aki néha az ember idegeire megy, de ha egy kicsit a felszín mögé nézünk, látni, hogy valójában egy kamasz aki semmit nem látott a világból, aki végig az apja szeme fénye volt, a szabadság, a független döntések leghalványabb reménye nélkül. Ott van Tony, aki teljesen fejlődésképtelen, gerinctelen szélhámos, de mégis meg lehet érteni, miért kap utána mindenki, miért akarják elhinni a szavait, és miért csak Anton és Percy látnak át kezdetektől az álcán. Az ördög, aki a játékmániájával, a Mefisztósan cinikus beszólásaival az egyik legszórakoztatóbb figura, és végül megdöbbentően hatékony tanár.
A látványvilág abszurd, de sokszor lenyűgözően gyönyörű, a színészek zseniálisak – Heath Ledger tragédiája fájdalmasan beleszövődik a történetbe, azáltal, hogy hány másik színész osztozik vele Tony szerepén. Ha valaki vevő a lassú, nehezen kibogozható, sötéten mesés történetekre, akkor a Doctor Parnassus szinte biztos, hogy sikert arat majd nála.
Szürreális, absztrakt és kicsit groteszk. De nagyon tetszett. Rég láttam ilyen típusú filmet.
Heath, hatalmas veszteség :( annyira nagy színész volt ilyen fiatalon is és még milyen lehetett volna belőle…
Aztán a tudat, hogy két másik kedvencem Johnny és Jude (ha minden igaz) szimpla bajtársiasságból elvállalták Colinnal együtt, hogy befejezik ezt a filmet…
Örülök, hogy végül láthattuk, Heath utolsó alakítását, mert ebben is maximális teljesítményt nyújtott. spoiler
Mindig arra vágytam, hogy a két kedvencem, példaképem egy filmben szerepeljen Heath és Johnny. De nem így, nem a történtek miatt.
Emlékszem, hogy szomorúan, mégis izgatottan ültem be a moziba, mert utoljára láthattam egyiküket ott, de a film számomra maradandó lett. Kicsit szürreális, kicsot elvont, mégis élvezetes, izgalmas. Nem mellesleg mind a 4 színész bravúrosat alkotott.
Tetszett, bár fojtogató volt a film légkörében, hogy Heath már meghalt, és tényleg ez az utolsó film, amiben láthatom őt. A történet varázslatos, szeretem a mágiát, a látvány is tetszett, Doktor Parnassus pedig hihetetlen karakter volt. Érdemesnek érzem a megtekintését, de az biztos, hogy még egyszer nem fogom megnézni, így is majdnem elbőgtem magam Heath miatt. De Johnny ebben még király volt, és ez itt a lényeg.
Annak ellenére, hogy az ilyen szürreális filmek annyira nem szoktak tetszeni, ez kimondottan tetszett. :) Valahogy a hangulat és a karakterek…. jó volt.
A piskótaképű nőt kivéve mindenkit szerettem. De Tom Waits örökké!!! Halottra röhögtem magam rajta.
Nekem való fikció. Csodálatos, varázslatos, elbűvöl. És a férfi főszereplőkről még szót sem ejtettem! <3
Az elfogultság és a vajpuha lelkem adatott velem ennyi csillagot. Lehet ugyanis, hogy nem ez a legtökéletesebb film valaha, de, maga az, hogy az adott körülmények közt mégis elkészült, valamint az ok, amiért végül befejezésre került, okot adott arra, hogy ne törődjek semmi mással: mert ez tiszteletet érdemel. És, ahogy anno Szirmai megjegyezte, remek példája a filmes bajtársiasságnak.
Az a tény hogy Heath Ledger karakterét több színész játszotta végig és magáért a filmért nem akartak pénzt elfogadni, hanem inkább Heath lányának ajánlották fel az….. Igazán könnyfakasztó.
Elsőre is szeretném azt elmondani, hogy nm volt azért egy könnyen emészthető film, az ilyen műveket nézik szerintem az filmiskolában vizsgákon és értelmezik. Na én az első alkalomnál meg is buktam volna. Nem azt mondom, hogy egy soha meg nem érthető film, de azért nem is éppen egy egyszerű forgatókönyvvel és háttérrel ellátott film. Jómagam is megszeretném említeni, hogy mennyire nagy veszteség Heath Ledger halála, örökre mindenki emlékében megmarad és öröm, hogy ha nem is végig de azért láthattam a filmben. Utólag még annyit említenék meg, hogy Jude Law, Johhny Depp és Colin Farrell is szép alakítást nyújtott.
Népszerű idézetek
Parnassus: Most már minden világos, minden tiszta. Ennek semmi köze hozzánk. Valahol a világon most is van olyan, aki mondja a mesét. Egy másik mesét, egy regét, egy románcot, egy váratlan halál meséjét, az mindegy. Csak életben tartsa a világot. Ezért vagyunk mégis itt. A mesét nem lehet leállítani.
Parnassus: Három alapvető szabály létezik. Egy: Nincs fekete mágia, csak olcsó trükkök. A többi meg nem jut eszembe.
Parnassus: Jajj, Percy. Mihez is kezdenék nélküled?
Percy: Szereznél egy törpét.
Parnassus: Szereznék egy törpét.
Tony: Legyek őszinte?
Anton: Persze.
Tony: Mondjak igazat?
Anton: Gondolod, hogy képes vagy rá? Hogy ilyesmi is ki tud jönni a szádon?
Az ördög: Megkínálhatlak egy rágóval, vagy esetleg egy tik-takkal. Komolyan Parny, gyűlölöm, ha ilyen vagy…
Valentina: Ki vagy te? Nem ismerlek többé. Egész életemben álmokkal tömted a fejem, a te álmaiddal, de alkukat kötsz az ördöggel! Mi vagyok? Egy szánalmas fogadás? Egy újabb tévedés?