Gazdag turisták nyaralnak egy hatalmas luxus óceánjárón. A szupergazdagok és divatmodellek gondtalan semmittevését előbb megzavarja egy harsányan politizáló kapitány, majd a hajó elsüllyedése után a túlélőknek egy szigeten kell újabb megpróbáltatásokkal szembenézniük.
A szomorúság háromszöge (2022) 199★
150' · francia, amerikai, egyesült királysági, német, svéd, dán, mexikói, svájci, török, görög · dráma, vígjáték, szatíra 16
Képek 32
Szereposztás
Gyártó
30WEST
Arte
BBC Films
Bord Cadre Films
Coproduction Office
További gyártók
Kedvencelte 12
Várólistára tette 189
Kiemelt értékelések
Imádtam minden egyes percét!
Zseniálisak a karakterek, maga a történet!
Hihetetlen mennyire vicces volt, milyen görbe tükröt tud mutatni; két mondat alapján megismered a karaktereket (akiknek szintúgy nagyon „jó” a személyiségük), és gyönyörű paródiát csinál a gazdag emberekből.
Plusz az első jelenetből meg is értettem miért ez a filmnek a címe!
Szerintem ez a legjobb film 2022-ben, és már nem is tudnak nekem ennél jobbat mutatni!
Ez így túl direkt. A művészet nem mehet le ennyire kutyába.
Erről az egész szájbarágásról az jut eszembe, hogy tulajdonképpen a nézőről mondd véleményt, hogy ennyire ostobák vagytok, hogy csak így értitek meg. Vajon ez volt-e a szándék?
Sok minden kavarog bennem is és a filmben is (lol). Egy remekbe szabott társadalomkritika filozofikus felütésekkel, kegyetlen igazságokkal.
Életünk már nem is lehetne ennél felszínesebb és hazugabb ebben az instás, gazdag-szegény világban. Ideológiáink egytől egyig csődöt mondtak, a társadalmi tagozódás nem megszüntethető. Az elit réteg minden korban és közegben kialakul menthetetlenül, lerabolja és lefölözi az alsóbb rétegeket. Félreértés ne essék, a jelenlegi „szolganép” is ugyanezt teszi, ha hatalmat kap…nincs feloldozás. A természet kegyetlen törvényei ezek.
Hosszú idő után új keddvencet avathatok.
A film három tematikailag különálló részre oszlik, amelyekben kapja az ívet a gender, kapja az ívet a kapitalizmus és a szocializmus, és amelyeket átívelő szálként összeköt a kizsákmányolás és az alapvető emberi természetből fakadó kicsinyesség és gyarlóság témája. A legemlékezetesebb jeleneteket a középső, leghosszabb szekvencia szállítja, ami nem meglepő, hiszen a kapitalizmus adja a legtöbb magas labdát. Az a jelenet, mikor a sloziból felbugyogó szar dobálja az ülőkét, mintegy beszélő szájként, miközben a hangszóróból kapitalista és szocialista lózungok szólnak, egyszerűen felejthetetlen. Jól is esik ezek után a harmadik rész, ahol végre azt hihetnénk, eljött az igazság pillanata, „mindekinek a képességei szerint“ ugye. De a történelemból már tudjuk, hogy ilyenkor az urak csak kicserélődnek, a kizsákmányolás pedig ugyanúgy folytatódik.
Dühös film ez. Éppen ezért illik is hozzá az a nyers, közvetlen, keresetlen filmnyelv, amit Östlund szerintem tudatosan alkalmaz és lilaködben pácolt eltartott kisujjakbol fűzött nyakláncot viselő vademberként üvölti bele a képünkbe, miről is van itt szó valójában. Mert itt nincs mit finomkodni, nincs mit bölcsészkedni. Úszik a csillivilli jachtunk és nemsokára fölbugyog a szar vagy valami rosszabb, és nekünk nincs alternatívánk, hogy lehetne jobban csinálni ezt az egészet.
Emetofóbiával óvatosan nézzétek.
Sajnálom, de nagyon jól szórakoztam a gazdagok szenvedésén. Szerintem még egy zombiapokalipszis esetén is próbálnának lefizetni a zombikat, máshoz nem értenek.
A szomorúság háromszöge egy határozott, gyakran undorító, de hatásos, frappáns és könyörtelen szatíra. Elképesztően vicces, gyomorforgatóan nyers és néha már kicsit szájbarágósan gusztustalan, de mindezzel együtt is egy remek film, ami igyekszik szétzúzni a piedesztálokat, amikre állítja a társadalom a vagyonosokat. A forgatókönyvet lehetett volna finomítani, ahogy a közlésmódot is, de akkor nem született volna meg ez a kiváló üvöltés, ez a hatalmas „mégis ki vagy te?”, amire manapság még inkább szüksége van a világnak. A kiváló rendezéshez hozzájárulnak a fantasztikusan játszó színészek, akik, bármennyire is kis szerepet játszanak, a legtöbbet hozzák ki belőle – ami pedig valami meta módon még vissza is kanyarítható a központi mondanivalóban. Lehet gyöngéd ódát állítani az elfeledetteknek vagy elnyomottaknak, és lehet nyilvánosan kivégezni az elnyomókat. Lehet érvelni amellett, hogy ma az osztályharc nem létezik, de lehet újraértelmezni és új kontextusba helyezni a milliárdos techcégek és a kizsákmányolt gyári munkások viszonylatában. Lehet átvitt értelemben fogalmazni és teli torokból ordítani.
Bővebben: https://www.roboraptor.hu/2022/10/06/a-szomorusag-harom…
Hát, valamiért nem szoktam 7-nél kevesebb csillagot adni, és vannak „erős” 7-esek, az egész-jó-de-lehetett-volna-jobb félék, nade ez a 7-es, ez az irtó-nagy-waczakság-sőt-szégyenteljes-időpocsékolás féle 7-es. Nagy jóindulattal.
Az biztos, hogy számomra rengeteget rontott az értékéből a több, mint fél órás spoiler jelenet, amiben változatos részletességgel kívánták bemutatni, hogy egy ember mennyire kiszolgáltatott és megalázó helyzetbe kerülhet spoiler. Ezt megértettem 10 perc alatt is, felesleges volt addig fokozni, míg már kénytelen voltam beletekerni, mert szó szerint a rosszullét kerülgetett.
A mondanivaló annyira szájbarágós, hogy már hülyének kell lennie valakinek, hogy ne értse, éppen ezért egy kicsit talán lehetett volna árnyaltabb. A karakterek elég közhelyesek, és a történet sem kimondottan kiszámíthatatlan, ennek ellenére elvoltam vele. Minden felsorolt negatívuma ellenére lekötött és érdekelt, hogy mi lesz a karakterek sorsa, de együtt nem éreztem velük, mert szerintem egy szimpatikus ember nem volt a filmben, talán pont ez volt a cél. Sajnos tartok tőle, hogy a legundorítóbb jelenetek égtek be a fejembe a filmből, ezért igyekszem is majd kitörölni az egész filmet, ami nem tudom, hogy megérte-e a rendezőnek, mert gondolom nem ez volt a célja.
Úgy vártam, hogy legyen ember, aki megnézi velem.. aztán lett és rájöttem, hogy erre a filmre kár volt ennyi időt várni, hogy láthassam. Nem tudom, hogy mit kellett volna látnom, de egyáltalán nem láttam és nagyon sajnálom is.. :(
Na, hát ez ritka undorító volt, a jövőben biztosan kerülni fogom a rendező filmjeit. Különben a többi része tetszett, de valahogy mégsem érzem, hogy elkísérne.
Népszerű idézetek
Carl: Szóval milyen vállalkozásuk is van?
Winston: Ó, ez egy családi üzlet. Finommechanikai termékeket állítunk elő.
Carl: Mit gyártanak?
Winston: A termékeinkkel szokták védeni a demokráciát a világ minden pontján.
Carl: Mik azok a termékek?
Winston: A legkelendőbb termékünk a kézigránát.
Yaya: A micsoda?
Clementine: A kézigránát, kedvesem.
Dimitrij: Ronald Reagan azt is mondta: „A szocializmus csak a mennyben működik, ahol már nincs rá szükség, továbbá a pokolban, ahol már be is vezették.”
A kapitány: Elég jó. Mindjárt keresek én is egyet. Megvan! „A növekedés kedvéért történő növekedés a rákos sejt ideológiája.” Edward Abbey.
Dimitrij: Ezt hallgassa! „A szocializmussal az a baj, hogy előbb-utóbb kifogysz a többi ember pénzéből.” Margaret Thatcher!
A kapitány: Ezt szeretni fogja! „Azt a kapitalistát akasztjuk fel utolsónak, akitől a kötelet vettük.” Karl Marx.
lady: Yesterday I was up on deck, and it was so beautiful, everything was fantastic. But then I saw the sails.
captain: The sails?
lady: The sails, yes. And they were dirt-gray. Do you think it's possible to wash them?
captain: Well, I don't think that's possible, ma'am, because this is a motorized vessel.
lady: Yeah.
captain: So we don't have any sails.
– So, what do you do?
– I sell shit.
– What, sorry?
– I sell shit! Fertilizer for agriculture.
– Oh, fertilizer…
– So, what business do you have together?
– Oh, it's a family business. Producing products in precision engineering.
– What do you manufacture?
– Well, our products have been employed in upholding democracy all over the world.
– What product is that?
– Basically, our best-selling product is the hand grenade.
– Sorry, the what?
– The hand grenade, dear.
– For a long time, it was the personal exploding device. But then came those UN regulations, and messed everything up.
– A personal exploding device…Excuse me…is a very complicated word for a land mine.
– Yeah…Those regulations trimmed…25% off on profits.
– Yeah. – It was hard times for us, but…
– We pulled together, didn't we?
– Yes, we did, darling. And we still love each other. A toast!
– Oh, yeah. Er… to love!
– To love.
– To love.
– I have a joke. Do you know how to tell a communist? It's someone who reads Marx and Lenin. And do you know how to tell an anti-communist?
– Uh-huh.
– It's someone who understands Marx and Lenin. Ha-ha! It's Ronald Reagan. Funny guy!
– Do you know what people regret on their deathbed?
…
That they were working too much, seven out of ten people regret throwing away their lives on stupid and pointless jobs.
– So, I want to know, did your parents support you in being a male model?
– All the way, right from the start.
– Even your father?
– Even my father, yeah. Why?
– He wanted you to enter this industry where you earn only 1/3 of the women, where you constantly have to maneuver homosexual men who want to sleep with you?
– I'm not going to go and talk to some crazy Russians.
– It's not crazy Russians, it's very rich Russians.
– Same thing.
– My government murdered Martin Luther King, Malcolm X, Bobby Kennedy, and John F. Kennedy. 'My government overthrew good, honest, democratic leaders 'of the people in Chile, Venezuela, Argentina, Peru, 'El Salvador, Nicaragua, Panama, and Bolivia. 'Along with Britain, we carved up the Middle East, 'creating artificial geographical boundaries 'and installing puppet dictators.' War itself became our most lucrative industry. Every bomb that's dropped, somebody makes a million dollars. You don't have to know where those bombs are exploding. You don't have to see the grieving mothers and the mangled bodies of their children. 'Eugene Debs gave this speech in Canton, Ohio, in 1918: Throughout history wars have been waged for conquest and plunder. The master class has always declared the wars. The subject class has always fought…They've taught you to believe it to be your patriotic duty to go to war and to have yourselves slaughtered at their command. When Wall Street says war, the press says war…