Kedvenceink színpadon, avagy színház az egész világ! zóna
Tegnap végre sikerült eljutnom egyik kedvenc rendezőm, Martin McDonagh által írt a The Lonesome West felvidéki feldolgozásának bemutatójára. Újranézném szívesen!
„Romantikus komédia” címmel, Szervét Tibor rendezésében mutatták be a Thália Színház legújabb előadását, amelyben Gubás Gabi egy elismert darabszerző feleségét alakítja. A művésznővel ennek kapcsán beszélgetett a Fidelio magazin komédia és dráma viszonyáról, és arról, hogy miért fontos megtalálni azt a partnert, aki kiegészít minket.
https://fidelio.hu/szinhaz/gubas-gabi-ha-megtalalod-azt…
https://thalia.hu/korabbi-kedvenc-ter-vissza-a-thalia-s…
https://thalia.hu/eloadasok/romantikus-komedia/
Ingyen látható youtube-on az Nye című színdarab Michael Sheen-el a főszerepben a National Theatre jóvoltából november 11-ig.
https://www.youtube.com/watch…
2024 első felének legjobb színházi élményeiről írtam:
Kapcsolódó filmek: Büszkeség és balítélet (2005) · Micsoda nő (1990) · A nagy Gatsby (2013) · Vámpírok bálja (1967) · Evita (1996) · Rómeó és Júlia (2005) · Gyilkosság az Orient expresszen (2017) · Shirley Valentine (1989) · A nagy Gatsby (2019)
Idén is elindult a szavazás a Kaszás Attila-díjért.
Most Balla Eszti, Ecsedi Erzsébet és Tóth Ildikó közül lehet választani.
Tim Robbins Oscar-díjas színész a Nagyszebeni Nemzetközi Színházi Fesztiválon: „A telefon miatt haldoklik a lelkünk…”
Tim Robbins Oscar-díjas amerikai színész is a Nagyszebeni Nemzetközi Színházi Fesztivál (FITS) meghívottja: a június 21-30. között zajló szemlén sommás véleményt fogalmazott meg jelenkorunkról, a színház fontosságáról.
Teljes cikk: https://kronikaonline.ro/kultura/tim-robbins-oscar-dija…
A kaposvári színpadon köszöntötték fel a 80 éves Pogány Juditot
Szeredás Emerenc szerepében állt színpadra Kaposváron Pogány Judit az Országos Színházi Találkozó díjkiosztó ünnepségét követően az Örkény Színház Ajtó című darabjában. Az előadás után a város vezetése, a kaposvári közönség és az Örkény Színház társulata köszöntötte fel 80. születésnapja alkalmából a Kossuth- és Jászai-díjas, kaposvári színművészt.
Teljes cikk: https://www.sonline.hu/helyi-kultura/2024/06/masolat-po…
Hihi. Amikor tegnap este a színházban többször is azt hallottam magam körül, hogy „Jaj, de ismerős annak a színésznek a hangja”! De persze nem tudták név szerint megnevezni… (Kolléganőm is így járt, én meg vigyorogva: Ő a Végh Péter. Hát a Dallasból Cliff!…. xD)
Kíváncsi leszek, mi lesz majd itt nemsokára, ha Kőszegi Ákost fogják látni-hallani. Tuti ott is lesz hüledezés, meg agytorna, hogy basszus, ez a színész szinkronizál, de mi a neve?!?! xD Én meg majd jól szórakozom. :D
„Nagyon remélem, hogy a Nemzet Színésze cím körül kialakul kommenthadjáratot látva az összes fiatal színész felfogja, hogy rossz döntés vidékre leszerződni. Azzal elfogadják, hogy egy évadban sok bemutatójuk lesz, amelyeket jellemzően csak 10-20 bérletes előadásban lehet lejátszani (ha nem operett vagy musical), pesti vendégjátékra pedig csak akkor jutnának el, ha egy nagy nevet kérnek fel rendezőnek, aki miatt az előadás kellő hírverést kap. A kutya se fogja tudni, hogy a világon vannak, leszámítva egy várost és vonzáskörzetét. Ha a színház már másfél óránál messzebb van a fővárostól, alig tudnak majd vállalni más felkéréseket, sőt, ha a családjuk netán nem költözött velük, akkor ingázhatnak végkimerülésig. Bármilyen elementárisan játszanak el egy főszerepet, úgyse lesz elég pénze a lapoknak, hogy szakkritikust leküldjenek, hogy a rövid életű előadásokról minimális nyom maradjon.
Emlékszem, hogy még a kilencvenes években több debreceni előadásra is sikerült elutazni. Volt, hogy a hajnali vonatig egy padon vártunk, másnap pedig dolgoztunk, de mindenképp látni akartam Bertók Lajost (biztos lenne sok ember, aki rá is azt mondaná, hogy és az ki a bánat, stb.), így történetesen csak feltűnt az is, hogy Csíkos Sándor milyen jó színész, aki nagy szerepeket játszott szintén. Már akkor sem volt kezdő…
Azzal, hogy a Nemzet Színésze cím tíz birtokosa egy VIDÉKI NAGY SZÍNÉSZT választott (amilyen Király Levente is, hasonlóképpen nem a legismertebb sztárok közül való), kinyilvánították, hogy értéknek tekintik a vidéki színészi létet is.
A kommenteket látva ez a döntés kontraproduktív volt, tekintve, hogy az eseményről beszámoló sajtóorgánumok némelyike Benedek Miklós kapcsán még a fiát is megemlítették, de mégsem merült fel, hogy az ország közvéleménye számára a hiányzó információkat biztosítsák, és érdemben írjanak Csíkos Sándor pályájáról. (Készült róla könyv is…)
A tíz színész választását politikai döntésként értékelni már csak azért is nevetséges, mert épp ez a díj biztosít számukra – a pálya végén – némi cselekvési szabadságot. Mitől félne egy Molnár Piroska, miért akarna megszavazni egy kollégát, akit nem talál méltónak a címre?
A múlt heti vidéki kiruccanásom után, amikor megint szembe kellett néznem azzal, hogy milyen sok jó színész dolgozik szinte láthatatlanul a végeken, ezek a kommentek még lelombozóbbak. Óriási a szakadék, minimális a tolerancia, a rossz közérzet még rosszabb reakciókat szül… pedig elvileg, minket nézőket a színház feltöltene, nem lemerítene.
A Nemzeti Színház összefoglalóját kiteszem ide még:
Csikos Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, színházigazgató, érdemes és kiváló művész, a Magyar Köztársasági érdemrend lovagkeresztje címmel kitüntetett, Kazinczy-díjas magyar színész Karcagon született. A Színház- és Filmművészeti Főiskola után 1965–1969 között a Miskolci Nemzeti Színház, 1962–1972-ig az Irodalmi Színpad tagja, 1972-től a Debreceni Csokonai Színház, 1974–1975 között a győri Kisfaludy Színház művésze, majd 1975–1984 között pályafutását ismét a Csokonai Színháznál folytatja. Ezt követően a nyiregyházi Móricz Zsigmond Színház társulatához szegődik, melynek 1990 -1993 között igazgatója. 1993 óta újra a Csokonai Színház társulatának tagja.
A magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése, a nemzeti irodalom tolmácsolása és a magyar nyelv ápolása terén nyújtott kimagasló tevékenységért kaphatja meg a Nemzet Színésze címet az a művész, akit a cím viselői maguk közé választanak. A címet egyszerre legfeljebb tizenketten viselhetik, és ha közülük valaki elhalálozik, a cím többi birtokosa dönti el, ki kerülhet a megüresedett helyre. Csikos Sándort a január 9-én elhunyt Benedek Miklós helyére választották.
Szívből gratulálunk!
Fotó: Máthé András – Középen Csíkos Sándor Az ember tragédiájában – Majzik Edit és Bertók Lajos között – Az előadást én 1996.10.26-án néztem, de még mindig jó emlékként őrzöm.”
Forrás: Mezei Néző ( https://mezeinezo.blog.hu )
Annyira de annyira várok ebből egy színházi felvételt, de valahogy csak nem sikerül rátalálnom, pedig elvileg készül(t).
Merrily We Roll Along előadás