A Nimbus III. bolygón találkozik egymással a Föderáció, a Klingon, és a Romulán birodalom nagykövete. A köztük lévő konfliktusok békés megoldásáról tárgyalnak, amikor Sybok, az áruló vulkáni túszul ejti a három diplomatát. Egy klingon űrhajó és az Enterprise is a helyszínre siet. Kirk kapitány… [tovább]
A végső határ (Star Trek 5.) (1989) 63★
Képek 14
Szereposztás
Kedvencelte 5
Várólistára tette 21
Kiemelt értékelések
Bárcsak azt mondhatnám, hogy nincs igaza a rajongók többségének, akik szerint ez a rész nem sikerült jól, de nekem sem tetszett. :( Pedig úgy ültem neki, hogy megkapja az esélyt, de hiába. Az egész történet darabos, szétesik, nem túl érdekes, a vége meg.. hagyjuk is. spoiler Nem akarom bántani Shatnert, de azért látszott, hogy ez nem egy Nimoy-film volt. Mindig örülök, ha a hangsúlyt kap a csapattagok közötti barátság, az összetartás… de itt már olyan szinten túl lett tolva a végére, mintha a kapitány lépni sem tudna nélkülük, és emlékeztetett „A Cshalád a legfontosabb” Diesel filmekre. (Tábortűznél énekelgetés, komolyan?) A poénok erőltetettek lettek, kezdett a film önmaga paródiájával válni. A sivatagos bolygónál, főleg amikor bemennek a bárba, olyan érzésem volt, mintha Star Warst néznék. Ráadásként Uhura és Scotty, ne már… Sybok pedig egyáltalán nem hasonlított egy vulkánra, még úgy sem, hogy megtagadta a logikát és maradt az érzelmeknél. A vulkánok régen sem voltak idióták, csak agresszívek és szenvedélyesek, vagyis inkább olyannak kellett volna lennie természete szerint, mint egy romulánnak, nem mint egy tébolyodott vallási vezetőnek. Nagy kár ezért a filmért.
Szívem szakad ettől a filmtől.
Az előző három utáni lelkesedésem megfogta, és egy mozdulattal lerántotta a földre.
A filmet Shatner írta és rendezte, kis utánaolvasás után értem már, hogy miért lett ilyen shatneres.
Az ötlet jó, ezt a létezik-e Isten kérdést sok film megpróbálta, de ezerszer jobban. Sybok karaktere jó, csak nem bontják ki eléggé. Megmarad egy ilyen hitszónoknak.
Az effektek gyötrelmesek, megláttam a klingon hajó ágyúját és elsírtam magam.
Tele van béna effektekkel, blöd sitcom szintű poénokkal.
Sajnos a történet is eléggé harmatos, nekem hiányzott az előző részek izgalma, látványa, mozgalmassága.
Ennek ellenére rossznak nem mondanám, csak gyengébb.
Le lehet húzni. Lehet rá sok rosszat mondani, én bevállalom kedvencnek az ST filmek közül. Nem olyan humoros mint az előző, nem igazán akciódús, de érdemes elgondolkozni a filozófiáján, mert ismét feszegeti egyrészt a Star Trek nagy kérdéseit (barátság, bizalom, szerepük a személyes életben, stb.), de már elmegy egy monumentálisabb irányba, és feltesz olyan kérdéseket, amikkel nagyon könnyű mellényúlni (van-e értelme az életnek, létezik-e valamilyen felsőbb hatalom). Nehéz jól megcsinálni ezt a témát úgy, hogy a film még szórakoztató is legyen, de szerintem sikerült. Rámentünk karakterek előtörténetére (a visszaemlékezések szerintem fantasztikusak lettek), ki mit bánt meg, és ilyen szempontból a vezető kérdéseire is érkezik egy fajta válasz: Egy vezető nem engedheti meg magának, hogy a múlton rágódjon, hogy folyton azt bánja meg, ami már elmúlt, mert akkor senki nem követi. Előre kell néznie, és ezzel az üzenettel én maximálisan egyet tudtam érteni. Nagyon sok kérdés nyitva maradt, de ennek az az egyszerű oka lehet, hogy mi emberek nem tudunk annyit, hogy állást foglaljunk.
Egynek elment. Érdekes felvetés volt ami a vulkáni tetteit motiválta. Nem a legrosszabb ST film, de nem is a legjobb. A humor jobban dominált mint szokott a filmekben, talán Shatnernek köszönhetően aki a történetet is írta a rendezés mellett..
Ez egy kicsit kevésbé kedvelt rész számomra. Nem igazán szeretem ha egy történetnek se füle, se farka, csak az odavezető út a fontos. Aztán megérkezünk valahová, mert minden utazás a megérkezéssel folytatódik (jó esetben), spoiler, viszont arról meg nem tudunk meg semmit, hogy végül, hol is vagyunk és kivel is találkoztunk és az a valaki miért is van ott, és egyébként is miről szólt ez a rész?
Fúúúú, az V. rész. Hát ez elég érdekesen sikerült. Az alapötlete szerintem nagyon jó, hiszen a téma, melyet boncolgat (Isten léte) kifejezetten érdekes, és tökéletesen megfelel a Trek univerzumban felvetett kérdéseknek. Sajnos a megvalósítás nem lett annyira sikeres.
Shatner azt hitte, hogy ha Nimoy 2 részt is ledirigált sikeresen, akkor ez neki is menni fog. Ehelyett kiderült, hogy nem. Túl sok a bárgyú jelenet, olykor az ember sírva fakadna, máskor meg kifejezetten kellemes képsorokat láthatunk,így például a zárlat, vagy McCoy emléke.
Sybok egy meglehetősen érdekes figura lett volna, csak rá sem szenteltek elég időt, így kicsit elnagyoltnak hat, pedig lett volna benne potenciál. Elvileg Sean Conenryt szerették volna megnyerni a szerepre, de nem jött össze.
Az effekteket a többi résznél dicsértem, hát itt nem fogom. Olyan ocsmány megoldások vannak néha, hogy hihetetlen. ’89-es film, ennek ellenére olyan, mintha a ’70-es évek elején készült volna. Kaka, na ez van.
A legkiemelkedőbb része ennek a filmnek egyértelműen a zene. Goldsmith visszatért, hogy aztán két részre megint kiugorjon, és majd újra visszatérjen. Kiválóan tuningulta fel az első mozifilm főcímét, de ezt a 8. résszel tudta még fokozni.
A végső határt igazából úgy lehetne összefoglalni röviden, hogy az $@!#% jó ötletek filmje. Meg lehet azért nézni, de a 4. és 6. rész között azért eléggé kiütköznek a gyengeségei, pedig talán ez áll legközelebb az eredeti sorozat eszmeiségéhez.
Shatner brutálisan mellényúlt ezzel a résszel, hiszen akár egy B-kategóriás sci-fi paródiának, vagy keresztény propaganda filmnek is beillene ez a „Keressük meg Istent egy csillaghajóval!” féle kalandozás, amely a „Végső Határ” címmel csak azt mutatja, hogy eddig feszíthették a rajongók idegeit…
Hát ez annyira nem tetszett.
Az egésznek a hangulata alapjaiban még bele is illett az űrszekerek univerzumba, jó volt látni ismét a régi gárdát, akik szépen megöregedtek és legtöbbjük bölcsebb is lett, és határozottan előnyösnek érzem, hogy ez a film önmagában is megállja a helyét, nem csak a sorozat utózöngéje.
De – és ezzel talán ellent is mondok az előző soraimnak – maga a feldolgozott téma, valahogy kilógott a StarTrek sztorikból. Kicsit végső igazság keresős, túldimenzionált SF készült, ami annyira azért nem készítette elő sem a katarzist, sem a megoldást, ráadásul a vége is erősen lóg a levegőben. Kicsit az volt a benyomásom, hogy kivétel erősíti a szabályt alapon le akartak dönteni néhány alapelvet, amire Roddenberry világa felépült, de ez csak olyan tessék-lássék alapon és kivitelezéssel valósult meg. Mintha fáradna a kreatív gárda.
Az előző rész után felüdülés volt nézni, viszont ez a rész sem nyerte el a tetszésemet annyira. A téma jó volt, de a kifejtés/megvalósítás nem az igazi. Nem jutottunk közelebb a válaszokhoz, némileg zsákutcának érzem ezt a részt.
Ez az a film, amit nem, hogy nem értettem, hanem,….
Tényleg nem értettem ,hogy mi van.
Igazából nem rossz film ez, de sosem lesz olyan jó vagy értelmes, mint a széria előző darabjai.
Népszerű idézetek
Spock: Nem lehet kijutni. A legénység legokosabb tagján tesztelték, és még neki sem sikerült.
Kirk: Ó, tényleg? És az illetőnek véletlenül nincs hegyes füle, és hajlama arra, hogy eltitkoljon fontos dolgokat, és ezzel bajba sodorja a társait?
Spock: Hegyes füle van.
Kirk: Orvos vagy, Bones, tudod, hogy a fájdalmat nem lehet egy varázspálca intésével eltüntetni. Nem is kell. Mert amit megélünk, az tesz minket azzá, akik vagyunk. Ha elveszítjük, akkor önmagunkat veszítjük el. Én nem akarom odaadni a fájdalmamat. Nekem szükségem van rá.
Kirk: Mire legyek nyitott? Nézzek szembe azzal, hányszor hibáztam életemben? Hányszor fordultam balra, mikor jobbra kellett volna? Én ismerem a gyengeségeimet. Nem kell, hogy valaki más világosítson fel róluk.
Spock: A testvérem vagy, de nem ismersz. Nem vagyok többé az az elveszett, kitaszított kisfiú, akit hátrahagytál. Megtaláltam a helyem. Tudom, ki vagyok.
McCoy: És mondja, mit csinálunk, miután megsütötte a mályva… a máglyacukrát?
Spock: Elfogyasztjuk.
McCoy: Igen, de mi jön utána?
Spock: Ha jól emlékszem, utána a nótázgatás nevű rituális program következik
(Törölt jelenet, visszaemlékezés)
Sybok: Spock! Spock! Mennem kell. Most.
Spock: Sybok, várj!
Sybok: Nem tehetem. Száműztek.
Spock: Hadd menjek veled!
Sybok: Nem. Te a vulkáni utat választottad.
Spock: Veled akarok menni.
Sybok: Nem lehet. Én egy… eretnek vagyok. Ellenség, veszélyt jelentek rád.
Spock: Hová mész?
Sybok: Ahol szabad lehetek. Ahol bebizonyíthatom, hogy igazam van.
Leonard McCoy: We were speculating. Is God really out there?
James T. Kirk: Maybe he's not out there, Bones. Maybe he's right here.
[points to his heart]
James T. Kirk: Human heart.
[last lines]
[around a campfire]
James T. Kirk: [to Spock] Are you just gonna sit there and pluck that thing? Or are you gonna play something?
Spock: [starts playing]
James T. Kirk, Leonard McCoy, Spock: [singing in canon] Row, row, row your boat, gently down the stream. Merrily, merrily, merrily, merrily, life is but a dream…