Segélyhívást fog a Földről a Vulkán bolygóról hazafelé tartó Enterprise űrhajó. A Földet pusztulással fenyegeti egy idegen szonda. Érthetetlen jelet sugároz, az egyik régen kihalt cetfaj hangjelét. Kirk kapitány és legénysége visszautazik a huszadik századba, hogy elhozzák a cet egyik példányát.… [tovább]
A hazatérés (Star Trek 4.) (1986) 72★
Képek 22
Szereposztás
Kedvencelte 23
Várólistára tette 24
Kiemelt értékelések
A „Jöttünk, láttunk, visszamennénk” Star Trek kiadása, avagy mi történik, ha hőseink a nyolcvanas években találják magukat? Inkább vígjáték, mint sci-fi, de vígjátéknak óriási. Sok szempontból ezt a részt tartom az elsőnek, ahol igazán tudott érvényesülni a legénység, és nem csak a fő triónk volt fókuszban, Scottyék, Chekovék szála is haláli, rengeteg az emlékezetes megjegyzés, komikus szituáció, az meg egy külön vicc, hogy egyes jeleneteket rejtett kamerával vettek fel…
Azért persze itt is van egy-két komolyabb, de Star Trekesen idealista üzenet, azt például egyszerre szép és szomorú látni, ahogy egy utópisztikus jövő lakói egészen idegennek és sötétnek érzik néhol a 80-as évek problémáit… és sajnos nagy rá az esély, hogy a 2010-es évekéi még erősebben érintették volna őket. Elég kemény látni, hogy Spock az előző két részben történtek után megpróbál egyetlen film alatt végigrohanni azokon a fejlődési lépcsőkön, amiket korábban öt-tíz év volt megtenni, de mentségére szóljon, jól sikerül. Kirk TOS hagyomány szerint kap egy szerelmi szál-félét, de az is kimondottan kellemes, Gillian kimondottan szimpatikus figura.
A zárás pedig nagyon erős, és nagyon szép. spoiler
Ez a film volt az első találkozásom a Star Trek világával. :) Már nem emlékszem, hány éves lehettem (az biztos, hogy általános iskolás), amikor először láttam, de arra az érzésre igen, hogy milyen nagy hatással volt rám. Utána sokszor néztem esténként a csillagokat, és egy ideig reménykedtem, hátha leszáll majd nálunk is egy álcázott űrhajó, Kirk kapitányhoz és Spockhoz hasonló legénységgel a fedélzeten, és elvisznek a jövőbe. :D Most újra nézve, semmit sem veszített az akkori értékéből, ugyanolyan jó élményt adott. Itt minden a helyén volt: a történet, a vicces jelenetek, a szereplők közötti kapcsolat, a színészek, a látvány (és még a bálnák is). A humor jobban dominált, de az előzőek után erre szükség is volt, bizonyítandó, hogy ők még mindig ugyanaz a csapat, és ezért (is) szeretjük őket. Örültem, hogy mindenki kapott legalább egy jó jelenetet, ami illett az adott karakterhez.
Néhány egyéb megjegyzés:
– Sarek spoiler itt szimpatikus volt, és a végén a beszélgetése Spockkal is. Sokat javult a kapcsolatuk a TOS óta.
– Az merész dolog volt Scotty-éktól, hogy elárulták spoiler a fickónak, és ha mégis megváltoztatták volna a múltat? Vagy jártak már ott korábban is, vagy igen nagy mázlijuk volt, hogy a megfelelő emberrel találkoztak. spoiler
– Ötletes volt, hogy a hadihajó is az Enterprise legyen (ami valóban a világ első nukleáris repülőgép-hordozója volt).
– Továbbra is dicséretes, hogy Roddenberry anno úgy gondolta, a világbékét azzal is jelképezi, hogy a csapat egyik tagja orosz lesz, pedig még javában dúlt a hidegháború a valóságban. Ebben a filmben az a jelenet spoiler is pont ezért poén. Viszont mai szemmel nézve már megmosolyogtató, amikor az elején bemondják a XXIII. századi csillagflotta központban, hogy Leningrád (ezen a néven) energiaellátása megszünt.
– Remélhetőleg egyszer eljutunk oda, hogy annyit fejlődik az egészségügy, hogy egy tablettával spoiler. :D Bones mindig morog, de a szíve aranyból van, és kiváló doki.
– Itt fekete monolit helyett kaptunk egy fekete hengert.
– spoiler
– Becsülendő a készítők részéről, hogy a filmet a Challenger-katasztrófa áldozatainak ajánlották.
A jó öreg 4. rész, ami anno a legjövedelmezőbb Trek film volt, és hát valljuk be, érthető. A hazatérés lezárja a Khan harajgával elindult eseménysort, és bár jóval könnyedebb hangulatú, mint az előző részek, így is zseniális, mi több, az egyik legjobb rész.
Az alkotók előkotorták a sorozatban is jó párszor ellőtt időutazós sztorit, és valljuk be, marha jól működik a filmben. Rengeteg poént hoztak ki a XXIII. századból jött emberek XXI. században tett látogatásából. Itt minden karakter a helyén van, mindenkire jut idő, szóval egyáltalán nem érzi úgy az ember, hogy a triumvirátuson kívüli tagok csak úgy ott lennének.
A film befogadhatóságára az is rájátszik, hogy itt nem annyira szükséges az előismert, szerintem bőven meg lehet érteni úgy is, hogy az ember nem látta az előző két részt, meg egy darab sorozatepizódot sem. Sikeréhez ez is nagyban hozzájárulhatott.
Érdekes, hogy ennek a résznek a zenéjét Oscarra jelölték, pedig szerintem annyira nem lett emlékezetes, bár a főcím és Home again című számok kifejezetten kellemes darbok.
E résznél kiemelném még a szinkront is, ami nagyszerű lett. Az előző részeké sem rosszak, bár vannak félrefordítások szép számmal, itt viszont tényleg beleadott mindenki apait-anyait.
Az Űrszekerek IV. ékes példája lehet annak, hogyan kell úgy jó filmet csinálni, hogy közben nem robban fel minden, nem kefélnek mindenkivel, és nem játssza mindenki a faszagyereket (khm-khm, J. J. Trek). Ajánlom mindenki figyelmébe, mert mint említettem, előzetes Trek ismeret nélkül is rohadt szórakoztató.
Furcsa, hogy ezt eddig nem láttam.
Eléggé érdekes a történet, hogy egy idegen faj a bálnákkal akarja felvenni a kapcsolatot.
Persze ebbe és az időutazós szálba bele lehet kötni, de nem érdemes.
Sokkal könnyedebb rész az előzőeknél. A legénység minden tagjára jut elég idő, és vicces jelenetekből sem lesz hiány.
Úgy éreztem a film kapcsán, hogy azt mondták a készítők, hogy „szórakozzunk egy jót” és mindenfélével telerakták a filmet. Kihalt bálnák mentik meg a földet a jövőben egy klingon harcimadár segítségével! Elég meredeken hangzik! :)
Na ez az egyik kedvencem.
Itt sikerült legjobban eltalálni a science-fiction alapot, a kalandot, a humort és az izgalmat, illetve ezek harmonikus eszenciáját.
Egyrészt imádom a bálnákat, tehát ezzel engem már meghódítottak.
Másrészt ez az első olyan kaland, amikor a mi jelenünkbe hozzák át a karaktereket, megteremtve ezzel millió és egy helyzetkomikumot. Így utólag persze röhög rajta az ember, hogy mit elszórakoznak a későbbiekben az időirányelvekkel, a kronon hullámokkal meg a prófétákkal tök feleslegesen. Egyszerűen jó irányban kell nekirepülni a Napnak, oszt kész!=) Hogy nem értik ezt, pedig pofonegyszerű.
Végül pedig érezni lehet ezen a filmen, hogy jutalomjáték az egész stábnak. Könnyed, felszabadult történet, jópofa gegek, és főleg az a gondolat, hogy miközben megmentik a világot, illetve a világ jövőjét, érdeklődők, kíváncsiak és viccesek.
Szerettem!
Egészen másnak találtam ezt a részt, mint a többit, viszont talán az egyik legjobb a Star Trek-filmek közül.
Van benne humor, vannak benne izgalmas jelenetek, ugyanakkor egy komolyabb témát is felvet (egy faj kipusztulása). A már ismerős szereplők hozták a formájukat, ám rajtuk kívül Gillian is szimpatikus volt, mindannyian érvényesültek a történetben.
Egyedül talán a film hangulata volt kicsit szokatlan, amikor először láttam, ugyanakkor éppen ez tetszett meg bennem a végén.
Összességében kikapcsolódáshoz jó film, sőt talán az egyik legjobb.
A másik 10/10 – es film.
Imádom. Mindig úgy nézem újra, ha először látnám.
Mindig boldog vagyok a végén, hogy sikerült újra megmenteni mindenkit.
A laza stílusával kilógott kissé a sorból, de a 4. Star Trek film, Leonard Nimoy-jal a rendezői székben egy remek kikapcsolódás lehet még azok számára is, akik kevésbé mozognak otthon ebben az univerzumban, hiszen van benne romantika, űr és időutazás, rengeteg humor, meg persze egy kis környezettudatos mondanivaló a jövő nemzedék számára.
Népszerű idézetek
Spock: To hunt a species to extinction is not logical.
Dr. Gillian Taylor: Whoever said the human race was logical?
Scotty: Én mindent megpróbálok, uram, de hát ami nem megy, az nem megy.
Spock: Mélyen emberi gondolat.
Dr. Gillian Taylor: Do you guys like Italian?
Spock: No.
James T. Kirk: Yes.
Spock: No.
James T. Kirk: [at Spock] No, Yes.
Spock: No.
James T. Kirk: Yes, I love Italian…
[looks at Spock]
James T. Kirk: And so do you.
Spock: Yes.
James T. Kirk: [Explaining Spock's odd behavior] Oh, him? He's harmless. Back in the sixties, he was part of the free speech movement at Berkeley. I think he did a little too much LDS.
Dr. Gillian Taylor: LDS?
Dr. Gillian Taylor: Don't tell me! You're from outer space.
James T. Kirk: No, I'm from Iowa. I only work in outer space.
[faced with a 20th century computer]
Montgomery Scott: Computer! Computer?
[He's handed a mouse, and he speaks into it]
Montgomery Scott: Hello, computer.
Dr. Nichols: Just use the keyboard.
Montgomery Scott: Keyboard. How quaint.
Punk on bus: [Playing loud music on the bus]
James T. Kirk: Excuse me.
Punk on bus: [He ignores him]
James T. Kirk: Excuse me. Would you mind stopping that noise?
Punk on bus: [He turns it up louder]
James T. Kirk: [louder and firmer] Excuse me! Would you mind stopping that damn noise?
Punk on bus: [He flips him off]
James T. Kirk: [He looks at Spock]
Spock: [He gives the punk the Vulcan neck-pinch, followed by the delighted applause of the grateful bus passengers]
Sarek: As I recall, I opposed your enlistment in Starfleet. It is possible that judgment was incorrect. Your associates are people of good character.
Spock: They are my friends.
Kirk: Spock, szerinted mi ez?
Spock: Rendkívül furcsa. Egy hatalmas erejű és intelligenciájú energia forma. Talán nincs is tudomása róla, hogy adása megsemmisítő erejű. Lehetséges, hogy a szándékai nem is ellenségesek.
McCoy: Komolyan? Gondolod, hogy csak jó napot akar kívánni a Föld bolygó lakóinak?
Spock: Az értelemnek más formái is vannak. Csak az emberi arrogancia feltételezheti, hogy az üzenet neki szól.