Arthur Dentnek rossz napja van. A házát egy gyorsforgalmi út építése miatt lerombolják, megtudja, hogy a legjobb barátja egy másik bolygóról jött és mindennek tetejébe a Földet egy hiperbekötőút építése miatt néhány percen belül megsemmisítik. Dent a legjobb barátja, Ford Perfect segítségével az… [tovább]
Galaxis útikalauz stopposoknak (2005) 278★
109' · amerikai, egyesült királysági · sci-fi, kaland, vígjáték 12
Képek 7
Szereposztás
Gyártó
Touchstone Pictures
Spyglass Entertainment
Everyman Pictures
Hammer & Tongs
Kedvencelte 58
Várólistára tette 189
Kiemelt értékelések
Nekem tetszett, vicces volt, látványos, szórakoztató, a szereplők is eléggé jók voltak, nagyon bírtam Marvint, mogorva volt, de jó pofa robot. XD Arthurt is bírtam és Tricia-t, és még Fordot is, ők így Zaphoddal nagyon szórakoztatóak voltak. :-D A könyvet még nem olvastam, de nagyon kíváncsi vagyok rá, már egy ideje kívánságlistás is. :-) spoiler Nekem nagyon tetszett. :-)
Végre egy film, amiből megtudhatjuk az élet értelmét :) Sokszor láttam már, de bármikor meg tudnám nézni. Ilyen egy igazi sci-fi agymenés :)
Ambíciózus projekt volt a híres könyvet megfilmesíteni úgy, hogy a maga tudományos-bohém-fantasztikuma egyszerre maradjon vicces és szórakoztató, de ne tűnjön infantilis és kínos erőlködésnek. Szerintem ez többnyire sikerült is és nagyrészt a remek a casting érdeme, ahol is Sam Rockwell őrülten jó, Mos Def mint elismert rapper érdekes választás, de meggyőzően alakít; Martin Freeman pedig egészen átlagos, de azt hiszem a cél is az volt, hogy egy tipikus, fásult, enyhén szarkasztikus földlakó figuráját hozza. Zoé persze adja az elbűvölőt, de kettejük között (Arthurral) zéró a kémia, ám ki tudja, lehet ez is szándékos (szerintem nem… de tényleg, ki tudja:)
A történet kedves, a filozófiai keresztmetszetek érdekesek, a poénok nagyon egyediek de a metaforák nem túl mélyek, vélhetően szánt szándékkal von szinte egyértelmű párhuzamot „a valóságban” ismert helyzetekkel, de azért kellően humorosan és még így is elgondolkoztató módon. A többi klasszikus üzenet (vigyázzunk a Földre, csodálatosak-egyediek vagyunk, stb.) manapság ebben a post-truth érában közel fárasztóan hat – azt hiszem ez is egy poén a szerző részéről!
Még mindig nagyszerű délutáni móka ez a film, a magyar szinkronja is remek, és aki jól érzi magát a megtekintés után, szerintem a könyvben sem csalódik majd. Csak a kisegerek meg ne rágják!
Ez nem az én fimem. Egyrészről nem igazán minőségi megvalósítás, legalábbis nekem nem tetszik igazán, a vogonok bábszerűek, és Zaphod második feje, azt nem tudom felfogni. Nem értem azt se Ford mi alapján kellett, hogy fekete legyen.
Szerintem kár volt ezt filmre tenni, vagy legalábbis akkor valami nagyon mást kellett volna kihozni belőle. A könyv szinte filmszerű, ahogy az ember olvassa, mintha jelenetekben gondolkodna, aminek egy része vissza is köszön a vásznon, és mégis olyan idegennek éreztem végig. Ez a második problémám vele, ami összefügg végülis az előzővel. Van bennem egy nagyon erős kép a könyv után, ami miatt a film már sosem lesz tökéletes.
Azért szólok olyanról is, ami tetszik. A könyv filozófiája, hangulata kétség kívül átjön a filmvásznon. Tetszenek azok a kis bevágások, az útikalauzból, amik elengedhetetlenek az élményhez.
Csak a vége nem igazán passzol nekem, mert annyira szájbarágósan próbál értelmet adni az életnek. A könyvben ez talán kevésbé jellemző, talán kevésbé banális a vége és elgondolkodtatóbb úgy az egész, ami nekem személy szerint jobban tetszik.
Ez a film az egyik legrosszabb és a legidiótább adaptáció, amit valaha láttam. A könyvet nem éri utol – sosem így képzeltem el Fordot, Arthurt, Trilliant – sőt, a vogonokat se… Viszont mégis kikapcsolt. Imádom Marvint, imádom az ajtókat, a rongyhányást, a bálnát, Szlarti…izénemtudom leírni a nevét.
Csak a vége… anyám, mennyit levon a csillagok számából…
Csak tudnám mire fel olyan híres ez a mű. Persze majd jönnek a könyv ezerszer jobb kommentek, de kérlek, ne! Nem érdekel. A film nem volt jó. Nem tetszett. Túl bugyuta filmbe akartak belecsempészni nagyon komoly témákat de nem sikerült megtalálni az egyensúlyt. Így egy szörnyű kínszenvedés lett. Nem lett sem vicces, sem pedig komoly. Értelmetlen. Vontatott. Túlzó…
A legkedvencebb kedvenc könyvem spoiler feldolgozásának a feldolgozása.
Bár benne volt Adams keze, mégis azt kell mondjam, borzalmasan gyengére sikerült. Túlságosan amerikai lett, ami egy alapvetően angol humorra épülő történetnél nem túlzottan nyerő.
A szereplőválogatás sem túl szerencsés, de elmegy. Freeman-nel nincs gond, ő jól hozza Dent-et. Ford viszont, aki eredetileg egy vörös hajú, sápatag figura… hát… Trillian-nek mindegy kit választottak, ő a könyvben elég jellegtelen figura. Zaphoddal meg csak annyi gond van, hogy rossz módon van két feje. És Marvin megvalósítása sem nyerte el a tetszésemet. Jobb volt a 81-es verzióban spoiler.
Van benne egy hányingert keltő szerelmi szál is, ami teljesen felesleges, és amit a „visszatérés” spoiler után műveltek egyenesen borzasztó.
Szóval maradok a könyvnél, köszönöm szépen.
Nem volt rossz, tetszett az űrvígjáték hangulat. A bálnás jelenet, a bolygógyár, az útikalauz-beli leírások… minden szerethetően abszurd.
Viszont van egy olyan érzésem, hogy a könyv jobb lesz.
Ne ess pánikba! Egyszerűen zseniális! Semmi extra, még túlzottan kiemelt poénok sincsenek annyira benne. Egyszerűen csak pihent. Na jó azért Marvin a kedvenc! Utazunk kicsit az űrben, van némi kis számítási baleset, néha kicsit átváltozunk, és azért kell egy kérdés is, hogy legyen értelme az egész kalandnak, néhány fura figura sem maradhat ki persze. És persze ne felejtsük el a törölközőt sem!
Vannak könyvek, amiket nem kellene megfilmesíteni, mert teljesen törvényszerű, hogy csak gyengébb végeredmény jöhet ki.
Ilyen mondjuk Rejtő Jenő vagy Douglas Adams. Senknek nem javasolnám, aki nem olvasta a könyvet, mert könnyen idióta és bugyuta filmnek nézné, ami igazából nem is nagyon lő melle. Nekem nagy csalódás volt a premierkor.
Népszerű idézetek
Az Enciklopédia Galaktika azt írja a szerelemről, hogy definiálhatatlanul bonyolult dolog. A Galaxis útikalauz stopposoknak az alábbi tanácsot adja e témában: ha lehet, kerüld el. Arthur Dent azonban sajnálatos módon nem olvasta az útikalauzt.
Normális, mint egy hazarepülő tehén.
– Mi az, hogy normális?
– Mi az, hogy haza?
– Mi az, hogy tehén?