Jiří Mádl legújabb alkotásának középpontjában a Csehszlovák Rádió nemzetközi hírszerkesztősége áll, amely tele van tehetséges emberekkel, akik széles látókörrel, nyelvtudással és mindenekelőtt az igazságot szem előtt tartó, becsületes újságírói munka iránti elkötelezettséggel rendelkeznek. A… [tovább]
Rádió (2024) 2★
Szereposztás
Várólistára tette 5
Kiemelt értékelések
Rádió (2024) 75%
Ezt a filmet szimbolikusan augusztus 21-én néztem meg, a mozik ki voltak aznap árusítva erre a filmre!
A film egyébként nem csak Csehszlovákia megszállásáról szól (a Varsói Szerződés tagállamainak katonasága által – közöttük Magyarország is), hanem az előtte levő hónapokat is bemutatja. A történelmi összefüggéseket a rádió munkatársainak munkáján és a diákság tüntetésein keresztül mutatja be.
A film a Karlovy Vary-i filmfesztivál (KVIFF) közönségdíját nyerte el, azóta Csehország Oscar-jelöltje lett, és azóta bekerült a szűkített listára is. A sok pozitív kritika miatt talán túl nagy elvárásaim voltak, így nem igazán azt kaptam, amire számítottam. Maga a film jó (szereposztás, kamera, zene), de bennem különösebb nyomot csak 1 jelenet hagyott, amikor a tényleges megszállás megtörténik (félórával a film vége előtt), és tulajdonképpen a végcímzene, aminek külön klipje van (Jana Kirschner és Juraj Benetin https://www.youtube.com/watch…).
Szlovákiába ez a film érzékeny időben érkezett, amikor a hatalom a saját íze szerint próbálja formálni a köztudatot, mely teljes parafrázisba állítható a filmben látottakkal. A végefőcím alatt a moziteremben felállt egy idősebb úriember és felkiáltott, hogy ne hagyjuk a kormánynak, hogy elvegyék a szabadságunkat.
#kinozážitok č. 16 bola česká novinka o novinároch medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu, ktorí sa postavili proti cenzúre vrchnej moci a prinášali slobodné a nezávislé správy. Film nie je len o vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska dňa 21.8.1968 (tematický film v tematický deň, o tom svedčia vypredané kinosály v Bratislave!), mapuje aj mesiace pred tým, čo tomu predchádzalo. Historické súvislosti sú ukázané cez prácu rozhlasových novinárov a študentov, ktorí sa postavili proti moci.
Film získal divácku cenu na tohtoročnom KVIFF, aj iné ohlasy sú veľmi pozitívne. Možno ma to ovplyvnilo, a preto som možno mala príliš veľké očakávania. Je to dobrý film (výprava, kamera, hudba), ale ja osobne som mala katarziu len počas scén vpádu vojsk (nie celá posledná polhodina a vlastne ešte záverečná pesnička Jany Kirschner a Juraja Benetina). Každopádne film odporúčam vidieť a do kín prichádza asi v najvhodnejšej dobe (vládna moc, ohýbanie faktov…). Počas záverečných tituliek sa postavil jeden pán a zavolal na celú sálu, aby sme nedovolili koalícii zobrať slobodu.
Slobodné médiá sú s nami. Buďme s nimi! ✌️