Lúdas Matyi (1977) 365

A klasszikus Fazekas Mihály-mesének megfelelően Lúdas Matyi, a szegény, furfangos libapásztor kisfiú története elevenedik meg Dargay Attila ma már klasszikussá vált rajzfilmjében. A film igazi csemege. A remek figuráknak kiváló magyar színészek kölcsönzik a hangjukat, és ráadásként Liszt Ferenc… [tovább]

magyar · nincs

Képek 15

Szereposztás

Kern AndrásA felnőtt Matyi (hang)
Geszti PéterA kis Matyi (hang)
Csákányi LászlóDöbrögi Dániel
Agárdy GáborIspán
Gobbi HildaBiri néne, a javasasszony (hang)
Inke LászlóGyógykovács (hang)
Csurka LászlóHajdú (hang)
Raksányi GellértHajdú (hang)
Suka SándorPuskatöltögető, kéményépítő (hang)
Farkas AntalFőhajdú (hang)

További szereplők

Kedvencelte 96

Várólistára tette 35


Kiemelt értékelések

Yuuko

Egyszerűen lehetetlen lenne megunni ezt a történetet. Lúdas Matyi, a lúd, Piri néne… Zseniális karakterek, humoros történet és jó zenék. Imádom!

1 hozzászólás
Nihilchan 

Jó látni, hogy magyar ember, ha külföldivel akarta megértetni magát, anno is lassan és magyarul mondta el a mondanivalóját, hátha. Olvastam a könyvet, nem szerettem a stílusa miatt. A rajzfilm viszont gördülékeny és nagyon szórakoztató. Matyi nagyon szerethető figura, ahogy a lúd is, a szituációkat pedig örömmel várja a néző, hogyan fogja Döbrögit ismételten megleckéztetni a főszereplő. Jó volt nézni és határozottan megállja a helyét ma is.

Nyctea 

Megunhatatlan, örök klasszikus ez a mese. A zene, a nyelvezet, a szinkron mind hibátlan! Legalább százszor láttam már, de minden alkalommal ugyanúgy röhögök rajta, mintha először nézném. Rengeteg mondata szállóigévé vált nálunk. :D

Serge_and_Boots 

A Lúdas Matyi története és jelentősége igazából csak első blikkre olyan banális és magától értetődő: szép és fontos rajzfilm, de maga a történet, Lúdas Matyi jelenségként nyilván több és más, mélyebb kérdéskör, mint elsőre gondolnánk. Nem járunk rossz nyomon, ha keletkezési körülményeit, majd az azóta eltelt két évszázadban a magyar közéletben betöltött szerepét is megpróbáljuk vizsgálgatni – hátha végül mond rólunk, illetve nekünk valamit, hogy az egyik legfontosabb közös történetünk egy bosszúhistóriát mesél épp el, amiben történetesen magyar magyarnak farkasa…

Én nyilván nem mennék itt mélyre ebben a kérdésben, de ne gondoljuk véletlennek, hogy a Kádár-korszakban feltétel nélkül szerették és tisztelték a pökhendi, népsanyargató Döbrögin bosszút álló parasztlegény történetét, noha maga a cselekmény itt bemutatott veleje, miszerint a bosszúvágy, az igazságérzet olyan életút felé tereli Matyit, amire legkevésbé volt parasztként predesztinálva, különös szájízt ad a mesének – ami azonban annyira egybenőtt, beleivódott a kollektív tudatunkba, hogy fel sem tűnik otrombasága. Ez ugye sok más mesére is igaz a nagy közös kincsestárunkból.
A dolog megfordítva is igaz: korunk globalizált világában is abszolút érvényes a Döbrögi legendárium, mindig találunk magunk felett vélt-valós népsanyargatókat, Döbrögik akkor is körülvesznek minket az élet különböző területein, ha Matyi épp nincs a színen egy sem.
Ennek megfelelően: ennek a mesének a valódi főhőse Döbrögi uraság, illetve köre. Ők biztosítják a humort és a katarzist, az ő bűnhődésük és bukásuk gyakorolja a legerősebb hatást a nézőre. Még Matyi alteregói, Biri néne és a csikós fiú is mélyebb benyomást tesz ránk, mint a sértett, bosszúvágytól hajtott, világlátott és kitanított, mégis Döbrögi elverésével foglalatoskodó Mátyásunk. Nem is látjuk sokat a színen, illetve sosem akkor érdekes karakter, amikor épp önmaga. Döbrögi viszont zseniális figura: ütni-vágnivaló tömény ellenszenv, korlátolt talpnyalókkal körülvéve, akik pontosan annyira képtelenek a cselekvésre, gondolkodásra, önállóságra, mint az elnyomó rendszerek káderei általában – ilyen téren a rajzfilm által felrajzolt társadalmi látlelet valójában ugyanúgy rávetíthető a szocialista rendszerre, mint a régi feudális világra, utóbbihoz csak nyilvánvaló felszínén ragaszkodik a mű.
A kivitelezés természetesen a lehető legjobb alapanyagokból táplálkozik: Dargay, Nepp és Romhányi együtt nem tévedhetett, Daróci Bárdos Tamás remek érzékkel nyúlt Liszt Magyar rapszódiához, megtartotta ezek virtuóz frissességét, de a népiesebb „visszahangszerelés” autentikussá is tette őket. Gyerekszemmel a rajzok élénkebbeknek tűntek, de felnőttként is csak gyönyörködni lehet egy-egy jellegzetes figurában, tárgyban, az ábrázolás praktikus esztétikájában.
Írjuk egyébként a magyar közmédia és általában véve a filmtörténeti örökségünk ápolását végző szervezetek javára, hogy az efféle kultikus klasszikusok nemcsak digitális felújításokat kapnak időről időre, de elég jó érzékkel terjesztik is őket, bár közkinccsé mintha a világ minden kincséért sem mernék tenni a kópiáikat – pedig biztos sokan tennék be Youtube-ról vagy más ingyenes stream szolgáltatóról ezt a mesét a gyereknek a kortárs dolgok helyett.

Nem igazán kérdés a tíz pont, minden elgondolkodtató vetülete mellett is komoly kincsünk a Lúdas Matyi történet, illetve annak különböző feldolgozásai.

Kemiviki 

Röviden tömören:
„Háromszor veri ezt kenden Lúdas Matyi vissza!” :)

1 hozzászólás
Lobo 

Általános iskolában még dívott nálunk a mozibérlet és igyekeztem a téli szünetre kikönyörögni egyet. A Ludas Matyi azért emlékezetes, mert először mentem egyedül moziba a téli bérletemmel. Nagymamánál ebédeltem, majd a húgaim lefeküdtek én pedig kora délután egyedül elmehettem a moziba. Naivul azt hittem, hogy jobban fogok látni, ha közel ülök a vászonhoz, ezért aztán gyorsan helyet foglaltam az első sor szélén. Nos, eléggé sikerült kifordítanom a nyakamat.
Azóta sokat fejlődött a mozibajárási technikám.

Lilla99 

Annyiszor olvastam már a könyvet kiskoromban és később is, hogy már éppen ideje volt megnézni a filmet is. És ez az, amiben tudom, hogy nem fogok csalódni. A régi magyar animációk annyira ,de annyira jók voltak, miért nem tudnak ma is ilyen gyöngyszemeket készíteni? Tetszett az ábrázolásmód, a szinkronhangok és minden. Az első álruha volt a legjobb, az olasz építész. Nagyon jót nevettem minden pillanatán. De az orvos is hihetetlen volt. Jó volt látni, hogy hányszor spoiler. Mondjuk…az a lúd jó hosszú életű volt, de szuper társa Matyinak. Biztosan ezerszer újranézős, ahogy a könyv is ezerszer újraolvasós nálam.

Ancsúr 

Ez egy örökzöld mese. Még most, a 21. században is megállja a helyét a mesék közt.

worsi 

„Visszajött a kémény!”
Ez a film a mai gyerekeknek is pont olyan élvezetes, mint nekünk annak idején. Végignevették az egészet.
Az volt a terv, hogy addig mi társasozunk. Ez csak félig sikerült: egyrészt alaposan kikaptam, másrészt egy kör társas után leragadtunk mi is Lúdas Matyinál. A zenéje is zseniális, én főleg arra figyeltem most.
De ebből is fogunk idézni sokat itthon, az már látszik.


Népszerű idézetek

acélpatkány 

Hajdú: Háhá! Jön a Biri néni!
Biri néni: Jövök már, jövök! Itt jön a jó Biri néne!
Csontkovács: Adjon Isten szép jó estét, Biri néne!
Biri néni: Neked is, gyerekem! (Veszejtene el a Sátán!)
Hajdú: Állj! Ki vagy, Biri néne?
Biri néni: Én, Réka, Ráhel, Rebeka, Nagycsütörtök szereda!
Hajdú: Arra felelj, ki vagy?
Biri néni: Hát aki vótam, a vajákos Biri. A körösztanyád, szerelmetes gyermekem. Jöttem, repültem, hogy segítsek a jó nagyságos úr baján.
Hajdú: Arra feleljen kend, talján-e kend vagy sem?
Biri néni: Dalián?! Nem jár az én eszem dalián! Jámbor az én lelkem, uram se vót, az is meghót!
Hajdú: Nem talján. Bemehet kend.
Biri néni: Részeg ruca, kerge lúd, most segíts meg, Belzebúb!

Nyctea 

Te vagy-e a Lúdas Matyi, és ha nem, mered-e tagadni?

Nyctea 

Ispán: Aki pedig talján, maestro személy, azt mind kardélre hányjátok! … Na?
Hajdú: Honnét tudja azt halandó ember, hogy talján-e, aki talján?
Ispán: Juuuj, te jószág! Hát ha érted mit szájal, nem talján, ha meg nem érted, akkor talján! Érted?!

1 hozzászólás
pernilla

Hát ez mi?! Há' jé… Mi, mi e…? Elcsúsz… elmegy, elmegy, embereeek! Segítség, eelmegy a kéémééény!

csancs 

Szagos müge, lisztmamonya, macskagyökér, tyúkturbolya, kutyabenge-vakarék, mindegyikből tíz marék!

brittta

Főhajdú: Farkasüvöltés lesz ez.
Hajdú: Vagy bivalybőgés.
Puskatöltögető: Tán sárkány hörög…
Ispán: De ha az sem, akkor csak a mi jó kegyes urunk lehet.

bonnie9 

Döbrögi: Mit károg ez a talján varnyú?

bonnie9 

Ispán: Egyszerre pam-pam, mert kettéhasítalak pam-pam!


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján