Ifjú lelkeket lángra lobbantó különc tanárember kezdi meg varázslatos működését 1959-ben a Welton Akadémia ódon falai között. Lapról lapra tépeti szét diákjaival a tankönyvet, mert azt akarja, hogy felfedezzék: életük maga a költészet. A felismerés egyeseknek életreszóló szerelmet, másoknak… [tovább]
Holt költők társasága (1989) 773★
Képek 10
Szereposztás
Gyártó
Touchstone Pictures
Silver Screen Partners IV
Streaming
Disney+
Kedvencelte 454
Várólistára tette 297
Kiemelt értékelések
Szeretnék felállni az asztal tetejére és elmondani, hogy minden diáknak szüksége lenne John Keating tanítási módszereire. Ez az irodalom, ez a költészet, ez a carpe diem.
Zseniális film, de végül valahogy a negatív üzenet ragadt meg belőle. Lehet, hogy vannak, akik szeretnek a különcségedért, de komoly ára van, ha szembe mész az árral.
Azért mégis érdemes megnézni, mert egy példaértékű tanárt mutat be. Meg a cselekmény is nagyon jó, izgalmas. A világ életbölcsessége benne van, kiváltképp Walt Whitmané. Meg a filmtörténet egyik legjobb lezárása van benne szerintem. „Ó kapitány, kapitányom!”
Nem is tudom mit írhatnék azon kívül, hogy remekmű!
„Mutasd meg azt, ki nem kerget ábrándokat, s én mutatok egy boldog embert. Ám az ember igazán csak álmában szabad, így van ez rég, s örökre így marad.”
Ez a film megváltoztatta az életem. Tudom, nagy szavak, de ez az igazság. Amikor minden egyes nap azzal keltem, hogy utáltam mindent, de legfőképp magamat, akkor ez a film olyan volt, mint egy hatalmas hideg zuhany. Sok mindenre ráébresztett, de leginkább arra, hogy szeressem az életet – carpe diem :))
Todd Andersonban magamra ismertem – én is ilyen félénk, hallgatag gyerek voltam a gimiben; csak nekem nem volt olyan tanárom, mint Keating, engem inkább békén hagytak. Pedig nem kellett volna. Ilyen tanárok kellenének, akik a félénkeket is kirángatják a csigaházukból, akik ráébresztenek arra, hogy ne csak magolj, hanem gondolkodj is, legyen saját álláspontod. De nem akarok igazságtalan lenni: a mai, futószalag elven működő tanulmányi rendszerben sajnos nem marad idő sok fontos dologra, mert le kell adni a horribilis mennyiségű tananyagot..
A lezárás pedig egyike a filmtörténet legszebb, legmeghatóbb jeleneteinek.
Nem mellesleg ennek a filmnek köszönhetem azt is, hogy utána a gimi utolsó három évében dicsérettel zártam magyarból (vagyis csak ötöseim voltak). Onnantól kezdve nemcsak olvastam az adott verset, szöveget, hanem próbáltam megérteni és átérezni is. Egy szó, mint száz: minden szempontból hatott rám.
Még sosem láttam ezt a filmet, de nekem nagyon tetszett. Bírom Robin Williamset, és a filmjeit is. Tud egyszerre komoly és vicces is lenni bennük, és szerethetőek a megformált karakterei, mert mind egyedi és utánozhatatlan, ezért is olyan kár, hogy már évek óta nem él. :( Szórakoztató egy pasi, az biztos. Ez a karaktere is zseniális, és a sztori is nagyon érdekes. Szerintem sem rossz, ha valaki különc, és nem követi a csordát, és mer változtatni, még akkor is, ha elsőre nem jön mindig össze, vagy nem sikerül, próbálkozni azért lehet, hogy jobbak legyünk, max újra tervezzük ismét, ahogy mindig. A film mondanivalója nekem tetszett, és néha jókat nevettem rajta, bár nem mindig volt olyan vicces, de mégis kuncogtam egy-egy jeleneten. spoiler Lehet, hogy újranézős lesz majd nekem még párszor. :-)
Egy nagyon erős gimnáziumban az irodalomtanár gondolkodni tanítja diákjait, amiből gubanc lesz. Megindító film alternatív pedagógiai módszerekről és arról, hogy sokan túlságosan ragaszkodnak a régi szabályokhoz.
Nem számítottam rá hogy ennyire tetszeni fog :D innen is csak köszönöm a magyar tanáromnak az ajánlást :P
Népszerű idézetek
Mutasd meg azt, ki nem kerget ábrándokat, s én mutatok egy boldog embert. Ám az ember igazán csak álmában szabad, így van ez rég, s örökre így marad.
Nem számít, hogy mások mit mondanak, a szavak és az eszmék meg tudják változtatni a világot.
Ha olvasnak, ne azzal törődjenek, mit gondolhatott a szerző, hanem hogy maguk mit gondolnak!
Valamikor merésznek kell lenni, valamikor óvatosnak, és az okos ember tudja, mikor melyiknek.
Az igazság olyan takaró, ami alól kilóg az ember lába, az ember hiába rángatja, valamije mindig kilóg alóla, akárhogy cibálja, valamije mindig fázni fog, attól fogva, hogy először felsírunk, egész addig, míg utolsót sóhajtunk.
Mennyire nehéz megőrizni önmagunkat a többiekkel szemben! Látom a szemükön, hogy most azt gondolják: „én nem léptem volna ütemre”, de jusson eszükbe, hogy akkor miért tapsoltak? Mindannyian igényeljük, hogy elfogadjanak, de higgyék erősen, hogy a meggyőződésük egyéni, a sajátjuk, még ha a nagy többség emiatt rossz szemmel néz is magukra, még ha a nyáj azt bégeti is: „neeem heeelyeees”! (…) Azt akarom, hogy leljék meg a maguk útját mihamarabb. Induljanak el rajta a maguk tempójában! Mindegy, hogy merre, mindegy, hogy hogyan, akár peckesen, akár kergén, bárhogyan!
Verseket nem azért írunk és olvasunk, mert menő. Azért írunk és olvasunk verseket, mert valamennyien az emberi fajhoz tartozunk, az emberi faj pedig tele van szenvedéllyel. Az orvostudomány, a jog, a közgazdaság… ezek mind nemes dolgok, kellenek a lét fenntartáshoz, de a költészet, a szépség, a romantika, a szerelem: ezek azok, amikért érdemes élni.
Ó, én, ó, élet, kérdések nem szűnő árja! Hitetlenek végtelen özöne, balgáktól nyüzsgő városok! Mi jó ezek közt?
Ó, én, ó, élet! Válasz: Az, hogy itt vagy, hogy van élet és egyéniség, hogy zajlik a nagy színjáték, és te is hozzáírhatsz egy sort.
Ó, én, ó, élet, kérdések nem szűnő árja! Hitetlenek végtelen özöne, balgáktól nyüzsgő városok! Mi jó ezek közt?
Ó, én, ó, élet! Válasz: Az, hogy itt vagy, hogy van élet és egyéniség, hogy zajlik a nagy színjáték, és te is hozzáírhatsz egy sort.
Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is
2 | Kóristák (2004) 92% | |
2 | 2 szavazat · Összehasonlítás | |
1 | 1 szavazat · Összehasonlítás | |
1 | 1 szavazat · Összehasonlítás | |
1 | 1 szavazat · Összehasonlítás | |
1 | 1 szavazat · Összehasonlítás |