Éhség (2008) 53

4 díj · 2 jelölés

A történet középpontjában a Belfast közelében található Maze fegyház négy lakója áll: Raymond Lohan börtönőr, aki a hírhedt H-blokkban teljesít szolgálatot; a frissen érkezett, rettegő Davey Gillen és cellatársa, Gerry Campbell, aki segít neki eligazodni a fogház kegyetlen világában; valamint a… [tovább]

magyar

Képek 2

Szereposztás

Michael FassbenderBobby Sands
Stuart GrahamRay Lohan
Liam McMahonGerry
Brian MilliganDavey
Helen MaddenMrs. Sands
Des McAleerMr. Sands
Liam CunninghamMoran
Lalor RoddyWilliam
Laine MegawMrs. Lohan
Karen HassanGerry barátnője

További szereplők

Kedvencelte 6

Várólistára tette 84


Kiemelt értékelések

szigiri

Első film. Elég hihetetlen, hogy ez a brit-ír koprodukcióban készült film a rendező és képzőművész Steven McQueen első nagyjátékfilmje. A valós történet köré csavart politikai dráma az észak-ír konfliktus egyik 1980-81-es politikai csatájáról szól és nekem annyira tökéletesnek tűnt, hogy megint meg kellett néznem, ez valóban az első filmje-e a rendezőnek.

A történet előzménye az alábbi, talán ez még a lassú filmeket nem kedvelőket is felcsigázza. Az britek és az IRA harcában 1972-ben sikerült úgynevezett politikai státuszt (SCS) nyerniük az IRA foglyulejtett katonáinak, aminek értelmében a sima köztörvényes bűnözők helyett a háború nemzetközi jogi kereteit jelentő Genfi Egyezmény szerinti hadifoglyoknak minősültek. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy nem kellett rabruhát viselniük, munkát végezniük, a paramilitáris IRA szabályait betarthatták (tisztelgés, ranghasználat, stb.) és plusz látogatás és étel járt nekik. Ezt a státuszt a 1976-ban megszüntették, azzal indokolva ezt, hogy az IRA egy terrorszervezet (téves az az a neten keringő információ, hogy a SCS-t Margaret Thatcher szüntette volna meg, ő 1979-ben lett csak miniszterelnök). Egy Kieran Nugent nevű IRA-tag a régi IRA-s hagyományokat felelevenítve ennek eredményeként nem volt hajlandó rabruhát viselni, így meztelenül tartózkodott a cellájában és csak egy pokróccal takarózott. Ehhez az úgynevezett pokrócos tiltakozáshoz közel 300 észak-ír katolikus IRA-párti (őket nevezték az Irish Republican Army név miatt republikánusoknak) csatlakozott. Mivel követeléseiket figyelmen kívül hagyták, 1978-ban nem voltak hajlandóak elhagyni a cellájukat és nem használták a kézmosót sem, mert zuhanyt követeltek a cellájukba. Itt kapcsolódunk be a történetbe, amikor a blanket protest átváltozik az úgynevezett dirty protest-té és már egy sikertelen 1980-as éhségsztrájk után egy friss rabbal érkezünk a Maze Börtön H-Blokkjába, ahol az IRA-tagokat tartották fogva. Ekkor már elég nagy szarban vannak az IRA-foglyok a szó legszorosabb értelmében, mert bosszúból küblit sem kaptak.

2 hozzászólás
sempiternalsoul

Minden egyes vágókép egyre kisebb és kisebb darabokra szaggatta a lelkem, a végén pedig képtelen voltam szóhoz jutni.
Minimalista, nem szégyenlősködő, nem finomkodó és minden egyes másodperce tökéletes. Nem tudom, mikor leszek képes újranézni, annyira kikészített – az egyik legjobb film, amit valaha láttam.

Coralie 

Nem szeretném csillagozni, mert mint film nekem nagyon lassú volt és brutális, még ha a valóságot is mutatta be. A színészi játék viszont zseniális, Fassbender alakítása döbbenetes. Ilyen átalakulást eddig csak Bale-nél láttam, de ez nagyon durva volt. Aki bírja az ilyen jellegű művészfilmeket, mindenképp nézze meg!

Ik4r0s

Minden elismerésem Fassbenderé, amiért ennyire azonosult a karakterrel és ilyen hihetetlen mód lefogyott. Ez a film borzalmasan lassú és számomra alig haladt a cselekmény. Egy percig sem éreztem magam úgy, mint ha a film azt akarná, hogy megértsem, hanem csak magamra hagyott. Rengeteg vágókép feleslegesen túl nyújtott, mint ha a rendező nem tudta volna, hogy oda éppen akkor mit tegyen. Naturalista és megdöbbentő, de ez nem mentesíti az alól, hogy egy átlagnál rosszabb film. Többször voltam úgy, hogy kinyomom, de mégse tettem. Nekem sajnos nem jött be.

KyKy

Túl elvont és túl művészi lett ez a film számomra. A cselekmény összességében kb. félórában lejátszódik, a többi kép és snitt időpazarlás, és annyira hosszúra nyúlnak, hogy többször is unatkoztam a film alatt. Természetesen megrázó a történet, ezt nem vitatom, de mégis hiányzott valami plusz, hogy megkapjuk ennek a történetnek a valódi értelmét.
Furcsállottam, hogy az elején megjelent két szereplő, akikről aztán nem sokat lehet megtudni a végén, és utána lépett be a főszerepbe Bobby Sands, akit Michael Fassbender tökéletesen alakított… mármint ez a férfi nem tud nem tökéletes lenni… De ettől függetlenül tényleg nagyon lassú a film, és a tartalom ennél sokkal populárisabb börtönfilmre engedett következtetni, mint amit kaptam. Talán ezért is vagyok csalódott.

piciszusz

Majdnem kinyomtam. De tényleg. spoiler Aztán erőt vettem magamon és végül is nem bántam meg, hogy végignéztem.
Ismét egy IRA központú film, mostanában elég sok ilyet láttam és kezd róluk összeállni egy kép a fejemben, lehet utána is kéne olvasnom.
A film maga nyomasztó, pucér (néhol szó szerint az), de így csak a lényeget látjuk. Fassbender ismét nem normális, hogy ennyit fogyott egy szerep kedvéért, de le a kalappal.

LooneyLuna23

A film nagy része minimalistán, hosszú beállításokban, teljes valójában mutatja be mindazt a fizikai szenvedést, amin ezek az emberek keresztülmentek annak érdekében, hogy előbb vagy utóbb, de megkapják azt a bizonyos státuszt.
Nagyon kemény film az Éhség. A kamera nem szégyellősködik, nem fordul el egy-egy durvább jelenet során, hanem hagyja, hogy a néző végignézze és ezáltal a szereplőkkel együtt szenvedjen. Másfél órás a játékidő, de sokkal többnek éreztem, mert minden egyes jelenetnek súlya volt, ami rendesen megülte az idegeimet és a gyomromat is. Színészek tekintetében Michael Fassbender a terroristacsoport vezető alakjaként kiváló alakítást nyújt, de a többi szereplőre sem lehet panasz, a rendező mindenkiből a maximumot hozta ki. Ez a film nem az a típus, amiről oldalakat lehetne írni, nem sok történés van benne, inkább karakter-és dialógusközpontú az egész, de megéri megnézni, mert értékes és sokatmondó alkotásról van szó.

Kicsit bővebben a blogomon:
http://lunathelooney.blogspot.hu/2014/10/film-ehseg.html

Norcsevit

Művészfilm. Nyers, konkrét, leleplező. Hatásos. Olyan, amit nehéz leírni. Látni kell, mert hiteles!

SadPanda

Ez a film tényleg nagyon meg tudja viselni az embert, együtt szenvedünk a szereplőkkel. Naturalista, mindent megmutat, szinte érezni a bűzt és a fájdalmat is. Nem hittem, hogy ennyire a hatása alá fogok kerülni, mert egyszerűen nem is tudok mit írni, csak üresség és rossz érzés van bennem. Erős film, nagyon sokszor csak csendben figyelhetjük a szereplőket, de az egyik legjobb jelenet szerintem, amikor Bobby a lelkésszel beszél. Az a párbeszéd, a stílus, ahogy oda-odavágnak egymásnak, és az állandó nézőpont, hogy nem ugrál a kamera, elég hatásos. És persze Fassbender megint nagyot alakít.


Hasonló filmek címkék alapján