Michael Collins (1996) 56

1 díj · 2 jelölés

Hétszáz éve tartott már az írek véget nem érő harca az angol uralom ellen, amikor 1916-ban kirobbant a tragikus kimenetelű Húsvéti felkelés. A vezetőket kivégezték, számtalan résztvevőt – köztük Michael Collinst és Harry Bolandot – bebörtönöztek. Szabadulásuk után Collins megszervezte a sajátos… [tovább]

angol

Képek 8

Szereposztás

Liam NeesonMichael Collins
Julia RobertsKitty Kiernan
Alan RickmanEamon de Valera
Aidan QuinnHarry Boland
Ian HartJoe O'Reilly
Jer O'LearyThomas Clarke
Mike DwyerJames Connolly
Sean McGinleySmith
Gary WhelanHoey
Stephen ReaNed Broy

További szereplők

Kedvencelte 5

Várólistára tette 66


Kiemelt értékelések

balagesh 

A 20. századi ír történelem eleje eléggé kacifántos ahhoz, hogy ne legyen magától értetődően megoldást hozó a „ha ezt tudom, máshogy csinálom” elve. Annyi szereplő, annyi faktor, annyi véletlen alakította az eseményeket, hogy szerintem még ugyanazokból a döntésekből is futhatott volna másfelé az út. Ebben a hőskorban Michael Collins és Éamon de Valera kettőse különösen érdekes. (Már a megélt életkor is sokat mond. Érdemes a Wikin átfutni az életrajzukat.) A forgatókönyv a kettejük dinamikájára, illetve egy szerelmi háromszögre épít, és ettől egy követhető, átélhető történet jön létre. Amennyire utána tudtam olvasni, vannak bizonyos változtatások, de egészében, különösen a történelmi eseményeket tekintve korrekt film, és itt Írországban kiemelten sajátjukként tekintenek rá. Különösen sokkoló az 1920-as Bloody Sunday ábrázolása: https://en.wikipedia.org/wiki/Bloody_Sunday_(1920) – felejthetetlen eseménysor számomra.
A szereplőgárda egészen káprázatos. Liam Neeson élete alakítását nyújtja – mondhatni, ő jobb, mint a film egésze. Aidan Quinn, Stephen Rea is briliáns. Illetve Alan Rickman is tökéletes, aztán majd De Valera alakjáról meg nyilatkozzanak a történészek. Julia Roberts azért jelképes szerepet kap, ő a nő – és kész. Nincs hova kibontakozni.
Én szeretem, mert pontosságra mer törekedni, miközben a hollywoodi történelmi filmek egész sora a mitológiaképzés mellett dönt.

Emerson 

Egészen a végéig nem értettem, miért is tartják akkora embernek Michael Collinst, amikor ő csak a két kaszabolós oldal egyik fele volt. Nincs olyan háború/felkelés aminek én az értelmét látnám. Előbb utóbb úgyis átmegy esztelen öldöklésbe az egész és már a saját bajtársaikat is legyilkolják, mindegy, csak pusztuljon az emberiség. Ez Írországban sem volt másképp…
Oké, Collins a béke felé terelte a népet, de könyörgöm, mikor?

adrica 

Szép mementó, jó színészekkel, és egy kis válogatott ír káromkodással. Ahhoz képest, hogy két órás film, jól fenntartja a figyelmet, és nem tipikus módon máshol van vége, mint szokás – vagy talán csak azért, mert inkább életrajzi, mint történelmi film.Tetszett a naturalisztikus és kegyetlen ábrázolás is (főleg a merényleteknél, ahol egyszerre tudtam sírni azért, aki mindjárt ölni fog, és azért, aki mindjárt meghal).
Nekem meg jó lenne többet tudnom az ír történelemről, mert nem semmi dolog lehet az se.

SurgeonOfDeath

Néhány éve már végig néztem ezt a filmet, de most többet adott, mióta elkezdtem behatóbban foglalkozni az ír történelem ezen szakaszával.
Bár akadnak pontatlanságok, ferdítések, összességében számomra jól visszaadja a kor hangulatát, és legalább képet ad az eseményekről azoknak, akik semmit sem tudnak róla.
Michael Collins, nem tagadom, az egyik kedvenc történelmi alakom lett. Kétségtelenül megosztó személy, hiszen egyfelől rengeteget tett az írek függetlenségéért, másfelől mégis csak brutalis terrorral érte el. Dehát a történelem sosem fekete vagy fehér. És mit várunk egy olyan néptől, akiket 700 éven át elnyomtak? Ezek mindig nehéz kérdések.
Liam Neeson szerintem remek Collins, még ha idősebb is, néha viszont egészen elhitette velem, hogy az igazi Micket látom. A többiekkel is elégedett voltam, s bár Julia Roberts számomra valahogy nem történelmi filmekbe való, őt is megszoktam.
Szóval minden kisebb hibája ellenére szeretem ezt a filmet, és ajánlom annak, akit egy kicsit érdekel a téma.

lakatoszoltan01 

Lendületes film, egy percre sincs benne pihenés. Szörnyű, hogy míg egy nép az elnyomók ellen harcol, addig önmagával is szemben áll. Hasonló, mint a mi 1848-as szabadságharcunk, ahol magyar-magyar ellen küzdött. Csak itt gerillamódszerekkel.
Azt azért már a film az elején leszögezi, hogy a kivégzésszerű gyilkosságokkal nem kell a nézőnek egyetértenie. Ezért bármennyire pátoszos Collins ábrázolása, azért bizonyos szempontból egy mocsok gyilkos volt. No és nem mellesleg lehet, hogy kiváló taktikus. De ezt ítélje meg mindenki maga.
Mindenképpen megér egy nézést!


Népszerű idézetek

Sastojci

Michael Collins: I want peace and quiet. I want it so much I’d die for it.
Harry Boland: You mean you’d kill for it first.
Mick: No, not first. Last.
Harry: Did it ever strike you you were good at it?
Mick: Good at what?
Harry: Bloody mayhem.
Mick: You’re not so bad yourself.
Harry: But Mick, you’re more than good—you leave them sittin’ in the halfpenny place.
Mick: We haven’t seen anything yet.
Harry: Are you sayin’ things are gonna get worse?
(Mick nods)
Harry: So then we’ll have to get worse?
Mick: Yep. And you know what I think then? I hate them. Not for their race, not for their brutality—I hate them because they’ve left us no way out. I hate whoever put a gun in young Vinny Byrne’s hand… I know it’s me and I hate myself for it. I hate them for making hate necessary. And I’ll do what I have to to end it.

Sastojci

Michael Collins: How long has that man been there?
IRA man: As long as we have. Half an hour or so.
Mick: How'd they know we were coming?
IRA man: They know what we eat for breakfast.
Mick: There's only one way to beat them, then.
Harry: What's that?
Mick: Find out what they eat for breakfast.


Hasonló filmek címkék alapján