1983-ban egy fiatal újságírónő Moszkvába érkezik, hogy interjút készítsen a nyugdíjas KGB ügynökkel, Guy Benett-tel. Visszatérünk a harmincas évek egyik elit, angolszász fiúiskolájába. A fiatal Guy rejtegeti homoszexuális hajlamait, közben titokban lázad a szigorú szabályok ellen. A fiú… [tovább]
Egy másik ország (1984) 11★
Képek 52
Szereposztás
Rupert Everett | Guy Bennett |
---|---|
Colin Firth | Tommy Judd |
Michael Jenn | Barclay |
Robert Addie | Delahay |
Cary Elwes | James Harcourt |
Gyártó
Goldcrest Films International
National Film Finance Corporation (NFFC)
Várólistára tette 54
Kiemelt értékelések
Ezt a filmet én angolul láttam angol felirattal még annak idején, aztán mikor tudomásomra jutott, hogy létezik magyarul is, gondoltam megszerzem, megnézem, és majd úgy írok róla, csak mert az eredeti hangsáv alapján bevallom töredelmesen, a mélyebb mondanivalóból nem sok jött át. Szókincsileg nekem ez a film már a túl komoly kategória, így elkélt hozzá a szinkron is.
Az megnyugvással tölt el, hogy a lényeget az eredetiből is sikerült megérteni, de így azért jobban összeállt a történet egy kerek egésszé.
Az ilyen bentlakásos iskolák eléggé megosztják az embereket, valakik jónak tartják, valakik nem. Az viszont kétségtelen, hogy hierarchia mindenhol van, és valaki vagy megelégszik a neki jutott szereppel (vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy beletörődik), más meg nem és magasabbra, többre törekszik. A „szamárlétrán” felvezető út rögös és igazságtalan. Mi is gyakran tapasztaljuk akár egy munkahely keretei között, hogy ahhoz, hogy pozícióba juthassunk, sokszor áldozatot kell hoznunk. Kérdés, vannak-e elveink, amikhez ragaszkodhatunk, akarunk-e egyáltalán ragaszkodni, vagy készek vagyunk feladni azokat.
Többek között ezeket a kérdéseket is boncolgatja a film, amik ha úgy tetszik, örökzöld témák, és a mai napig aktuálisak.
Aztán ott van még a másság, a sorból való kilógás. Vállald-e önmagad és ha igen, akkor mivel jár mindez. Sosem könnyű „kisebbségben” lenni, meghunyászkodni, alkalmazkodni, vagy netán nyíltan fellázadni azzal, amivel nem értünk egyet.
Mivel jár, ha az, amiben mi hiszünk, amik mi vagyunk, egyszer csak komoly elnyomás alá kerül? Ha konkrét megvetés tárgya, céltábla leszel?
És mi egyáltalán az igazi barátság? Mennyit ér a barátság?
Rengeteg kérdést felvet és meg is válaszol ez a film, bepillantást engedve egy angol fiú magániskola falai közé, ahol komoly harcok dúlnak nem csak a pozíciókért, de a szívekért és lelkekért is. Szép film, szép mondanivalóval.
Rupert Everett és Colin Firth játéka csodálatos, már ilyen kis kölykökként is sütött róluk, hogy tehetségesek. Piszkosul fiatalok, mégis sugárzik belőlük az érettség, az értelem, hogy a téma komolyságát kellően átérzik, értik és közvetítik is. Nyilván van mindebben egy jó adagnyi személyes tapasztalat is, de pont ettől válik az egész még hitelesebbé.
Érdekesség, hogy párom is nézte velem ezt a filmet, még nem hallott róla korábban. Úgy negyven perc után felcsapta a laptopját, hogy meglesse, mi is ez. Csodálkozva kérdezte meg tőlem, hogy hol van ebben Colin Firth? :) Nem árultam el, de csak nagy sokára esett le neki, mivel konkrétan nem ismerte fel. :)))) Pedig szerény véleményem szerint Colin pont úgy néz ki benne, mint most, csak 31,5 évvel fiatalabban és picit más frizurával. ;D
Ez nekem már újranézés volt. Ez a film néhol már túlságosan is komoly, de szerethető. Sok-sok lényeges dologra rátapintott, amik akkor, abban a korszakban igenis lényegbe vágóak voltak. Én szerettem.
Népszerű idézetek
– Are you trying to be clever or something?
– I don't have to try. I am clever.
– I have half a mind to ask Barclay for permission to beat you.
– Well, you have half a mind. We can all agree on that.