Brazil (Képzelet trilógia 2.) (1985) 96

2 díj · 2 jelölés

A tökéletes jövőben járunk. Ebben a világban minden igazi utópisztikus hatékonysággal működik, a technológia és a bürokrácia egyeduralmában egy árnyékkormány uralkodik, melynek bevett – és a lakosság által kénytelen kelletlen elviselt – szokásává vált, hogy „alattvalóit” tökéletes megfigyelés… [tovább]

angol · nincs

Képek 12

Szereposztás

Robert De NiroArchibald "Harry" Tuttle
Jonathan PryceSam Lowrey
Michael PalinJack Lint
Bob HoskinsSpoor
Kim GreistJill Layton
Katherine HelmondMrs. Ida Lowry
Ian HolmMr. Kurtzmann
Ian RichardsonMr. Warrenn
Peter VaughanMr. Helpmann
Jim BroadbentDr. Jaffe

További szereplők

Kedvencelte 31

Várólistára tette 120


Kiemelt értékelések

Ekhal

A Snitt-nek köszönhetően ismertem meg ezt a zseniális alkotást. Terry Gilliam+Robert De Niro+disztópia…mire vártam én eddig?

Ajánlott a produkciónak nyugodt körülmények között, tiszta fejjel (vagy kevésbé tiszta tudattal, érti, aki érti) nekivágni, mert amit itt kapunk, az bizony nem mindennapi! Egy igazi filmélménynek lehettem a részese, aminek a vége után olyan furcsa érzésem támadt, hogy „jé, emellett létezik valóság is”. :-) Nagyon be tudja szippantani a nézőt, ha ráhangolódik, igazán intenzív hangulatot árasztva, sok esetben kifejezetten sűrű. Néha ugyanakkor túlságosan is sűrű, tömény, könnyen meg tudja feküdni az ember gyomrát.

A nyomasztó világ és annak atmoszférája parádés, egyedi látvánnyal tárul a szemünk elé. Úgy repít el minket a jövőbe, hogy a múltban turkálva a jelenkornak tart egyenesen görbe tükröt, miközben ki-kikacsingat George Orwell leghíresebb irodalmi művére valamint más, filmes alkotásokra. A nyugtalanító hangulat karakteres humorral van nyakon öntve, ízlésesen adagolva. Ebben a filmben van az egyik legfurcsább, legbizarrabb elhalálozás; még másnap is könnyesre röhögtem magam, mikor eszembe jutott. :-)
A szereplők és alakítások emlékezetesek, közülük kiemelném a főszerepet játszó Jonathan Pryce-t és Michael Palin-t, aki ismerős lehet a Monthy Python produkciókból. Érdekesség: Bob Hoskins egy szervizest játszik a filmben, aki nagyon hasonló ruhát hord, mint az ugyanebben az évben megjelent, híres Super Mario Bros. című játék főhőse. Az 1993-as Super Mario filmben pedig ő játszotta Mario szerepét. Véletlen lenne?

Ha minden készen, dőljünk hátra és adjunk magunknak egy esélyt, hogy elmerüljünk a Brazil nyújtotta atmoszférában, nem érdemes kihagyni. A 143 perces verziót ajánlom megtekintésre, ez a teljes változat.

Mr_Catharsis91

Az egy dolog, hogy Gilliam full el van szállva, de Jézusom, mit néztem 140 percen keresztül? :D

Ennél megborultabb, szürreálisabb filmet régen láttam, főleg ami az utolsó 30 percben történik. Ez kb. ilyen kifordított 1984 csak ezt felütötték még két kiló kokainnal. :D
A karakterek óriásiak, a díszletek szintén. A társadalomkritikáját annyira nem éreztem erősnek, mert sokat markolt, és a bagatellizálás miatt kissé komolytalanná is vállt. De Ian Holm meg a Bob Hoskins-féle karakterekre rögtön ráismertem, mint a balfa*z főnök és a balfa*z szakik paródiája. Lowery meg kissé Kafkai-figura volt. Szerintem tetszett volna az öreg Franznak. :)

Ellen_Ripley

Nyomasztó filmek no.1-ja! Aktualitása félelmetes!

1 hozzászólás
ChEebor 

Sokat gondolkoztam, hogyan lehetne egy szóban összefoglalni ezt a filmet. Nem megy. Ha nagyon sok mindent össze akarok hordani, akkor azt mondanám, hogy az 1984, de Monty Pythonék írták, és egy olyan Harry Potteres Mágiaügyi Minisztérium a színhely, ahol a mágia helyett a technológia uralkodik, és már régóta Voldemort a főnök, de már őt sem érdekli ez az egész.
Igen, a film hangulata elég sötét, minden ronda szürke, hideg, ijesztő és lepusztult. De ez a lepusztultság – teljesen sikertelenül – próbál elbújni a meglehetősen furcsa gépek között. És néha volt némi cyberpunk utánérzése a vizuális elemeknek, jóllehet a filmet nem nevezném annak. És persze ott vannak a főhős saját álmai, amik meg valami szörnyű technofantasyt tesznek az egészhez, és ezzel még elborultabbá teszik. A fekete humor átlengi az egész filmet, néha már oly módon, hogy még egyértelműen szatírikus jeleneteken sem tudunk nevetni, inkább rosszul érezzük magunkat tőle.
A történet egész egyedi, még akkor is, ha a főbb narratíva észrevehetően követi Orwell örök klasszikusát, de nem is emiatt jó a film, hanem a kis apróságok miatt. A film ugyanis hidegen, mégis nagyon szórakoztató módon mutatja be, mennyire nem működik semmi. A gépek összevissza mozognak, a bürokrácia pedig legyőzhetetlen óriás, amely már régóta magáról sem tudja, hogyan működik (gyakran éreztem úgy, mintha kibontva látnám az Asterix tizenkét próbája ikonikus jelenetét). A háttérben megbújó plakátok, szlogenek zseniálisak, egyszerre hozzák az orwelli világ üzeneteit, miközben sajátságosan ki is csúfolják azokat. A fordulatok jók, a világkép meglepően jól felépített, és a vége is piszkosul erős.
Érdekes, hogy a Brazil disztópiája értelmetlenül kegyetlen és érezhetően pocsék, de nehéz lenne igazán gonosznak nevezni: a világ szigorú szabályok szerint működik, az elfogottakkal kemény brutalitást alkalmaz, de nem épít ellenségeket. Viszont mégse véd meg a törvény, hiszen elég egy apró hiba a gépekben (ahogy az elején is látjuk), és már viszik is a rossz embert a kínzókamrába.
Többet nem is érdemes mondani róla, mert a jelenetek maguk önmagukért beszélnek. A Brazil vérbeli disztópia, s egyszersmind a műfaj szatírája, egy elképzelhető borzalom, egy sci-fi technológiai őrület. Aki szereti a disztópiát / anti-utópiát, mint műfajt, az semmiképp ne hagyja ki.
Arra azért mindenki vigyázzon, hogy a 143 perces rendezői változatot keresse, mert a többi vágás finoman szólva sem sikerült valami jól.

2 hozzászólás
McMurry

Szürreális, ezerkilencszáznyolvannégyizálódott világ spoiler ez. A lakás tele diszfunkcionáló kényelmi szerkezetekkel, a szépségideál fals, mindenki ugyanazzal a tömeggyártott kütyüvel ajándékozza a másikat, az emberi kapcsolatok zöme sekélyes, az információ hatalom… mely hatalom a bürokrácia kezében van. Az egyéb részletek is beszédesek, az autópályát kihagyás nélkül reklámtáblák szegélyezik, mögöttük sivár, lepusztult táj, az idős hölgy kutyájának az ánusza X alakban leragasztva, vagy pl. a plakátok. Bár olykor mulattat, azért nem véletlen a dráma címke – a cselekmény nagyon is követi Orwell klasszikusát.

Txypy

Kinyírt ez a film, úgyhogy biztos újra kell néznem majd. Még gyűjtöm az erőt.


Népszerű idézetek

McMurry

Tévés: Mindezek ellenére, Mr. Helpmann, a bombamerényletek immár tizenharmadik éve folynak.
Mr. Helpmann: Hah, a kezdők sikersorozata, höhöhöhö…


Folytatása

Összehasonlítás

Képzelet trilógia


Hasonló filmek címkék alapján