Az előkelő családból származó Karen férjhez megy unokatestvéréhez, Blixen báróhoz. A házaspár Afrikába, a férfi kenyai ültetvényére költözik. A boldogság nem tart sokáig, a kicsapongó életet élő báró hamarosan szifilisszel fertőzi meg, és elhagyja a feleségét. Karen elhatározza, hogy Afrikában… [tovább]
Távol Afrikától (1985) 192★
Képek 12
Szereposztás
Kedvencelte 58
Várólistára tette 156
Kiemelt értékelések
Ezt is régóta szerettem volna megnézni, de csak nem „jött velem szembe”. A történet szép megható. Különös és egyedi életet élt Karen ebben a férfiak uralta társadalomban. A színészek is remek alakítással tették emlékezetessé a filmet. Ajánlom a megnézését.
Karen Blixen könyvét ugyan nem olvastam, de a film tetszett és nem unatkoztam rajta. Állítólag Sydney Pollack és a forgatókönyvíró Kurt Luedtke kicsit átdolgozta a történetet, viszont szerencsére nem lett egy nyálas, romantikus film és úgy gondolom kiváló korrajz Afrikáról. Érdekes volt, hogy a nő (Meryl Streep itt is csodás) hogy éli meg az érdekházasságot (Klaus Maria Brandauer), majd az igazi szerelmet. (Robert Redford). Sok helyen azt írják, hogy az Oscart nem érdemelte meg 1985-ben, de mivel egyetlen vetélytársát sem láttam abból az évből, így ez még kérdés számomra. Az Oscar nyertesek rangsorában nálam ez a film inkább az a mezőny első felében van.
Nagy hatással volt rám a film. Mind Meryl Streep alakítása, mind Karen karaktere, aki a viszontagságokon keresztül kitartott, amíg lehetett. Kapcsolata Denys-el nagyon szép volt, kétféle világkép, értékrend találkozása és közeledése/ütközése.
Elgondolkodtató korrajz Afrikáról. Sok értékes gondolatot „magával” visz az ember ezután a film után…Csak ajánlani tudom.
Nagyon örülök, hogy felkerült Netflix-re, régóta terveztem a megnézését és nem csalódtam. Hosszú, de nem unalmas film (igaz, több részletben sikerült csak megnézzem). Újra és újra rá kell jöjjek, mennyi minden kimaradt a suliban a töri órákról. Semmit sem tudok az első világháború Európán kívüli dolgairól. Főleg nem az emberibb oldaláról (ami nem évszámokról és csatákról szól).
Nekem Denys abszolút nem jön be, nem nyűgöz le, teljesen megértem Karen későbbi kirohanásait. Robert Redford fantasztikus volt, nem az ő hibája. A karakter ennyit tudott. Nekem sem ilyen kapcsolat lenne az álmom.
A könyv biztos kitér részletesebben is pár dologra, úgyhogy mindenképp szeretném elolvasni.
Nagyon ajánlom megnézésre. Sajnos nem segíti azt az elhatározásomat, hogy ne akarjak utazni (főleg repülőre szállni). Az emberek, kultúrák, más életek nagyon érdekelnek. De legalább vannak könyvek és filmek :)
A film második felét erősebbnek éreztem, főleg a lezárást. De alapvetően oly lassan csordogált, hogy olykor azért el-elkalandoztam. Az operatőri munka nagyon szép, rengeteg beállítás szemkápráztató, elég jól át tudta adni Afrika atmoszféráját.
Ezt szépen egészítette ki Streep és Redford játéka, a kettejük közti kapcsolat és kémia a maga angolos, kimért módján megkapó volt és hála istennek nem fordult át giccsbe. Bár a halál kliséjét azért nem tudta elkerülni, de ez valahol amúgy is zsáner-specifikus. Anélkül meg nem is lett volna olyan katartikus a film utolsó jelenete.
Nos mivel mindenki Robert Redforddal kezdi az értékelést, így én most inkább Karenről beszélnék. A törékeny, naiv, kócos kisasszonyról, aki próbál helytállni feleségként, barátként, gazdasszonyként. Kicsit álomvilágban él, de legalább hajlandó tenni az álmaiért. Volt olyan pillanat, amikor nagyon nem voltam kibékülve vele, de összességében egy nagyon erős női karakter, akiért számomra már megérte megnézni a filmet.
És igen … Denys. Mit ne mondjak egy álom az a férfi. Romantikus, de nem nyálas. Hál istennek.
A nagy szerelem pedig Kenya. Mindig álmodozom arról, hogy egyszer eljutok oda. S amíg ez be nem következik, addig ilyen filmekkel táplálom vágyaim.
Gyönyörű történet, sokszor mintha magamat láttam volna Karen szerepében – annyi különbséggel, hogy vannak gyerekeim és nincsenek ilyen jóbarátaim – Denys valóban imádni-való volt, remek barát és szerető. Bror-t igazából nem értettem, nem kellett volna feleségül vennie Karent. Tudom a pénz, a nőnek a bárói cím, de 1913-ban ez valóban másként zajlott.
A betegségek közül a szifilisz, és a malária voltak a legismertebbek. Afrika tájait és állatvilágát valami csodálatosan mutatta be a film.
Régi darab, de témája aktuális, érdemes megnézni.
Valamikor régen láttam már a filmet, de nem sok dologra emlékeztem, ezért majdnem olyan volt, mintha először néztem volna. Tetszett, de nem voltam elájulva tőle, kicsit sótlan, de a helyszínek nagyon szépek, ez valamennyire kárpótolt. Voltak azért jó pillanatai is a filmnek, de nem egy egetverő alkotás.
Robert Redford örök szerelem ebben a filmben. Az Urániában láttam, emlékszem tömve volt a mozi.
Ha előveszem időnként ezt a filmet, akkor nem szoktam végig megnézni. Csak egy bizonyos pontig.
Népszerű idézetek
Karen: Sokkal csúnyább a lábad. Kórházba kell menned.
fiú: Ez a láb lehet, buta. Nem gondol menni a kórházba.
Karen: Ez a láb azt gondol, amit akar. De ha te elviszed a kórházba, akkor én azt gondolom, hogy te okos vagy. És egy ilyen okos fiút szívesen fel is vennék a házamba dolgozni. Fizetésért.
fiú: És mennyi fizetést kapna egy ilyen okos fiú?
Karen: Többet, mint amennyit egy kecskeőrzésért kap.
fiú: Beszélek ezzel a lábbal.
Karen: What's wrong with marriage anyway?
Denys: Have you ever seen one you admire?
Karen: Yes, I have, many. Belfield's, for one.
Denys: He sent her home for the rains in 1910. Didn't tell her they were over until 1913.
Denys: Did you know that in all of literature… there's no poem celebrating the foot. There's lips, eyes, hands, face… hair, breasts… legs, arms, even the knees. But not one verse for the poor foot.
Dennis: Alaposan tönkretetted nekem, tudod?
Karen: Mit tettem tönkre?
Dennis: Az egyedüllétet.
Denys: Doesn't that outfit come with a rifle?
Karen: Yeah, umm, it's on my saddle.
Denys: Better keep it with you. Your horse isn't much of a shot.
If I know a song of Africa, of the giraffe and the african new moon lying on her back, of the ploughs in the fields and the sweaty faces of the coffee pickers, does Africa know a song of me?
Baron Bror Blixen: That's a fine kiss goodbye.
Karen Blixen: I'm better at hello.
Denys: This tribe, we think we can tame them but we won't. They die in prison.
Karen Blixen: Why?
Denys: They live now. They have no concept of the future; that one day they will be let out. They think it's permanent and so they die.
Karen: He has got lovely books. Does he lend them?
Berkeley: We had a friend… Hopworth, he'd got a book from Denys and didn't return it. Denys was furious. I said to Denys… „You wouldn't lose a friend for the sake of a book.” He said, „No, but he has, hasn't he?”