A filmben Rosamund Pike alakítja a híres fizikus-kémikust, aki férjével, Pierre-rel az oldalán áttörő felfedezésekre jutott a radioaktivitás természetét illetően. A Radioactive, címéhez is hűen, épp ezeket az eredményeket hivatott bemutatni, természetesen a két Nobel-díjjal is jutalmazott nő… [tovább]
Radioaktív (2019) 51★
109' · francia, amerikai, egyesült királysági, magyar · dráma, romantikus, életrajzi 12 !
Képek 4
Szereposztás
Kedvencelte 3
Várólistára tette 114
Kiemelt értékelések
Nem tudom azt mondani, hogy nagyon rossz film volt, mert végíg letudott kötni… De véleményem szerint valahogy túl sok a művészi elem benne ami engem felidegesített, ingerelt. Nekem ez nem illett bele a filmbe.
A végéről az „időutazást” például én teljesen kihagytam volna…
A nagy felfedezésekért sokszor hatalmas árat kell fizetnie az emberiségnek. A puskapor, vagy a TNT mellett ilyen volt a maghasadás, valamint a radioaktív elemek felfedezése is, melyben a Curie házaspár vállalt oszlopos szerepet. Marjan Satrapi filmje Marie Curie felfedezéseit és azok hatását kívánja megragadni, ám a végeredmény sajnos méltatlan az egykor élt tudósasszony munkásságához. A Radioactive eredetileg 2019 szeptemberében debütált volna a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon, azonban a film 2020-as márciusi premierjét a COVID-19 járvány miatt elhalasztották.
Így végül idén nyáron mutatkozott be a nagyközönségnek a digitális hordozók, illetve az Amazon Prime Video jóvoltából. Maria Skolodowska, lengyel származású tudós későbbi férje, Pierre Curie után Marie Currie néven vált ismertté. Elsősorban a radioaktív elemek területén végzett kutatásairól ismerhetjük, valamint arról, hogy mekkora szerepet játszott a nők tudományos életben való elfogadtatásáért. Kétszer kapott Nobel-díjat (fizikait és kémiait) azonban felfedezései az egészségébe, végül pedig az életébe kerültek. Halálát ugyanis a radioaktivitás miatt kialakult rákos megbetegedés eredményezte, a nukleáris sugárzás pedig egyszerre átok és áldás az emberiség
Ezt a kettősséget igyekszik megragadni Marjan Satrapi, a Persepolis rendezőnője. Miközben a film a Curie-házaspár és elsősorban Marie alakjára fókuszál, későbbi flash forward jelenetek segítségével villantja fel a nukleáris energia felhasználásának kétarcúságát. Láthatunk jelenteket rákból gyógyuló kisfiúról, ugyanakkor megjelenik előttünk Hirosima pusztulása, akárcsak Csernobilé, vagy egy hidegháborús atombomba kísérlet megrázó végkimenetele. Ezek a jelenetek viszont nem simulnak bele szervesen a történetbe és a jelenlétükre tett, a film végén lévő magyarázat pedig túlságosan erőltetett és öncélú. A film igazi gyengesége viszont a zsenikről szóló életrajzi filmek állandó rákfenéje. A tudósok különlegessége sokkalta nehezebben ragadható meg, mint például a szuperhősöké, akik szemmel láthatóan is kilógnak a tömegből. A zseniket ellenben az elméjük és a világlátásuk emeli ki, amit filmes eszközökkel rendkívüli kihívás bemutatni.
A kritika itt folytatódik: https://akritizator.blog.hu/2020/08/01/feketemagia_egy_…
Nekem tetszett. Néhol kicsit hosszú volt, de kibírható. Nem is tdom, Marie Curieről eddig miért nem készítettek filmet. (vagy lehet készítettek, csak én nem botlodtam bele)
Hú, hát meglepődtem, hogy ennyire alacsony értékeléseket kapott. Rám nagy hatással volt. Rosamund Pike-ot ismét szerettem nézni.
Nekem tetszett ez a keret, amit kapott a film, így nem csak, sőt nem elsősorban életrajzi film, inkább szól az emberiség meg úgy minden egyéb kettősségéről. Ünnepelt, Nobel-díjas tudós, de mocskos lengyel is. A Nobel-díj Franciaország büszkesége, de mint Marie, mint nő, takarodjon haza. Rákgyógyítás, pusztító bomba..
Azt hiszem, fogok még olvasni Marie-ról. A tudományos dolgain kívül nem tanítottak róla semmit. És még abból is keveset.
Nem volt azért ez olyan rossz. Imdb-n is mondjuk csak 6-oson áll. Bár tény, hogy jobb filmet is lehetett volna készíteni, kicsit gyorsan következnek az események, a tudományos rész is gyors volt számomra, aztán azok a „delíriumos” jelenetek sem kellettek volna. Az viszont tetszett, hogy bevágták a jövő jeleneteit, ahol megmutatták, mi mindenre (jóra és rosszra) lettek felhasználva a felfedezéseik (mondjuk az a jelenet is felesleges volt, ahol Marie személyesen járja be a jövő egyes szegmenseit).
Még mindig nem tud eldönteni tetszett-e, inkább a nem felé húzok. A jövőbe tekintések szerintem totál feleslegesek voltak, mindenki tanult kémiát és fizikát és tudja ki az a Marie Curie és mit fedezett fel, nem kellett volna ennyire az arcunkba tolni.