Radioaktív (2019) 50

A filmben Rosamund Pike alakítja a híres fizikus-kémikust, aki férjével, Pierre-rel az oldalán áttörő felfedezésekre jutott a radioaktivitás természetét illetően. A Radioactive, címéhez is hűen, épp ezeket az eredményeket hivatott bemutatni, természetesen a két Nobel-díjjal is jutalmazott nő… [tovább]

angol
angol

Képek 4

Szereposztás

Rosamund PikeMarie Curie
Sam RileyPierre Curie
Anya Taylor-JoyIrene
Aneurin BarnardPaul Langevin
Simon Russell BealeLippmann professzor
Tim WoodwardAlexandre Millerand
Mirjam NovakFrancoise nővér
Indica Watson6 éves Irene
Feuer YvetteCarla

Kedvencelte 3

Várólistára tette 112


Kiemelt értékelések

Dimma 

Nem tudom azt mondani, hogy nagyon rossz film volt, mert végíg letudott kötni… De véleményem szerint valahogy túl sok a művészi elem benne ami engem felidegesített, ingerelt. Nekem ez nem illett bele a filmbe.
A végéről az „időutazást” például én teljesen kihagytam volna…

Ik4r0s

A nagy felfedezésekért sokszor hatalmas árat kell fizetnie az emberiségnek. A puskapor, vagy a TNT mellett ilyen volt a maghasadás, valamint a radioaktív elemek felfedezése is, melyben a Curie házaspár vállalt oszlopos szerepet. Marjan Satrapi filmje Marie Curie felfedezéseit és azok hatását kívánja megragadni, ám a végeredmény sajnos méltatlan az egykor élt tudósasszony munkásságához. A Radioactive eredetileg 2019 szeptemberében debütált volna a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon, azonban a film 2020-as márciusi premierjét a COVID-19 járvány miatt elhalasztották.

Így végül idén nyáron mutatkozott be a nagyközönségnek a digitális hordozók, illetve az Amazon Prime Video jóvoltából. Maria Skolodowska, lengyel származású tudós későbbi férje, Pierre Curie után Marie Currie néven vált ismertté. Elsősorban a radioaktív elemek területén végzett kutatásairól ismerhetjük, valamint arról, hogy mekkora szerepet játszott a nők tudományos életben való elfogadtatásáért. Kétszer kapott Nobel-díjat (fizikait és kémiait) azonban felfedezései az egészségébe, végül pedig az életébe kerültek. Halálát ugyanis a radioaktivitás miatt kialakult rákos megbetegedés eredményezte, a nukleáris sugárzás pedig egyszerre átok és áldás az emberiség

Ezt a kettősséget igyekszik megragadni Marjan Satrapi, a Persepolis rendezőnője. Miközben a film a Curie-házaspár és elsősorban Marie alakjára fókuszál, későbbi flash forward jelenetek segítségével villantja fel a nukleáris energia felhasználásának kétarcúságát. Láthatunk jelenteket rákból gyógyuló kisfiúról, ugyanakkor megjelenik előttünk Hirosima pusztulása, akárcsak Csernobilé, vagy egy hidegháborús atombomba kísérlet megrázó végkimenetele. Ezek a jelenetek viszont nem simulnak bele szervesen a történetbe és a jelenlétükre tett, a film végén lévő magyarázat pedig túlságosan erőltetett és öncélú. A film igazi gyengesége viszont a zsenikről szóló életrajzi filmek állandó rákfenéje. A tudósok különlegessége sokkalta nehezebben ragadható meg, mint például a szuperhősöké, akik szemmel láthatóan is kilógnak a tömegből. A zseniket ellenben az elméjük és a világlátásuk emeli ki, amit filmes eszközökkel rendkívüli kihívás bemutatni.

A kritika itt folytatódik: https://akritizator.blog.hu/2020/08/01/feketemagia_egy_…

Zoltan_Biro 

Nekem tetszett. Néhol kicsit hosszú volt, de kibírható. Nem is tdom, Marie Curieről eddig miért nem készítettek filmet. (vagy lehet készítettek, csak én nem botlodtam bele)

1 hozzászólás
Dorka 

Hú, hát meglepődtem, hogy ennyire alacsony értékeléseket kapott. Rám nagy hatással volt. Rosamund Pike-ot ismét szerettem nézni.
Nekem tetszett ez a keret, amit kapott a film, így nem csak, sőt nem elsősorban életrajzi film, inkább szól az emberiség meg úgy minden egyéb kettősségéről. Ünnepelt, Nobel-díjas tudós, de mocskos lengyel is. A Nobel-díj Franciaország büszkesége, de mint Marie, mint nő, takarodjon haza. Rákgyógyítás, pusztító bomba..
Azt hiszem, fogok még olvasni Marie-ról. A tudományos dolgain kívül nem tanítottak róla semmit. És még abból is keveset.

Gabriella_Balkó 

Nem volt azért ez olyan rossz. Imdb-n is mondjuk csak 6-oson áll. Bár tény, hogy jobb filmet is lehetett volna készíteni, kicsit gyorsan következnek az események, a tudományos rész is gyors volt számomra, aztán azok a „delíriumos” jelenetek sem kellettek volna. Az viszont tetszett, hogy bevágták a jövő jeleneteit, ahol megmutatták, mi mindenre (jóra és rosszra) lettek felhasználva a felfedezéseik (mondjuk az a jelenet is felesleges volt, ahol Marie személyesen járja be a jövő egyes szegmenseit).

piciszusz

Még mindig nem tud eldönteni tetszett-e, inkább a nem felé húzok. A jövőbe tekintések szerintem totál feleslegesek voltak, mindenki tanult kémiát és fizikát és tudja ki az a Marie Curie és mit fedezett fel, nem kellett volna ennyire az arcunkba tolni.


Hasonló filmek címkék alapján