Marsra magyar! (2023–) 11

A Hajnal-Vasad Kft. egy vasipari termékek előállításával foglalkozó csapat, amely szerény profitú, de nagy múltra visszatekintő vállalat. Alapítója Id. Hajnal Károly volt, akinek unokája, Hajnal Károly vezeti jelenleg ügyvezető igazgatóként a céget amely a csőd közelébe sodródott. A vállalat egy… [tovább]

magyar

Képek 1

Szereposztás

Csőre GáborHajnal Károly
Földi CsengeKis Katica
Badár SándorMaró Sándor
Stefanovics AngélaVass Mária
Keresztes TamásLáng Tamás
Gyöngyösi ZoltánMakk Mátyás
Edvi HenriettaDobó Csilla
Német KláraÁrvai Lilla
Thuróczy SzabolcsNagybani Laci
Pusztai Ferencönmaga

További szereplők

Kedvencelte 1

Várólistára tette 18


Kiemelt értékelések

Serge_and_Boots 

2023. 10. 25., az első évad végén:

Érett már bennem a Marsra magyar!-revízió, de mindenképpen meg akartam várni az utolsó részt, hátha kialakul valami abból az egyre zűrzavarosabb katyvaszból, amit négy-öt rész után eleinte lehetett szeretni esendőségeinek dacára is, de végül csak belefulladt a totális, tervezetlen, rögtönzöttnek tűnő káoszba.
Kirobbanóan jó és átütő persze sosem volt ez a széria, de összességében az első epizódjai alatt többet lehetett a javára írni, mint a kárára. Ez borult fel kicsivel a nyári szünet előtt, amikor a történet legérdekesebb vonulata, a NASA-kapcsolat elkezdett eltünedezni, hogy aztán nem sokkal a finálé előtt át is alakítsák ezt a szálat egy szappanopera-paródia fordulatává. Nem innentől, de innentől már nagyon fájóan nem volt több a Marsra magyar! egy ránézésre felvételről felvételre kiagyalt bohóckodásnál, amiben Stefanovics Angéla helyett már Anzselika Habpatron érezte magát egyre otthonosabban, Csőre Gábor és Badár Sándor pedig látványosan azt sem tudta, hol van, mit csinálnak, miért csinálják, mit és mennyire vegyenek komolyan a véletlenszerűen egymásra hányt gegek halmaza alatt teljesen elvesző történetszövésből, dramaturgiából, a széria sosem kialakult, mindig is ökörhugyozásszerűen jobbra-balra, föl-le kanyargó stílusából. Még mindig meg lehetett volna neki bocsátani, ha vicces marad, de komplett epizódok szaladtak mellettem el úgy, hogy még csak el sem mosolyodtam.
Nem lett jó a Marsra magyar!. Továbbra sem tartom bántónak, illetlennek vagy alattomosnak, ami már nem utolsó dolog egy modern magyar produkció esetében, de semmi esetre sem jó. Színvonala erősen változó, de általában alacsony, a forgatókönyv és a rendezés nem tudja egyben tartani. A szereplők látszólag jól érzik magukat, szinte mindegyiküknek meg is van a maga nagy pillanata, legalább ilyen téren helyben vagyunk. Már korábban is írtam, hogy némelyik témába vágó Telekomos reklámblokk jobban sikerült, mint maga a széria. Ez sajnos tökéletesen igaz, és tulajdonképpen el is mond mindent a produkcióról.

2023. 06. 23.:

Nagyon nehéz igazán jól megfogalmazni, miért kedvelheti és utálhatja az ember egyszerre teljes joggal a Marsra magyar!-t. Itt egy interneten közölt blőd kis sitcom, amiben groteszkül kis költségvetésű keretek között produkálja magát több eltérő kvalitású, de egy kis ökörködésre látszólag mindig kapható magyar színész és humorista, miközben az alájuk dolgozó kreatív csapat láthatóan nincs igazán a helyzete magaslatán. Hogyan lehet ez jó?

Nos, ami egyértelműen jó, az maga az alapötlet, a valóságtól annyira nem is elrugaszkodott elképzelés, miszerint egy átlagos magyar ipari cég NASA-beszállítóvá válva menekül meg a tönkremeneteltől, ám innentől kezdve új kihívásokkal kell szembenéznie. A sorozat írói az innen kipattanó konfliktusokat néha remekül, néha egészen bárgyún oldják meg: remek és jól kiaknázott poénforrás volt a börtöncella/lakómodul projekt, kicsit később az influencer próbálkozások, de az igazgatóról készült „pikáns” fotók körüli balhé plöttyedt és értelmetlen időhúzásnak tűnt csak. A hetedik epizód bepálinkázós őrjöngése nagyon szemléletesre sikerült: látszik rajta, hogy egy-egy rész alapötletéhez a kreatív stáb talán összedob 6-8 geget, amit aztán bármiféle szűrés nélkül le is forgatnak, és bele is tesznek az epizódba, akár működik az a poén, akár nem. Mindkettő nagyon gyakori eset! Ráadásul, mint egy interjúból kiderül, nincs improvizáció, pedig számos szituáció előadása során mintha éppen hogy azt látnánk, csak éppen valódi motiváció nélkül, gyakran túljátszott ripacskodásig süllyedve.
A színészek is hasonlóan viszonyulnak a produkcióhoz: mindenki saját magát hozza, illetve jó esetben célzottan rá írják a poénokat. Akinek például jólesik Badár Sándort sitcom környezetben látni (jelen!), az örülhet, megkapja őt ebben a formátumban. Aki Stefanovics Angéla rajongója, az is jó helyre kerül, mert Vass Mari tökéletesen tipikus Stefanovics-karakter. Labán Roland viszont ötlettelenül teng-leng, róla egyszerűen megfeledkeztek*, ráadásul van annyira karakteres és érdekes megjelenésű színész, hogy ne legyen nyilvánvaló, miért ő az irodista lányok amorózója.

No de hogy ezzel együtt miért is nézem rendületlenül a Marsra magyar!-t… ezt sajnos nem tudom megmondani. Főleg annak fényében nem, hogy anno a Munkaügyek lezárásával nagyságrendekkel jobb minőségben készült szériákat utáltam én magam is (pedig pont a Munkaügyek évadról évadra nyögte ugyanezt a nagy végletek között hullámzó kreatív színvonalat). A kollektív memóriából azóta törlődött Bödörék remekül megmutatta, milyen minőségi és szellemi mélypontokat képes kitermelni a magyar sorozatgyártás még napjainkban is – meg is lep, hogy a Marsra magyar! azt a szintű közutálatot nem vívta ki magának, sőt, egyes fórumokon egészen pozitívak rá a visszajelzések. Azt mondanám, ennek két fő oka van.
Egyrészt a széria kvázi opcionális, elvileg ugye az Index közli, de szerintem minden érdeklődő a Youtube-on követi – tehát erre már tényleg csak az kattint rá, aki célzottan keresi is, nem lehet spontán beleszaladni, és annyira tényleg nem rossz, hogy közösségi élményként szidja együtt a nép, ahogyan az megesik még félresikerült streaming produkciókkal is.**
Másrészt nem káros és bántó – talán részben azért olyan szegényes a humora is, mert próbál polkorrekt keretek között evezgetni, ami alapból jó dolog, hisz jelenleg a televízióból monszunként dől ránk a mérgező tartalom. Hogy mást ne mondjunk, a fájdalmas és egyre élesebb indulatokat szülő, amúgy mesterségesen felhizlalt vidék-főváros szembenállásra még mindig haladó szellemiségű tévéadók és humoristák építik fel komplett műsoraikat… És még ha bele is tenyerelünk valamilyen bántó sztereotípiába, itt legalább senki sem fogja azt komolyan venni. Lehet, néha nem rossz dolog, ha valami kicsit színtelen és szagtalan…
A végső mentsvár maga az idő. A széria első évada nyilván már leforgott, alighanem változatlan színvonalon, de miként a Munkaügyekben, úgy itt is bármikor bekövetkezhet a kreatív robbanás. Én megadom neki az esélyt, várom türelemmel.

*Pont a napokban elkezdték adni a Telekom témába vágó reklámjai közül az ő slotját is – finoman szólva jobb/élvezetesebb/humorosabb fél perc lett belőle, mint az addig a sorozatban mutatott összes megjelenése együtt!
**Megjegyzem, a tévében tolt Marsra magyar! tematikájú reklámblokkok jók, őszintén szólva, néha jobbak, mint maga a sorozat, és simán el tudom hinni, hogy valaki ezek miatt fedezi fel magának a webszériát. Ne tessék röhögni, ehhez nem kell a digitális kőkorban élni!

1 hozzászólás
Baly

Meglátjuk még, mit hoz a jövő, de mi jót mulatunk rajtuk a családdal.
Mari a fav :D
Update: Jó, hát én ezt tök szívesen nézem xD


Népszerű idézetek

Mira 

Az öreg az tartotta a gyeplőt keményen, ott nem volt, hogy „próbálom”, meg „majd szépen”.

Londonna 

– Hívd össze a stábot.
– Válság?
– NEM! A nőgyógyászati konzultációs stábot… Milyen stábot, Matyi?!
– Intézkedem!

1. évad 1. rész – Hajnal-Vasadás
1 hozzászólás
Londonna 

– A Csilla tipikus marketinges. Az anyját is eladná, ha keresne rajta.

1. évad 1. rész – Hajnal-Vasadás

Hasonló filmek címkék alapján