Karinthy Ferenc Házszentelő című drámája szolgál irodalmi alapul az 1970-es évek társadalomrajzának, amelyben egy gyilkosság tárul föl egy újságírónő magánnyomozása során. A kisváros gazdasági és politikai hatalmasságai László-napi ünneplésre gyűlnek össze egy luxusvillában. Minden úgy kezdődik,… [tovább]
Gyertek el a névnapomra! (1983) 20★
Képek 6
Szereposztás
Kedvencelte 2
Várólistára tette 24
Kiemelt értékelések
Kiváló film, végig leköti a figyelmet. Jó korrajz, jó színészekkel. Mácsai kiválóan játssza a megőrült fiút. Tulajdonképpen mindegyik karakter eléggé elcseszett figura, kivéve az újságírónőt és a doktort. Lehetne a karakterekről egy egész szakdolgozatot írni, megvizsgálni mindegyikőjüket, miért tették azt, amit. De a végére valójában megértjük mindegyikőjüket és még sajnálni is fogjuk Bíró Lászlót. A vége pedig.. megfelelően drámai.
Fábri Zoltán némileg gyengébb filmjeiből. A film első részének névnapozós, evős-ivós jelenete mindig aktuális (hogyan kerül az aszfaltos út épp a képviselő utcájába satöbbi). Valahogy félidőben egyfajta krimivé válik, innentő én kevésbé élveztem. Nem árt odafigyelni, hogy még mindig csak 83-at írunk.
Népszerű idézetek
Nyaci Laci: Neked aztán igazán tudnod kell, Laci bácsi, hogy milyen nyomorult, éhes kisinasok voltunk mi. A prolinak, aki megszenvedett érte, nincsen joga a jó élethez, hm?
Bíró László: Mi vagyunk a prolik, Nyaci Laci?! Mikor volt az? Ezer éve! Meddig akartok élni belőle?
Haudek László: Tudom én, hogy mire megy ki ez a játék. Az új osztály, a felső tízezer, az uralkodó réteg! Mostanában ezt dörgölik az orrunk alá. Én nem szégyellem bevallani, hogy én vastagon szeretem ezt az életet. És többet markolok ki abból a bizonyos közös fazékból, amelyből mindannyian élünk. Na és?! Tízszer, százszor többet is rakok bele!