Az új évezred végén Japán az összeomlás szélén áll. A munkanélküliség örökös probléma, a nemzet fiataljai között terjedő erőszak pedig lassanként kezelhetetlenné válik. Iskolás gyerekek fegyverrel bántalmazzák tanáraikat az órák alatt, a sokat kritizált és már majdnem megdöntött kormány pedig… [tovább]
Battle Royale (2000) 143★
Képek 104
Szereposztás
Gyártó
AM Associates
GAGA
Kobi Co.
MF Pictures
Nippon Shuppan Hanbai (Nippan) K.K.
További gyártók
Kedvencelte 14
Várólistára tette 120
Kiemelt értékelések
Tudom, hogy nem kéne a filmet a könyvhöz hasonlítani. Nem is várom el, hogy ugyanaz legyen a cselekmény teljes egészében. A könyv mindig különleges helyet fog elfoglalni a szívemben: ez volt az első olyan történet, amit kiskamaszként a zsebpénzem összegyűjtéséből vettem. A cselekmény egy hentelős-halálos játékról szól, meg persze a karakterekről. Itt szinte mindenkit rühelltem, senki nem adott vissza semmit. És még untam is a filmet. Kár volt megnézni.
Meg sem közelíti a könyv élményét.
Ahhoz nem ragaszkodom, hogy minden úgy történjen, ahogy az az eredeti műben meg volt írva. De fontos, hogy a hangulatot vissza tudja adni. Ezt nem sikerült.
Mivel egy hosszú könyvről van szó, várható volt, hogy valami kimarad és/vagy át kell írni bizonyos részeket. De az eleje szerintem nagyon el lett szúrta spoiler, és egyes jelenetek később is rosszak voltak. Sokszor nevettem, mert annyira röhejesre sikerült. Olyan meghalások voltak benne, hogy csak pislogtam. Hát mondom így én is el tudom játszani.
Viszont! Nem tűnt fel a hosszúsága. 2 órába belesűrítve is pörgetni kellett, hogy beleférjen. Unatkozni nem igen volt idő. Csak éppen ez annak a rovására ment, hogy bármelyik szereplővel szimpatizálni tudjon az ember. Nem érthetők a kapcsolatok, a barátságok. Nem igazán volt idő a saját történetekre. Ez egyszerűen nem fér bele egy 2 órás filmbe. Elvesztette a dinamikáját, a hangulatát és nem alakult ki a kötődés a szereplők felé, akiket elvileg sajnálnunk, vagy utálnunk kellett volna. Kár érte.
Nagyon jó ez, rendkívül tanulságos olvasni a magyar kommentárokat. Leggyakoribb fájdalma a fanyalgóknak, hogy a könyvhöz képest ilyen-olyan változtatások történtek. Nos, én nem olvastam a regényt, állítólag nagyon szórakoztató ponyva, és én ezt készséggel elhiszem, a film több és főleg más mint amit a történet ígér. Tehát nem egy pre-Éhezők viadala. Sajnos azt tapasztalom, hogy a nézőknek nem volt meg a kellő érzékenységük, hogy észrevegyék az allegorikus tartalmat, az ironikus, helyenként parodisztikus megoldásokat.
Ez valami rettenetesen gagyi film. Túljátszott halálok, értelmetlen párbeszédek spoiler, nagyon valószínűtlen az egész banda úgy ahogy van. spoiler ? O.o van ennek egyáltalán értelme? Ha a könyv is ilyen szinten van, lekerül a várólistámról. De majd ha egyszer nagyon mazochista akarok lenni, megnézem a következő részt….
Végre sort kerítettem a BR-ra, mivel kíváncsi voltam, hogy Fujiwara Tatsuya mit tud halálisten, Halállista és Segafredo kávé nélkül. Rendezője pedig az a Kinji Fukusaku volt, akitől a nem túl kimagasló SW koppintást, az Üzenet az űrből (1978)t is láttam.
Bár nem egy kimagaslóan jó film, de a BR rendkívül hatásos.
Sajnos túl sok szereplő van, ezért kevés a két órás játékidő megismerésükre.
Kiemelni egyedül Kitano-senseit tudom, az ő játéka kimagaslóan jó.
Amint a szigetre érnek megkapják az eligazítást és a játékszabályokat. Valamint kapnak egy túlélőcsomagot fegyverrel.
A jelenetek eléggé véresek és durvák, sokszor sokkolt, hogy miket csinálnak (elvégre mégis csak gyerekekről volt szó). A csomagokban ugyanis nem ugyanaz a felszerelés lapul, van aki alapból lőfegyverrel indít, mások egyszerű sokkolóval.
A zene nagyon érdekesen lett kiválasztva, mindenképp emeli a film hangulatát.
Egyedül azt nem értem, hogy a BR-el mit akartak elérni. Ugyanis ha logikusan vesszük a túlélési ösztönünk gyakran háttérbe szorítja a barátságot. Később a BR győztesének milyen pszichológiai problémái lesznek?
Olvastam a könyvet, igaz nem most volt már. Személy szerint nem volt különösebb bajom a filmmel. Egynek mindenképp jó, de a könyv jobb, ez kétségtelen.
Röviden tömören egy morbid kaszabolás a film. Amúgy a kivitelezésre nem lehet panasz, de bevallom őszintén, hogy nem tetszett annyira mint a könyv. A filmben nem volt eléggé kidolgozva rengeteg minden, nem tudta visszaadni azt a hangulatot ami miatt a könyvet annyira megszerettem. Talán jobb lett volna ha sorozatot készítenek belőle.
Kedvenc szereplőm Kirijama volt, talán ő volt a legjobban kidolgozva a karakterek közül.
Nem olvastam a könyvet, így nem volt viszonyítási alapom, de nagyon bejött. Sokan kurjongatták, hogy de az éhezők viadala sokkal jobb… szerintem mérföldkövekkel veri azt a bugyuta filmet. Nyilván ebben is vannak túlzások, de sokkalta realisztikusabb az egész környezet, mint az éhezőkben a szupercsaj (!) minden mozdulata… Ez nem tesz görcsösen hőssé senkit sem, elengedi a szereplőket mindenfajta istenítés és „kiválasztott vagy” lerágott csont nélkül. Itt egyszerűen túlélni akarnak, megtartva az emberségüket az embertelen környezetben, és nincs kötelező „egész Japán” megmentési láz (mint az éhezőkben ugye, ahol egy szimpla túlélésből forradalom lett…)
Határozottan jó film a néha ócska kivitelezés ellenére is. Biztos, hogy a kezembe fogom venni a könyvet.
Mivel a könyvet sokkal előbb elolvastam és mindig úgy értékelek, hogy mennyire hűen dolgozták azt fel. Nem várok el olyan nagy tökélyt, de amikor a kelleténél sokkal jobban belerondítanak a könyv történetébe, az már kissé kiakaszt és totál pipa leszek. Ezt azért is írom itt le, mert pont ez történt itt is. Aki nem szeret olvasni annak ajánlom, de aki olvasni is szeret, az CSAK A KÖNYVET OLVASSA EL.
Hölgyeim és Uraim, így lehet megerőszakolni egy jó könyvet.
Újranézés utáni értékelés:
Adva van egy játék, a médiában felkapott téma és a volt osztályfőnök egy új módszerként harangozza be a Battle Royale-t, s magyarázza el a lényegét. Most közismert vagy sem a Program? Illene eldönteni, mert ez így zavaros. Bár ez lenne az egyetlen hiba…
A második halott diákot egy fiú siratja csak, a háttérben csend honol, egy lány a háttérben csak ül és bámul kifelé a fejéből, kettő másik konkrétan felizgul a látványtól.
A következő párbeszédet nem tudom hová tenni:
X egy baltával belevág Y fejébe, ami benne marad.
X: -Nem esett bajod?
Y: -Bocs, jól vagyok. Semmi baj. *holtan esik össze*
A könyvvel ellentétben Noriko a karján sérül, de a 40. perctől nem tud járni. Jó.
Mimura rájött, hogy lehallgatják őket, de az iskola felrobbantásának tervét hangosan ecseteli, mégsem ölik meg őket. Tök logikus, nem?
Innentől már nem idézek konkrét szarvashibákat. A lányok halála túljátszott, már-már komikus látvány. Most néztem meg utoljára.