Hírek zóna
'Tomb Raider': Phoebe Waller-Bridge Amazon-sorozatában Lara Croftot fogja játszani.Sophie Turner
https://deadline.com/2024/11/sophie-turner-lara-croft-t…
A START Filmklub novemberben és decemberben négy héten át minden szombaton 17 órakor Murakami Haruki regények alapján készült filmekkel jelentkezik! A vetítéseket beszélgetés követi, így igazán tartalmas szórakozásban lehet része az érdeklődőknek!
Helyszín: 1094 Budapest, Bokréta u. 15., 23-as kapucsengő
https://www.facebook.com/STARTFilmklub
Kapcsolódó filmek: Norvég erdő (2010) · Tony Takitani (2004) · Gyújtogatók (2018) · Vezess helyettem (2021)
https://filmvilag.blog.hu/2024/11/11/_163_a_brutalista_…
https://podcasters.spotify.com/pod/show/filmvilag/episo…
#163 – A brutalista, A szer, A Trump-sztori, Nő a reflektorfényben
Új adásunkban foglalkozunk az év egyik legjobban várt filmjével, a részben magyar A brutalistával, az idei Cannes-i Filmfesztivál legnagyobb szenzációjával (A szer; The Substance), a Donald Trump felemelkedését bemutató The Apprentice-szel, streamingrovatunkban pedig Anna Kendrick netflixes rendezését (Nő a reflektorfényben) beszéljük ki.
Menetrend:
00:14:45 – Nő a reflektorfényben
00:48:25 – The Apprentice – A Trump-sztori
01:15:50 – A szer (spoileresebben: 01:34:40-től)
01:42:55 – A brutalista (spoiler nélkül)
02:24:10 – Ajánljuk még
Kapcsolódó filmek: Nő a reflektorfényben (2023) · The Apprentice – A Trump-sztori (2024) · A szer (2024) · A brutalista (2024)
DOKUMENTUM-VERZIÓK
A magyar dokumentumfilm-történetből is ismerős lehet a figura, akinek a sorsa már a felnőtté válás előtt megpecsételődik Schiffer Pál Pártfogoltjától Ember Judit Nóri-sorozatáig (Tantörténet, Fagyöngyök). Ezekhez a – gyakran több, egymást követő filmben elmesélt – történetekhez, és az alkotói indíttatáshoz, hogy visszatérjenek egyes szereplőkhöz is, kapcsolódik az idei KIX-ben felvetett kérdés: mi az erősebb, a sors, vagy az akarat?
Almási Tamás: Bevezető (A dokumetumfilm helyzete) Körkérdés dokumentumfilm jövőjéről
Horányi Péter: Filmezni minden áron (Szubjektív realizmus a kortárs dokumentumfilmben)
Kovács Kata: Melyik erősebb, a sors vagy az akarat? (Mikulán Dávid – Révész Bálint: KIX)
Tizenkét életkép (Válogatás a 21. Verzió Filmfesztivál kínálatából)
AMERIKAI VALÓSÁG
Sean Baker mélyen humanista szemléletű író és rendező, különleges empátiával, ítélkezés nélkül fordul a többségi társadalom által súlyos előítélettel figyelt, vagy figyelmen kívül hagyott tagjai felé. Filmjeiben a profi színészek mellett rendszeresen feltűnnek izgalmas, autentikus amatőrök, a lehető leghitelesebb ábrázolás érdekében valódi helyszíneken forgat, történeteit pedig Amerika figyelmen kívül hagyott szegleteibe helyezi, mint a Floridai álom lepattant motelétől, texasi iparvároson át Hollywood utcáinak csillogástól mentes, való világáig.
Baski Sándor: Ember a politikai állatban (Ali Abbas: The Apprentice – A Trump-sztori)
Pozsonyi Janka: Mesterségük a szex (Sean Baker kortárs Amerikája)
Huszár András: „Az amerikai álom, bármit is jelent most” (Beszélgetés Sean Bakerrel)
Nagy V. Gergő: Goromba balett (Évforduló: A texasi láncfűrészes mészárlás)
MAGYAR BŰN
Orosdy Dániel: Ma este elsózták (Fazakas Péter: Ma este gyilkolunk)
Kovács Kata: Sanyi már jól van (Till Attila: Mi van Tomival?)
Varró Attila: A vajúdás kínjai (Cibulya Nikol: Holnap meghalok)
Herczeg Zsófia: „A szülés transzformatív élmény” (Beszélgetés Cibulya Nikollal)
KÉTARCÚ SZERZŐK
Dupieux megrögzötten kézműves módszerekkel leforgatott gunyoros ujjgyakorlatokban bárkit és bármit kifiguráz, mindenekelőtt azonban magát az elbeszélési technikát teszi előszeretettel láthatóvá és nevetségessé. A nézőnek címzett direkt kiszólásnál lényegesen frappánsabb eszközökkel él: észveszejtő metajátékokra invitál, amely során egyszerre röhögjük ki a történet(újra)mesélés rituáléit és a saját befogadói pozíciónk – gondosan az arcunkba tolt – befolyásolhatóságát.
Benke Attila: Bűnösök és áldozatok (Dobray György filmjei)
Bárány Bence: Par excellence abszurd (Quentin Dupieux metafilmjei)
Zalán Márk: Piknik előtt (Peter Weir rövidfilmjei)
ELFELJTETT ŐSÖK ÁRNYAI
Szabó Ádám: Kívánjuk a cenzúra eltörlését (Pere Portabella)
FESZTIVÁL
Huber Zoltán: A közönség kegyei (Toronto)
Navarrai Mészáros Márton: Mérhetetlen energia (San Sebastian)
KÉPREGÉNYLEGENDÁK
Birkás Péter: Megint alakot váltottak (Daniel Warren Johnson: Transformers)
KÖNYV
Havassy Gergely: Fallal a fejnek (Pólik József: Vetített démon)
HATÁRSÁV
Kiss Dalma: A gép saját lelket választ (Lichter Péter – Nemes Z. Márió: The Grey Machine)
KRITIKA
Schreiber András: Nyitott szívműtét (Matthias Glasner: Haldoklás, de komédia)
Huber Zoltán: A képek ára (Ellen Kuras: Lee)
Fekete Tamás: Kísérleti szerelem (Vincent Gallo: Buffalo ’66)
Kapcsolódó filmek: A texasi láncfűrészes mészárlás (1974) · Gumiabroncs (2010) · Tangerine (2015) · Starlet (2012) · Floridai álom (2017) · A szarvasbőr (2019) · Vörös rakéta (2021) · Take Out (2004) · Daaaaaali! (2023) · The Apprentice – A Trump-sztori (2024) · A második felvonás (2024) · Anora (2024) · Holnap meghalok (2024) · És mi van Tomival? (2024)
Egy generációkat mozgató legenda!
Idén a Bryan Adams kapja a BAMBI díjat a „Legenda” kategóriában. Több mint 30 ország első számú slágerével, egy Grammyvel és több mint 100 millió eladott példánnyal Bryan Adams a világ egyik abszolút sztárja ♥.
De elkötelezettsége messze túlmutat a színpadon: évek óta keményen dolgozik a környezetvédelmi és emberi jogi projektekért. Különösen a #ByranAdamsAlapítvánnyal támogatja a rászorulókat és elkötelezett a pozitív változások iránt. Egy művész, aki minden módon inspirál!
Legyen az a „69 nyara” vagy „Everything I Do (I Do It for You)” – mindannyian együtt énekelhetjük a dalait. Mi a kedvenc számod? Írd meg nekünk kommentben!
Ünnepelj velünk, amikor november 7-én a #BAMBI2024 rocksztárját megtisztelik az
Egy legenda, aki generációkat mozgat meg!
Idén a Bryan Adams a BAMBI-díjat tisztelik a Legenda kategóriában. Több mint 30 országban az első slágerrel, egy Grammyvel és több mint 100 millió eladott lemezzel Bryan Adams valóban a világ egyik legnagyobb sztárja
De hatása messze túlmutat a zenén: a #BryanAdamsAlapítványon keresztül elkötelezett a környezetvédelmi és emberi jogi ügyek iránt, világszerte változást hozva. Egy művész, aki minden módon inspirál!
Holnap november 9-én kezdődik 21:00-kor az Élet dicsérete sorozat 4. évada
Kapcsolódó filmek: Az élet dicsérete (2020–)
https://filmvilag.blog.hu/2024/10/31/sorrentino_uj_film…
https://artmozi.hu/programok/xxii-olasz-filmfesztival-m…
A Budapesti Olasz Kultúrintézet és a Cinecittà közös rendezvényén, a MittelCinemaFesten 12 kortárs olasz filmet nézhet meg a hazai közönség eredeti nyelven, magyar felirattal. Több alkotó is elkíséri filmjét.
November 8-án, pénteken 19 órakor az idei Cannes Filmfesztiválon bemutatott Parthenope – Nápoly szépe nyitja a 22. Olasz Filmfesztivált a budapesti Puskin moziban. Az Oscar-díjas A nagy szépség, az Ifjúság és Az ifjú pápa rendezője, Paolo Sorrentino legújabb alkotása igazi szerelmeslevél szülővárosának, a megbabonázóan gyönyörű és sokszínű Nápolynak, miközben az élet nagy kérdéseire keresi a választ, ahogy azt tőle megszokhattuk. A szereplők: Celeste Dalla Porta, Silvio Orlando (Április, A fiú szobája, Fényes jövő), Luisa Ranieri (Jó barátnők, Luisa Spagnoli – Csokoládé és elegáncia, The Hand of God), Isabella Ferrari (K úr, Egy tökéletes nap, A nagy szépség), és Gary Oldman.
November 10-én, vasárnap 17 órakor vetítik a Puskin moziban a 2022-es Sziget Fesztiválon fellépett Margherita Vicario énekes-dalszerző-színésznő első rendezését. A Berlinalén debütált Gloria! az 1700-as évek Velencéjének egyik leányintézetében játszódik, és az őstehetséggel megáldott Teresa történetét meséli el, aki az Ancien Régime beporosodott színpadán alkotja meg a lázadó, modern popzenét. A budapesti Svájci Nagykövetség együttműködésével bemutatott film a 2024-es olasz Globo d’Oro díjon elnyerte a legjobb első film és a legjobb zene díját, valamint a Seattle International Film Festivalon a zsűri nagydíját. A vetítés után a közönség találkozhat a film női főszereplőjével, Carlotta Gambával. (A film november 16-án 19.30-kor a Tabán moziban is látható lesz.).
November 11-én, hétfőn 19.30-kor a Puskin moziban lesz megtekinthető a Jurico, egy külön világ. A film Olaszországban négy hét alatt több mint 6 millió euró bevételt hozott, és így az idei év legnagyobb olasz kasszasikere lett hazájában. Michele Cortese tanító számára egy új világ nyílik meg, mikor a római nagyvárosi rengetegben eltöltött 40 év tanítás után sikerül elhelyezkednie az Abruzzói Nemzeti Park közepén található Juricóban. Épp mire beilleszkedne, kiderül, lehet, hogy az iskolát be kell zárni. A vetítés után közönségtalálkozó Riccardo Milani rendezővel, akit a 2011-es Atelier Fontana – A divat nagyasszonyai és a 2014-s Bocs, hogy élek című filmek rendezőjeként ismerhet a magyar közönség).
November 12-én, kedden 19.30-kor a Puskinban vetítik az Az a nyár Iréne-nel című, a Berlinalén debütált filmet, melynek operatőre Pohárnok Gergely. A 17 éves Clara és Irène egy kórházi kiránduláson találkoznak. Mindketten megküzdöttek betegségükkel, és együtt erősnek érzik magukat. Olyannyira, hogy elhatározzák, egy távoli szigetre szöknek, ahol végre átélhetik az első igazi nyarukat. A vetítés után beszélgetés lesz Carlo Sironi rendezővel, akinek Napsugár című filmjét már látthatták a magyar nézők.
Végül november 14-én, csütörtökön 19.30-kor a Puskinban lesz látható a JUNO11 forgalmazásában hamarosan a mozikba kerülő PÁN – A belső sziget. 1918., a nagy háború utolsó éve. Az Osztrák–Magyar Monarchia fiatal katonája – melynek alakját az első világháborúban elhunyt temesvári Pán Péter ihlette – átszakítja az olasz front szögesdrót akadályát, és elmenekül a harcmezőről. A film képi világát Cosimo Miorelli hipnotikus, a természetet és a háborút megjelenítő festményanimációi gazdagítják. A vetítés után közönségtalálkozó a film egyik rendezőjével, Gianfilippo Pedote-val.
Kapcsolódó filmek: Miénk lesz a holnap (2023) · Parthenopé – Nápoly szépe (2024) · Gloria! (2024) · Pán, a belső sziget (2023) · Diva Futura (2024) · Szükséges idő (2024) · Jurico, egy külön világ (2024) · Az a nyár Irène-nel (2024) · A család (2024) · Harctér (2024) · Szégyenfolt (2024)
Willem Dafoe Bécsben van. Honnan tudom? Tegnap reggel sétáltunk a szállásunkról a kedvenc éttermünk felé, hirtelen ötlettől vezérelve a szokásos útvonalunkról letérve. Sehol egy lélek, csak a zebránál várakozik a szemközti oldalon egy feltűnően jól öltözött férfi egy fiatal nővel. „Figyelj már, az a férfi tökre úgy néz ki, mint…” Egyszerre döbbentünk rá, hogy nem csak úgy néz ki… :D Próbáltuk nem feltűnően bámulni, de hát az lehetetlen, és nyilván nem bírtunk nem vigyorogni. Elhaladtak mellettünk, önkéntelenül biccentettünk nekik, majd legnagyobb meglepetésünkre WD ránk pillantott, szintén biccentett és széles mosollyal köszönt nekünk, hogy „Hello!”. Plusz kis érdekesség, hogy ők jó érzékkel haladtak át a piroson, minket viszont a sokkhatás óvatlanná tett és majdnem elcsaptak. :D
Más is látta pár hete: https://www.oe24.at/leute/international/hollywood-star-…