1851-ben Ada, a néma skót asszony Új-Zélandra utazik a kislányával, ahová levelezés útján adta férjhez az apja. A lánya mellett egyetlen dolgot visz magával, ami fontos a számára, a zongoráját. A férje, Alisdair Stewart azonban egy nyers telepes, aki nem osztja újdonsült felesége zeneimádatát,… [tovább]
Zongoralecke (1993) 122★
Képek 6
Szereposztás
Gyártó
The Australian Film Commission
CiBy 2000
Jan Chapman Productions
New South Wales Film & Television Office
Kedvencelte 30
Várólistára tette 121
Kiemelt értékelések
Nem tudom. Az biztos, hogy nem én vagyok a célközönség, mert hiába próbálkoztam, hogy ha szimpatizálni nem is tudok a szereplőkkel, legalább megértsem a helyzetüket és elfogadjam azt, egyik sem sikerült. Az alapot elég érdekesnek tartom, a zenéje nagyon szép. Végig fenntartotta az érdeklődésem, kíváncsi voltam, mi sül ki ebből az egész szituációból, de közben az összes komolyabb szerepet betöltő karaktert rühelltem és csak fogtam a fejem, hogy már megint mit művelnek. Utáltam a nőt, a gyereket, meg a két férfit is. Valahogy az egész szörnyen taszított. Közben meg abszolút nem nevezném rossz filmnek. Komolyan nem tudok vele mit kezdeni.
Én esküszöm nem értem a film lényegét. Aki miatt végignéztem, az a szupercuki Anna Paquin :)
Elég nagy reményekkel ültem neki, de valamiért annyira de annyira taszított a film hogy csak nagy kínkeservek árán tudtam végigtolni, és soha de soha többet… Nem csillagozom mert a hiba az én készülékemben van, az első perctől valami belülről fakadó ősutálatot éreztem, esélye sem volt.
Azért a három csillag, mert halálra nevettük magunkat közben. Nem tudtuk eldönteni, hogy ez most komoly, életszerű film… vagy egy paródia. Utóbbinak elmegy. A nagyon ijesztő, kimerevített képeket egyszer csak felváltotta egy hatalmas baromság, ami miatt kb. csak pislogni tudtunk.
Érdekes elgondolás. Nem erre számítottunk. Nem tudom mit gondoljak a filmről. xD
Igen, a szexi vidám plakát ellenére is, sokadjára is csak úgy tudom végignézni, mint a családon belüli erőszak és a nők kizsákmányolásának rossz példáját. Ada ráadásul – bármilyen okból, de – fogyatékkal élő és így még inkább ki van téve a környezetének. Ez nagyon visszajön a filmben. Ezért is van, hogy sokan képtelenek végignézni, megérteni, mert egy normálisan, egészségesen működő agy ezt nem tudja, nem akarja felfogni ésszel. A korra jellemző, hogy ahogy a filmben is, az ilyen helyzetben levő nők vagy prostituálták magukat a jobb életért spoiler vagy az uraik áldozatává váltak, esetleg önkezükkel etettek véget a szenvedéseiknek. Nincs fogamzásgátlás, ami kevéske az is a férfiak kezében. Egy nő elég sokat kockáztatott egy tiltott viszonnyal, egy férfi semmit. A férfiak ezt rendesen ki is használták.
Valahogy én sem tudtam túl nagy értelmi-érzelmi mondanivalót találni a filmben. A „fogyatékkal élő”, de valójában önmaga által eldöntött néma nőt kiházasítják, majd megtalálja a valós szerelmet. Pont. Nekem ennyi jött le. Persze lehetünk feministák, meg gondolhatunk a nők tárgyiasítására, meg a férfi vágyakra, stb… de a nő önmaga dönt mindenről, és önmagát sodorja az eseményekbe. Szóval nem tudok együttérezni vele, egyáltalán nem szimpatikus.
Népszerű idézetek
Ada: [belső hang]: Apám szerint sötét erő ez és az lesz a vesztem, ha majd egyszer lélegezni se akarok.
Ada: [belső hang]: Remélem, olyan türelmes is, mint Isten, mert a némaság végül mindenkit megvisel.