Richard Ashenden az Excelsior szállodába érkezik, ahol előzetes foglalására a 234-35-ös lakosztályt kapja. Kissé csodálkozik, amikor a portás közli, hogy a „felesége” már előző nap megérkezett – mivel agglegény. Felmegy a szobába, ahol egy úriembert lát csevegni egy szép szőke hölggyel, aki… [tovább]
Titkos ügynök (1936) 12★
Képek 7
Szereposztás
Várólistára tette 7
Kiemelt értékelések
Még a gyengébb filmek is érdekesek kicsit a neves rendezőtől. A jelenetek jó része a némafilmek világát idézi.
Peter Lorret kedvelem a Casablanca óta.
Somerset Maugham néhány évvel ezelőtt általam nagyon szeretett Ashenden-történetei remek kiindulási alapot adtak Hitchcocknak egy kémfilmhez, melyben egyesülnek a kémkedés kevésbé nyilvánvaló és izgalmas, konspirációs részletei, illetve maga a konkrét akció, amit mindenki látni szeretne, amikor ilyen filmek elé ül le. A végeredmény jó, de Hitchcock saját mércéje szerint talán kevésbé kiemelkedő.
A mozi két meghatározó motívuma közül az első Peter Lorre. Sajátos fizimiskájával és mégis ezerarcú színészi játékával szerintem sokunk szívébe belopta már magát, noha kétséges, manapság beférne-e bármilyen filmes produkcióba. Ami azt illeti, itt részben lopja a show-t, Gielgud elől talán nem, de Madeleine Carroll és Robert Young elől mindenképpen, másrészt vélhetően nagyrészt a magyar szinkron miatt túl is tolja az egyébként is kissé valószerűtlen figurát. Ezzel együtt érdekes színfolt és főleg remekül lazítja az egymást kerülgető szép, elegáns emberek homogén halmazát.
A második nagyon erős jellegzetes pontja a mozinak a kiszámíthatóság: nem kell veterán kriminalistának lenni, hogy megsejtsük, ki a keresett ember, de ezt meg ellenpontozza a film egy nagyon erős és drámai törésponttal (a spoiler, Nolan se csinálná jobban ennyi évtized elteltével!), illetve a fináléval, ami egy hatalmas kanyarral átvisz minket a rendező akciódús, terepasztalokkal, petárdákkal játszadozós világába. Szóval nyugodtan mondhatjuk, hogy a váratlannak szánt, mégsem meglepő lelepleződést remek rendezői megoldások és dramaturgiai fordulatok tarkítják – ez teljes mértékben életben tartja az érdeklődésünket és a figyelmünket.
A mozi, bár sok korabeli Hitchcock-filmhez hasonlóan mindenféle félhivatalos kópiákon terjedt el, természetesen szigorúan vizualitásában kevésbé vonzó, kíváncsi is lennék, a mindenféle kóbor DVD kiadásokra pontosan mit is égettek rá az európai kalózkiadók. A magyarul könnyen elérhető kópia teljesen rendben van, sokat ment rajta a szinkron, kivéve talán Lorre esetében. Maga a képi megvalósítás talán kevésbé erőteljes, de a várt nagy pillanatok természetesen itt is megvannak.
Élvezetes, maximálisan átélhető, kortalan mozi a Titkos ügynök, mint a Hitchcock-filmek 90 százaléka, természetesen ajánlott!
Kitűnő Hitchcock film a 30-as évekből, Lorre-t nagyon kedveltem benne, egyedül a vége volt kicsit mézes-mázas.