Salvador (1986) 12

0 díj · 2 jelölés

A felkavaró politikai krimi – amelynek főszereplőjét és forgatókönyvíróit Oscar-díjra jelölték – az 1980-81-es salvadori polgárháborút idézi föl. Richard Boyle, a mindenre elszánt újságíró a helyszínről tudósít a Romero érsek meggyilkolásához vezető véres eseményekről. A frontvonalon saját… [tovább]

Szereposztás

James WoodsRichard Boyle
James BelushiDoctor Rock
Michael MurphyAmbassador Thomas Kelly
John SavageJohn Cassady
Elpidia CarrilloMaría
Tony PlanaMaximiliano 'Max' Casanova őrnagy
Colby ChesterJack Morgan
Cynthia GibbCathy Moore
Valerie WildmanPauline Axelrod

Kedvencelte 1

Várólistára tette 27


Kiemelt értékelések

TLD 

Oliver Stone esküdt ellensége az amerikai fegyverlobbinak és annak, hogy országa vezetése világszerte a legkülönbözőbb népirtásokhoz járult hozzá diktatúrák fegyveres támogatása által.
Ebben a filmben a jobboldali katonai vezetés és a baloldali gerillák között lezajlott salvadori polgárháborúról mondja el provokatív véleményét, szócsöve pedig az iszákos bajkeverő, nőfaló újságíró, Richard Boyle.
Stone ugyan a mainstreammel szemben határozza meg magát, filmje nem menekül néhány amerikai filmkészítői gyakorlattól, ami az idegen országok konfliktusainak ábrázolását illeti. A recept a következő: van egy tökös amerikai cowboy, aki meghódít egy naiv, könnyen behódóló „bennszülött” nőt. A bennszülött ellenség (itt az Egyesült Államok által támogatott katonai diktatúra) legfőbb tulajdonsága az, hogy nagyon gonosz, motivációjáról kevés szó esik, emberi oldalát nem ismerjük meg. Az ellenséggel szemben a bennszülött lázadók (itt a kommunisták, akik szovjet pártfogóiról már kevesebbet beszél a film) nemeslelkű, romantikus, szintén kissé naiv harcosok vagy passzív áldozatok. A legfőbb cselekvő, a legjobban kidolgozott ember az amerikai „látogató”, mással alig tud azonosulni a nyugati néző.
A film ennek ellenére szerintem mégis joggal szerepel a magic 1001-listán. Stone erős gyomrost visz be nézőinek a befejezéssel és az erőszak kendőzetlen ábrázolásával [spoiler], valamint az amerikai militarizmus sok tekintetben jogos kritikájával.


Hasonló filmek címkék alapján