Kínzó közelség (2008) 43

Lakeview Terrace
105' · amerikai · dráma, thriller 16 !

Boldogan él a fiatal házaspár, a fehér férfi és fekete bőrű kedvese. Örömük teljes, hiszen végre beköltözhetnek álmaik otthonába, a Los Angeles-i házukba. Chris és Lisa Mattson boldogsága azonban mégsem felhőtlen, hiszen rájuk száll a gyermekét egyedül nevelő, rasszista rendőrtiszt. Abel Turner… [tovább]

angol

Képek 8

Szereposztás

Samuel L. JacksonAbel Turner
Patrick WilsonChris Mattson
Kerry WashingtonLisa Mattson
Jay HernandezJavier Villareal
Keith LonekerClarence Darlington
Eva LaRue CallahanMorgada hadnagy
Michael LandesBronson hadnagy
Ron GlassHarold Perreau
Justin ChambersDonnie Eaton
Regine NehyCelia Turner

További szereplők

Kedvencelte 1

Várólistára tette 16


Kiemelt értékelések

Serge_and_Boots 

A Kínzó közelség mindenhol kissé középszerű számai elsőre ugyan megleptek, de végeredményben meg tudom érteni az értékelők csalódottságát: ebben a filmben tényleg benne volt egy okos és szúrós, provokatív sztori lehetősége, ám a biztonsági keretek mögé húzódó készítők megelégedtek egy sablonokból táplálkozó rossz-szomszédi konfliktus ábrázolásával. Ennél azonban tényleg sokkal-sokkal több volt az alapötletben!

Érdekes tabukat feszegethetne ez a film, ha nagyobb hangsúlyt kapna egyik legérdekesebb részlete, az ábrázolt konfliktus mozgatórugója, egy fekete amerikai zsaru rasszizmusa. A rasszizmus ugyanis, bár papíron nem toleráljuk, elítéljük, civilizált mivoltunk alapkövének tartjuk a helytelenítését, köztünk él, de az érintett felek között vice versa alapon. Filmművészeti keretek között nagyon karakteres véleményünk van mindenkiről, aki fehér létére hangot ad feketékkel, távol-keletiekkel, latinokkal, idehaza cigányokkal szembeni ellenérzéseinek, de nincsenek igazán válaszaink arra, amikor nem-fehér ember ítélkezik a fehérekről – minekután a nem-fehérek rasszizmusát ritkán ábrázolják filmekben. Az ok-okozati problémába talán most és itt ne menjünk bele, de maga a jelenség számos érdekes vetületet rejt magában. Ez az a tabu, amivel a Kínzó közelség foglalkozik, de bátortalanul és rendkívül óvatosan: mindent elkövet, hogy Samuel L. Jackson baljós alakjának egy thrilleres közegbe jól beilleszthető típus-karakter jelleget adjon. Nem elég, hogy a fickó gyűlöli a fehéreket, hozzá még pszichopata is, erőszakos zsaru, a környéken közkedvelt vezéralak, bántóan maszkulin, robusztus amerikai férfi – sugárzó antipatikusságában elvész a fehéreket utáló fekete fickó valóságos jellemrajza.
A konfliktus során ennek megfelelően folyamatosan árnyalódik, pontosabban sötétedik is a figurája, míg végül a fináléban egy közepesen szellemes csavar segítségével megpörgetik és immáron tényleg maximum közepesen izgalmas akciófilmmé varázsolják a cselekményt. Ekkorra valahogy lényegét veszti a bőrszínek alapján felvezetett ellentét, beletorkollik mindez egy nagyon mezei rossz-szomszédi (v)iszonyba, ami viszont ténylegesen kevésbé érdekes, és talán nem is annyira izgalmas…

Mindent egybevetve főleg semleges, összességében picit inkább pozitív irányú élmény volt ez a film. Samuel L. Jackson számomra sosem volt fontos sarokpont, de jól alakít, lehetséges, hogy erőteljes negatív energiái nélkül a karaktere feleennyire sem ütne át. Ezzel együtt is, ez bizony egy kihagyott ziccer.

Kiss_Melinda_Éva 

Érdekes megközelítése a rasszizmusnak. Abel viselkedése szélsőséges, de a helyzetében más hogyan reagálna? Nem igazán értettem, hogy maradhatott rendőr és miért nem derült ki róla már hamarabb a lelki gondjai… Itt most nem megyek bele a pszichológiába, de a filmben erősen jelen van a lélek gondjai és ez sok mindent kihozhat az emberben, olykor úgy tűnve ok nélkül.
Amúgy a film lekötött, egyszer azért érdemes volt megnézni a homályos részek ellenére is.

1 hozzászólás
Ankió 

Meglepő volt ilyen unszimpatikus szerepben látni Samuel L. Jacksont, de végülis ezért remek színész, mert ezt is el tudta játszani hitelesen.


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján