A klasszikus Hófehérke alaptörténetének meglehetősen szabad(os) átdolgozása ez a nem kifejezetten gyermekrajzfilm.
Hófehér, ez a nagydarab és ügyetlen, ám nagy erejű királykisasszony magányosan, mindenkitől elfeledetten tengeti életét. Az intrikákkal teli udvarban mit sem törődnek vele,… [tovább]
Hófehér (1984) 161★
Képek 5
Szereposztás
Kedvencelte 51
Várólistára tette 72
Kiemelt értékelések
Hófehér (1984) 81%
Látatlanban azt feltételeztem, hogy ez valami ordenáré kreténség, pedig nem az. Megvan a maga furcsa, groteszk bája, humorosak és mégis kedvelhetőek a karakterek, meg úgy kompletten ötletes az egész. Remekül szórakoztam rajta és abszolút tudott meglepetéseket nyújtani.
Hófehér (1984) 81%
Számtalanszor, oda meg vissza. A Sárkány és Papucs mellett a másik nagy kedvenc. Amolyan kötelező darab. Az olyan iszonyat jól eltalált beszélő név, mint pl. az Arrogancia, pedig már csak hab a tortán. A régi magyar rajzfilmek simán verik a Disney-ket, nincs mese.
Hófehér (1984) 81%
Nem tudom mit mondjak. Tetszett is meg nem is. Untam is, meg nem is. Teljesen kettős érzéseim vannak ezzel az animációval kapcsolatban. Ami biztos, hogy nem igazán gyerekeknek készült. Tetszett a humora itt-ott, és maga a végkimenetel sem teljesen olyan, mint amire alapjában számítunk spoiler. A törpöket viszont bírtam, tetszett hogy mind a hét törpe az egyik „emberi” főszereplőnek a megfelelője. Újranézni szerintem nem nagyon fogom, de egynek oké volt.
Hófehér (1984) 81%
Elvetemült egy mese, az biztos. Bár a szatirikus vonal alapja sem egyszerű, mondhatni ideális az alapanyag.
„Kalumba tojása, önjáró mauzóleum, hangtompítós automata inkvizítor, gyász-születésnappal egybekötött lakodalmi temetés”… :D Mikor meghal a királyné, és arról beszél Prevencia és Rezonancia, hogy három hete halott, de megszüli a trónörököst, és hogy „ezek mindenre képesek”… erről a túlteljesítések jutnak eszembe, vagy esetleg a magyar narancs esete, hogy egy másik filmes példával éljek. A nevek is beszédesek, Arrogancia, Klausztrofóbia… A tudós cselszövés-jelzője, és a madár a tükör mögött olyanok, mint a besúgó-hálózat, meg a lehallgatás. Érdekes, hogy a törpék a várbeli szereplők másai, a hangjuk is ugyanaz. Illetve hogy az aranyat, rubinokat, gyémántokat visszavezetik a földbe. Ugye a szocialista gazdaság elég fontos része a nehézipar, ami meglehetősen kiaknázza a természetet ("folyni fog az acél"). Aztán ott van a tudós monológja a munkáról, „a munka az munka, a munka változtatja az embert állattá… pardon, fordítva”. Az országalma egy csutka, a jogar meg fityiszt mutat; Első Halva Született Konkurencia – egypártrendszer… Azt hiszem mikor Oroszlánszagú Leó meghalt, és mondták, hogy ő volt az utolsó azon az ágon, valaki térdre borult, és hálát adott (nem tudom, mennyire helytálló ez a kapcsolás, de úgy rémlik, Kádár hivatali idejét ’79-ben töltötte ki, jelképesen lemondott, de újraválasztották határozatlan időre, kvázi örökre). Hófehérből meg egy tenyerestalpas, kissé „csiszolatlan” melósnő lett, akinek mindene a munka; és a szerelem gyakorlatilag tabu, akárcsak a nemiség a szocializmusban. Mint ahogy szintén tabunak mondható a múlt felé fordulás, azaz a retrográd hozzáállás – ez is egy beszédes név: Retrográd megtámadásának terve (optimizmus, előre tekintés, jövő építése, „új ember”, stb.).
Hófehér (1984) 81%
Szerettem ezt a mesét és nem bánom, hogy most láttam először. Vicces volt, groteszk és kicsit gusztustalan is, a könyökpuszitól ki tudnék rohanni a világból. :D Viszont önjáró mauzóleumot, hangtompítós automata inkvizítort szeretnék. :D És a Macskakaka-hágón fogok átkelni…
Hófehér (1984) 81%
Azért ez még 1984-ben is nagyon bátor húzás volt, de nem lehet tagadni, hogy egész egyszerűen zseniális. A szövegezés, az elképesztően trükkös motívumok, a groteszk stílus mind-mind nagyon viccessé teszik, és az is érdekes, hogyan alakul át a Hófehérke meséje a kommunizmus eszmerendszerének tükrében. Talán az egyetlen gond vele, hogy ahogy telik az idő, úgy mosódik ki a leírt kor a köztudatból, így az aktualitása is romlik, sok vicc már nehezen értelmezhető.
Hófehér (1984) 81%
Felnőttmese, és felnőttként is láttam először. Szerintem sokat jelent, hogy valamit hány évesen nézünk meg.
Hófehér (1984) 81%
Mikor először láttam ezt a filmet, úgy voltam vele, hogy ez micsoda egy ótvar. De aztán unalomból újra megnéztem (mivel megvan kazin), és úgy voltam vele, hogy micsoda Istenkirálycsászárság ez a film :D (Nini, a Kontrollal is így jártam).
Egyszerűen zseniális, ahogy a magyar animáció úgy többségében. Kihagyhatatlan, a feledhetetlen poénok és maga, Hófehér személye miatt is – nameg a parádés szereposztás se rossz.
Népszerű idézetek
királyné: Nekünk van gyermekünk?
Arrogancia: Tudtommal nincs, Milady.
királyné: Ó, meghalt szegény?
Arrogancia: Még nem hozta a világra, Milady.
királyné: Én hozzam a világra? Te megőrültél! Mire való akkor a cselédség?
Hófehér (1984) 81%
királyné: Udvarhölgyek! Epidémia, Klausztrofóbia, Arrogancia!
Arrogancia: Szólított, Milady?
királyné: Megint csak te? Hogy lehet az, hogy a többieket mostanában hiába szólítom?
Arrogancia: Ó, hát nem emlékszik rá a királynőm, hogy a múltkoriban kegyeskedett megmérgeztetni őket?