Az emberek tökéletes biztonságban és kényelemben élnek. Helyettük ugyanis saját, tökéletes robot hasonmásaik végzik el a mindennapi teendőket. A tökéletesnek hitt rendszer azonban váratlanul megbomlik, amikor megölnek néhány felhasználót. Greer FBI-ügynökre (Bruce Willis) vár a feladat, hogy… [tovább]
Hasonmás (2009) 121★
Szereposztás
Gyártó
Touchstone Pictures
Top Shelf Productions
Wintergreen Productions
Kedvencelte 7
Várólistára tette 48
Kiemelt értékelések
Hasonmás (2009) 65%
Nagyon érdekes élmény olyan filmet látni, ami jó ötletből építkezve tud felmutatni egy csomó pozitív aspektust, és közben mégis azt érzi a néző, hogy elszaladt mellette a másfél órás műsoridő. Ilyen cucc a Hasonmás, elhisszük neki, hogy okos sci-fi, hogy ízléses és jó alakításokkal van tele, de néhány nap elteltével már garantáltan össze fogjuk keverni egy csomó hasonló, a modern kor technológia által elembertelenített, robotikával egyre inkább átszőtt mindennapjait allegorikus disztópiaként bemutató mozival.
A film javára írnám mindenekelőtt, hogy – mint általában az efféle emberszerű cyborgokkal, avatárokkal és jelenkori környezetünket olcsón, de okosan jövőszerűvé alakító daraboknak – kellemesen borzongató, vizuálisan és stilisztikailag jól megalapozott hangulata van. Rideg, embertelen, valamiféle visszafogott cyberpunk feeling uralkodik rajta, amit jól esik nézni, vonzza a befogadót, érdeklődéssel tölti el a benne zajló események sodra. Bár Willis karrierje a forgatás idején még nem indult hanyatlásnak, szerintem ma már mindannyiunk számára szomorkás őt öregen, érezhetően visszafogottan, tompán látni a képernyőn. Ehhez képest a Hasonmás nagy meglepetést tartogat nekünk: Willis játéka kielégítő, élettel teli, már ahogyan ezt megköveteli az itteni szerepe, és úgy érzem, ő maga is érdeklődött a koncepció iránt, talán még jobban is, mint a gyakrabban hivatkozott, kicsit fiatalabb Looper esetében.
Az elmesélt történet alapötletében mindenképpen valid és értékelendő. Maximálisan félreérthetetlen kritikája ez korunk online térbe költöztetett mindennapjainak, ami egyre több szférából szorítja ki a régi, fizikai valónkban megélt jelenlétünket, de egyúttal drasztikusan átformálja személyiségünket is. Ez utóbbi vonulatra talán nem helyez elég hangsúlyt a film, de ahogy a zárt szobákba begubózott, sápadt, betegnek látszó embereket bemutatja, az kimondottan találó. A megrajzolt világ tekintetében a Hasonmás természetesen lehetetlenséggel határos módon túlzó, nem olyan groteszk, mint mondjuk a szintén félreérthetetlen, de mégis hülyeségnek bizonyuló Lopott idő, de nem is kell sokáig boncolgatni, hogy érezzük, ez nem egy reális jövőkép.
Ahol a dolog mégis elcsúszik, az a sztori és az alapötlet beépítése egy valamirevaló cselekménybe. Itt már messze nem teng túl a készítői kreativitás, megint azt érezzük, hogy a jó ötlet hivatott elvinni a hátán mindent, ha már az megvan, más frontokon megelégedhetünk a középszerrel. Így aztán a film néha unalmas, néha felszínes, néha ismerős, és fináléjában megközelítőleg kiszámítható, nem vált ki igazán nagy katarzist a nézőből, emiatt aztán emlékezetes sem lesz. Cserébe a bemutatott akció megfelel a korsztenderdnek, talán néha kicsit jobb is, Willist pedig tényleg jó nézni, sokkal jobban áll neki az itt prezentált gyengesége és bizonytalansága, mint a negyedik és ötödik Die Hard mozikban bármelyik gesztusa…
Egy próbát mindenképpen megérhet, de lehet nélküle élni. Földhöz ragadt sci-fik kedvelőinek és az online tér mindenhatósága miatt aggódóknak mindenképpen!
Hasonmás (2009) 65%
Kicsit lapos, de érdekes történet. Lehetne sokkal jobb is, ha az „avatarvilág” működése helyett inkább a fő sztoriline-ra fókuszálna, de ez inkább amolyan ismeretterjesztő filmnek tűnik, egy kis akcióval.
Hasonmás (2009) 65%
Hiányérzetem maradt, érdekesnek érdekes volt, de nem jó. Tegnap este ment tévében, rákerestem, hogy mi ez, jé Bruce Willis, jé robotika, megnézzük, de inkább egyben, reklám nélkül – és belealudtam. Gyakran laposodik, ahol nem szabadna, és gyakran felgyorsul, ahol igényelne némi mélységet és érzelmet.
Bruce-os plecsniért megyek, ez volt a 49 film., még találnom kell egyet, egy olyat, ami után örülni fogok tudni.
Hasonmás (2009) 65%
Újranézés.
Elég sok mindenre emlékeztem a filmből, de legfőképpen arra, hogy nagyon tetszett, ezért újra néztem és bizony nem bántam meg.
A téma engem nagyon érdekel, a film által megteremtett képzeletbeli világba kellően elmeríti a nézőt, szinte az élet minden területét bemutatja. A fényképezés és kamera munka is látványos, jó a színvilág. A színészek játékában semmi kivetnivalót nem találtam, így minden klappolt.
Az alap sztori beültetve ebbe az érdekes világba, jó fényképezéssel, hozzáértő színészi munkával jó recept.
Hasonmás (2009) 65%
Egyszer nézhetős, laza esti kikapcsolódás, semmi több. Pedig az ábrázolt világ érdekes, az emberek maguk helyett egy kiborgtestet működtetnek a való világban, miközben ők maguk otthon pizsiben hevernek. Rengeteg kérdést vet fel ez a helyzet, de a film ezekkel nem foglalkozik, csupán a bűnügyi szálat viszi végig, ennek megfelelően csak mérsékelten izgalmas, nagyjából lehet tudni előre az egész sztorit. Szerencsére a kiborg Bruce Willist hamar kinyírják, mert szörnyen nézett ki szőke séróval, kivasalt arccal.
Egy tévésorozatnak akár jó alapja is lehetne a sztori.
Hasonmás (2009) 65%
Hát… ööö… Az elképzelés nem rossz, de mégis valahogy laposra sikeredett ez a film. De a lényeg, hogy Bruce Willis megmentette az emberiséget…
Hasonmás (2009) 65%
Az egész sztori nagyon emlékeztetett erre: https://moly.hu/konyvek/john-scalzi-bezart-elmek
a könyvre. Főleg, mivel nemrég olvastam. Nem pont ugyanaz, de nagyon hasonló. Vajon Scalzi is látta ezt a filmet? Tulajdonképpen nem baj, mert a könyv jobban tetszett. :D
Hasonmás (2009) 65%
Nem volt egy nagy durranás, de a vége pont úgy volt jó, ahogy. Én biztosan nem élnék így, ahogy ezek az „emberek”.
Egyszer nézhető. Bruce Willis játszott már jobb filmekben is.