Francia kapcsolat (Francia kapcsolat 1.) (1971) 53

The French Connection
104' · amerikai · akció, dráma, thriller, krimi

9 díj · 3 jelölés

Jimmy „Popeye” Doyle a legkeményebb öklű New York-i rendőr: előbb üt, azután kérdez. Ezúttal azonban nagy fába vágja a fejszéjét: az Amerikát kábítószerrel elárasztó „francia kapcsolatot” kellene partnerével felgöngyölítenie. Doyle egy bulldog szívósságával ered a hálózat feltételezett… [tovább]

angol

Képek 20

Szereplők

Gene HackmanJimmy "Popeye" Doyle nyomozó
Fernando ReyAlain Charnier
Tony Lo BiancoSal Boca
Roy ScheiderBuddy Russo
Marcel BozzuffiPierre Nicoli
Bill HickmanMulderig
Frédéric de PasqualeDevereaux
Ann RebbotMarie Charnier
Harold GaryWeinstock
Arlene FarberAngie Boca

További szereplők

Francia kapcsolat (1971)
Forgatókönyvíró
Operatőr
Zeneszerző

További stábtagok

Gyártó
D'Antoni Productions
Schine-Moore Productions

Streaming
Disney+

Kedvencelte 5

Várólistára tette 42


Kiemelt értékelések

Serge_and_Boots 

William Friedkin száz százalékos süvegelése és elismerése mellett is okozott nekem némi csalódást a Francia kapcsolat, amennyiben a körülötte tapasztalt felhajtást és főleg a rendezőtől megismert nagyon erőteljes, átütő, drasztikus stílust sem igazolta vissza ez a némileg már-már dokumentarista stílusú, kimondottan elnyújtott, elég sok üresjárattal is dolgozó mozi.

Legelőször is itt van ez a bizonyos „francia kapcsolat”: miközben a jellegzetesen amerikai helyszín és az azt átszövő sötét, reményvesztett, porban és mocsokban hempergő miliő eredeti és a korszak rendezőnagyságainak sajátja, azért érezni itt nem kevés francia hatást. Legkézenfekvőbb példaként hivatkozhatnánk_A szamuráj_t, ami a metrón zajló követésből üldözésbe fajuló jelenetsor remek előzménye, illetve általában véve is úgy érzem, a francia bűnügyi műfaj és Jean-Pierre Melville már a hatvanas évek végén szügyig gázolt abban a sajátos hangulatban, amit Friedkin itt a képernyőre varázsolt. De ugyanúgy tűnik hatásosnak, mégsem teljesen eredetinek az autós üldözés jelenetsora, amire papíron (sajnos még nem láttam) a Bullittnak kellene rálicitálnia.
Mindemellett a film átütő erejét a nem kirívóan hosszú, a történethez mégis soknak bizonyuló műsoridő kurtítja meg, ebben ugyanis egyszerűen nincs 100+ percnyi műsoridő. Lassan indul a sztori, a két főszereplő zsarura lassan exponálunk csak rá, jegyezzük meg, ők nem is igazán kedvelhető alakok – nem is kell annak lenniük, de nagyon meglepő, hogy miközben lassan hömpölyög a cselekmény és látszólag teljesen felesleges betekintést kapunk a rosszfiúk oldalára, semmi érdekeset nem tudunk meg a két főhősről. Olyannyira nem, hogy Buddy Russo karaktere a film második felére gyakorlatilag ki is esik a fókuszból, Hackman pedig a nézőtől rendkívül távol álló és idegen főhőssé válik. Ez persze sikeresen támogatja meg a fent már említett, sugalmazások szintjén nagyon jól érezhető dokumentarista stílust, ami meg a kiindulási alapnak tűnő amerikai noir mozik sajátos stíluseleme volt – szóval Friedkin alkotói szempontból valószínűleg célt ér, de a modern néző számára ez már kevés, főleg mivel a klasszikus mozik által birtokolt patina itt mintha nem lenne olyan vaskos és erős…
Tény azonban, hogy amikor a cselekmény húz, akkor nagyon húz: az üldözéses jelenet kemény, bár inkább nyűgözi le a nézőt a tudat, mennyire nehéz lehetett leforgatni, mintsem a konkrét élmény. Az erőszakosság szerintem nem ér fel a Friedkintől megszokott magasságokba, de 1971-ben ez és így biztos nagyon durva és ütős lehetett. A szereplők közül Scheidert nem, de annyira nagyon Hackmant sem tudom dicsérni, egyszerűen nincs mit és hogyan kidomborítaniuk, Friedkin megfosztja őket a mozgástértől. Popeye/Bagoly Doyle karakterét talán a korszak bármelyik jellegzetes és karakteresebb kisugárzású színésze sikerre vihette volna – érdekel is, tudott-e ezen változtatni a folytatásban Hackman.

Nagy klasszikusnak kikiáltott, de szerintem önfejű koncepciója miatt nem okvetlen szépen öregedő mozi a Francia kapcsolat, a Friedkintől eddig látott filmek közül talán a legnagyobb csalódás, nem számítva a kétezres években készült, eleve nagyon vegyes megítélésű darabjait.

mazsolafa

Nagyon úgy néz ki, hogy nekem ezek a nagynevű klasszikusok valahogy nagyon nem jönnek be.


Folytatása

Összehasonlítás

Francia kapcsolat


Hasonló filmek címkék alapján