Ellenséges vizeken (1997) 9

Néhány nappal Gorbacsov és Reagan történelmi találkozója előtt a világ nyilvánosságának teljes kizárásával zajlik az a titkos hadművelet, amely az Atlanti-óceán mélyén nukleáris katasztrófával fenyegeti Amerika partjait. Egy atomtöltettel felszerelt K-219-es orosz tengeralattjáró Igor Britanov… [tovább]

angol

Szereposztás

Rutger HauerBritanov kapitány
Martin SheenAurora Skipper
Max von SydowChernavin admirális
Colm FeorePshenishny
Rob CampbellSergei Preminin
Harris YulinQuinn admirális
Regina TaylorCurtis hadnagy
Dominic MonaghanSzasa
Peter GuinnessVlagyimirov
John RothmanAz Aurora másodtisztje

További szereplők

Várólistára tette 6


Kiemelt értékelések

Serge_and_Boots 

Mindig meglepett ezzel a filmmel kapcsolatban, hogy HBO tévémozi létére milyen ügyesen tudta leképezni azt az atomtengeralattjárós atmoszférát és miliőt, ami filmes kivitelezésben mindig egyszerre lenyűgöző és nyugtalanító. Ember és gép hátborzongató együttműködése ez a köbön, a víz alatt, a világ elpusztítására képes fegyverekkel a fedélzeten, atomreaktorral a legénység feneke alatt…

Meg is lepi az embert, hogy a Vadászat a Vörös Októberre előtt és után mintha nem sok efféle filmmel találkozhattunk volna, pedig ugyanezek „felszíni nézetbe” helyezett verziója A Bedford-incidensben ugyancsak lenyűgöző és tátott szájas filmélmény lett. Az Ellenséges vizeken mégis bizonyította, hogy még hollywoodi költségvetésre sincs szükség egy tengeralattjárós dráma összerakásához – itt megint visszatérnék kicsit a mostanában sokat mantrázott, „a kilencvenes években minden film jó volt” gondolatomhoz, mert sokadjára bizonyosodik be, hogy akkortájt még a tévére forgatott filmekben is simán benne volt a nagyszerűség lehetősége.
Persze a film inkább ügyes trükkökkel éri el azt a hatást, hogy nagyszerű: miközben az orosz tengeralattjáró fedélzete látszólag epikus és részletes, valójában négy-öt konkrét helyszínt látunk csak szinte végig, meglehetősen fix kameraszögekből filmezve. A legénységet is körülbelül 10-15 színész és 15 statiszta alakítja, az amerikai hajó fedélzete pedig még egyhangúbb és kopárabb. Nagy bravúr azonban, hogy a rendezői következetességnek hála ez a sok kis, nagyvonalú részlet szerves egésszé áll össze, például mikor a tomboló tűz legyőzéséről a kapitány úgy bizonyosodik meg, hogy megtapogatja a korábban izzó falat.
A számítógépes képalkotás nem kora sztenderdjeihez, hanem általában véve igazán szép, úgy tűnik, a tenger alatt úszó acélszivarok ábrázolásához már a korabeli CGI is elégséges volt, és még így is meglepően szépek lettek a – vélhetően – makettekkel felvett felszíni felvételek.
A színészi munkáról sokat elmondani nem nagyon lehet, Rutger Hauer nagyon jó, az orosz legénységet alakító művészek hitelesnek tűnnek a játszott szerepekben, de Martin Sheen a nevén kívül sok extrát nem adott a nagy egészhez – ez nem az első ilyen tapasztalatom vele.

Sikerült tengeralattjárós dráma, mindenképpen javára kellene írnunk, hogy tartózkodik a hasonló témájú filmek dramaturgiai túlzásaitól, inkább tűnik már-már dokumentarista tisztelgésnek azok előtt, akik nemcsak megszelídítették az atomenergiát, de a legnagyobb vészhelyzetekben az életük árán is megóvtak minket egy katasztrófától. Jószerével csoda is, hogy egyszer sem durrant el egy atomhajó a hidegháború alatt.
Mindemellett a film költségvetésének és kivitelezésének minőségű keretei látványosak, ezt a produkció ügyessége és szellemisége nem tudja mindig ellensúlyozni.


Ha tetszett a film, nézd meg ezeket is


Hasonló filmek címkék alapján