Chato földje (1972) 14

Chato keménykötésű, félvér apacs. A helybéli seriff egy alkalommal addig ingerli, míg a vitából verekedés lesz, s a megalázott Chato megöli a seriffet. Menekülnie kell. Egy bosszúra szomjazó különítmény a különösen kegyetlen Quincy Whitmore-val az élen üldözőbe veszi Chatot. A katonák… [tovább]

angol
angol

Képek 10

Szereposztás

Charles BronsonPardon Chato
Jack PalanceCapt. Quincey Whitmore
James WhitmoreJoshua Everette
Simon OaklandJubal Hooker
Ralph WaiteElias Hooker
Richard JordanEarl Hooker
Victor FrenchMartin Hall
Sonia RanganChato asszonya
William WatsonHarvey Lansing
Verna HarveyShelby Hooker

Kedvencelte 1

Várólistára tette 7


Kiemelt értékelések

Pistee66 

Mostanában a sok Charles Bronson film nézése miatt nagyon sok westernt láttam és aránylag kevés volt, amiről elmondhatom, hogy igazán jó volt. A Chato földje remek kis darab, nem véletlenül lett klasszikus. Hollywood ezzel a filmmel is elmondta az igazságot és ezzel némiképp elismerve az Egyesült Államok felelősségét az őslakos lakosságot ért kegyetlen bánásmód tekintetében. Bár ezzel nem tettek jóvá semmit, de elmesélték ezeket a történeteket melyekből tanulni lehet.
Már a film elején sem teketóriáztak sokat; a történet „belecsap a lecsóba”; nem sok bevezetést kapunk, de nem is volt ezzel semmi komoly probléma. A történet Chato-ról a félvér indiánról és üldözőiről szól, melyben a fehér cowboyok nagyon kegyetlenek, vérszomjasok és minden áron le akarnak számolni Chatóval, akiről azt hiszik könnyű préda, de nagyot tévednek.
A sok erőszak hatására, amiközben kegyetlenül megerőszakolják Chato asszonyát is a film végére néhányan úgy gondolják, hogy túlzásba vitték, de addigra már késő és a vezetőjük már képtelen ez ellen tenni, ő is a vérszomj áldozatául esik. A vezetőt Jack Palance játssza és itt egy kicsivel visszafogottabb a karaktere a megszokottól, mert általában ő szokott a legrosszabb „fiú” lenni.
A film közepe táján vannak unalmas részek, de egyáltalán nem mondható a történet egészére az eseménytelenség, nagyon érdekes és izgalmas. A színészekről elhisszük az általuk eljátszott karakterek negatív tulajdonságait, nagyon vártam már hogy megkapják a magukét, mert nagyon jól dolgoznak a szerepükben. Bronson szerepe kicsit fura, mert még a megszokottól eltérően is kevesebbet beszél, inkább cselekszik.
A film nézése közben eszembe jutott Ellen Ripley mondása az Alien 3. részében; „mindig a zebrák közelében tanyázik”, mert Chato is olyan, mint az a szörny. Az emberek, a cowboyok közelében bujkál, rejtőzik és egyesével leszedi a prédákat. ;)
Érdemes megnézni, nem csak western rajongoknak ajánlott!

Serge_and_Boots 

A jelen politikai és társadalmi feszültségeire fókuszáló westernek mindig izgalmasak. Van miért a felszínük alá nézni, illetve ha az alkotóknak van igényük és bátorságuk saját korukkal foglalkozni egy alapvetően „kosztümös” film készítése közben, akkor vélhetően a műfajhoz való hozzáállásuk is túlmutat a megszokott, időnként unalmas sztenderdeken. A Chato földje pont ilyen film: külsőségeiben western, de minden egyéb vonásában a vietnami háború atrocitásaira és a faji alapú erőszakra reflektáló bosszúmozi, ami játszódhatna a dzsungel mélyén és az amerikai nagyvárosokban is. De mint western sem rossz!

Mindenekelőtt érdekes, hogy Michael Winner itt is ugyanazt csinálja, mint kicsivel később a Bosszúvágyban, mélyen politikus tartalmat sző egy viszonylag sablonosnak tűnő alaptörténetbe, ami ott egyértelmű volt és önmagáért beszélt, itt viszont megkíván a nézőjétől némi fantáziát. Ennek birtokában azonban azt látjuk, a Chato földje sokkal keményebb kritikája Amerika korabeli bel- és külpolitikájának, mint amekkora fegyvertartás-párti kortesbeszéd a Bosszúvágy.
A préri mélyén a félvér indiánra vadászó csapatban nem nehéz felismerni a Vietnamba induló amerikaiakat: azokat, akik valamiféle vélelmezett elvárásnak engedelmeskedve kötelességüknek érzik a harcot, azokat, akik elmúlt nagyszerűsüket próbálják általa feléleszteni, azokat, akik egyszerűen csak elfojtott agresszív hajlamaikat élnék végre ki. Elmeállapot, bölcsesség és képességek terén széles skálán mozognak ezek a figurák, túl szélesen ahhoz, hogy valódi frakciókra szakadjanak – ha lehet, a képlet még összetettebb, mint a Szakaszban, ahol Stone egyértelműen jó és rossz táborra szabdalta az egyre őrültebb eseményekbe sodródó egységet. Winner üldözői ebben a filmben egyenként reagálnak sokféleképpen a történésekre, így nem tudnak igazán szét-, sem igazán összetartani, amitől valóságosak, érthetőek lesznek, de nyilvánvalóan így kerülnek végül egyre nagyobb bajba is.
Ez a csoportdinamikai kísérlet egyébként arra is jó, hogy megértsük általa, mi szüli az erőszakot és hogyan töri meg az egyén saját akaratát, érzéseit, véleményét a csoportba tömörülés ténye, főleg akkor, ha attól a csoporttól függ az élete és a biztonsága.
A rasszizmus problematikája ugyancsak élesen kiszúr a történet szövetéből, ráadásul fokozatosan: az indián megítélése megint csak szinte karakterekként változik, dehumanizált lénytől kezdve az egyszerűen csak alacsonyabb rendű emberré degradálásig, de már maga a konfliktus kipattanása is magában hordoz egy csomó kérdést. Ez a bizonyos kikényszerített gyilkosság alapjaiban véve mindenhogy gyilkosság, azonban a vadnyugaton vagyunk, ahol az önvédelem hagyományosan más elbírálás alá esik. Lehetne tehát feszegetni a kérdést, mikortól kezdve fullad fenntarthatatlan erőszakspirálba a renegátot saját igazságának biztos tudatában üldöző csapat tevékenysége…
Az egyetlen – mondjuk így – hiba, ami kizökkenti a nézőt a filmből, engem legalábbis abszolút, az maga Charles Bronson. Nem tudom, jó választás volt-e erre a félvér indián szerepre, kora, megjelenése, bajsza nem tűnik igazán adekvátnak, főleg rezeg a léc, amikor már ágyékkötőre vetkőzve vadászik ellenfeleire. De rajta kívül is feltűnő, hogy az üldözők csapata is látványosan túlkoros, minden színész mintha tíz évvel lenne idősebb eljátszott karakterénél…

Remek film a Chato földje, méltán híres western, de talán nem hivatkozzák olyan gyakran, mint egy-egy kortársát. Szerintem mégis odafér az első ligába, érdemes vele próbálkozni a műfaj kedvelőinek!


Hasonló filmek címkék alapján