Spanyolországba látogat Giannina Ricci, Európa parlamenti képviselő. Célja, hogy fényt derítsen az egyik multicég üzelmeire és bezárassa a környezetszennyező vállalatot. A cég vezetői el akarják tenni láb alól a kellemetlenkedőt, ezért merényletet terveznek ellene. Mivel biztosra akarnak menni,… [tovább]
A védelmező (Torrente 3.) (2005) 48★
Szereplők
Kedvencelte 3
Várólistára tette 11
Kiemelt értékelések
Bár a Torrente filmek mindig a bűnös élvezet kategóriába tartoztak, nem lehet tőlük elvenni azt a merészséget és éleslátást, amivel képesek voltak kultikus piedesztálra emelni egy olyan antihőst, akivel soha senki sem akar találkozni. Torrente a maga lehetetlenségig antipatikus, minden élő teremtményre veszélyes és visszataszító módján egyszerre jelképez egy csupa rossz emberi mintából összegyúrt gennygócot, meg egyfajta lázadást – titkon, bármennyire is viszolygunk tőle, szeretnénk azzal a nagyon homályos szemmel nézni a világra, mint ő. A magyar változatokban ezt egyértelműen aláhúzza Csuja Imre szinkronhangja, általa a káromkodás és az önteltséggel vegyes gátlástalanság szerethetővé, joviálissá válik…
Szóval Torrente Magyarországon kétségkívül ideális befogadói közegbe érkezett, de mint minden efféle epizódról epizódra egyre csupaszabb és primitívebb filmszéria, itt is szükségszerűen felmerült a jelentéstartalom elkopása. A harmadik részben szerintem még nem vészes a helyzet – Torrente a maga módján még mindig vicces, sőt, gátlástalan és akarnok vonásait a filmtől teljesen különválasztható intróban ügyesen ráhúzzák a James Bond karaktere által megteremtett férfiideálra. Nagyon sok túlzással, de ilyen az, amikor egy férfi elhiszi magáról, hogy viselkedhet Bondként… Ugye, hogy néhány brit színészen kívül szinte senkinek sem áll ez jól?
Sokadsorban a széria gyomorforgató bátorsága még itt is megvan: legyen szó egy magatehetetlen nő megerőszakolásáról és egy kisfiú megrontásáról, ezek az egyébként megdöbbentően alpári és szörnyű tettek a maguk nyomorultul komikus módján belesimulnak Torrente világába, egészen más hatást eredményezve, mint például a kretén amerikai vígjátékok pisi-kaki poénjai. Ilyen téren a film egyetlen kihagyott ziccere egyértelműen a végkifejlet, ahol Torrente végül spoiler, noha finoman szólva kevésbé jellemző rá ez a romantikus elhivatottság, ha millió eurók (vagy peseták?) forognak kockán.
Őszintén csodálkozom, hogy a Torrente mozik nem lettek megosztóbbak, de ahogy írtam, idehaza ez a fajta antihős figura jól fekszik – talán mert ismerős, akaratunk ellenére mindannyian találkozhattunk már Torrente kaliberű fickókkal, és szerintem a legtöbben inkább nevettünk rajtuk, pedig szörnyülködni is lehetett volna…
Ahhoz képest, hogy 2005-ös a Torrente 3.-ik része, furcsa, hogy csak nemrégen jött ki itthon DVD-n, moziban nem ment. Nem rossz ez a rész sem, vannak benne továbbra is jó poénok, bár szerintem nem hozza az első két rész színvonalát. De ettől függetlenül mindenki nézze meg feltétlen, akinek tetszettek az előző részek, mert szerintem nem fog csalódni, ahogy én sem. Kíváncsi vagyok, hogy lesz e még egy vagy akár több része a Torrentének, bár nem vagyok benne biztos, hogy igen.
Szintén hasonló a helyzet, 2007-es eme szösszenet. Újranézés után kiegészül/átalakul.
Folytatása
![]() | Összehasonlítás |