Kumandra birodalmában egykoron békében éltek egymással az emberek és a sárkányok, miután azonban egy démoni erő nyert hatalmat, a sárkányok feláldozták magukat, hogy megmentsék az embereket. Ötszáz évvel később a gonosz visszatért, így egy magányos harcosra, Rayara hárul a feladat, hogy… [tovább]
Raya és az utolsó sárkány (2021) 454★
0 díj · 2 jelölés · Snitt-díj-győztes 2022
Képek 36
Szereposztás
Kedvencelte 79
Várólistára tette 215
Kiemelt értékelések
Azt kell mondanom: ez a film egy jó irányvonal a Disney-nek. Felnőtt fejjel másfél órán keresztül abszolút lekötött, sőt, igazság szerint a végén úgy voltam vele, hogy szívesebben néztem volna egy hosszú, akár több évados, avatár jellegű sorozatot a csapatról, ahol bőven van idő a karakterek hátterére, és a világ kibontására, mert úgy éreztem, hogy én itt mindenkit kedvelek, és nem volt belőlük elég.
Raya eleve nagyon jó karakter. Hoz egy hülye döntést a film elején, ami igazából eléggé megalapozza a motivációit a hátralévő részén, de felelősséget vállal, intelligens, gondolkodik, egyébként egy jó barát, aki viszi előre a cselekményt, és egy végtelenül vagány harcos. Tényleg egy olyan figura, akit kislányok is példaképnek tekinthetnek, mert a hibáival együtt nagyon emberi, és nagyon szépen megírt jellem. Namaari egy női Zuko, de igazából őt is meg tudtam érteni, és meg tudtam szeretni. spoiler Eszméletlen stílusa van, nagyon jó humora, és a karakterdizájnjára egy külön pontot adok. Egy rövid hajú, kifejezetten fiús alkatú, izmos, harcos lány, aki viszont ennek ellenére szerintem gyönyörű. Ismételten, tök jó kép a kislányoknak, hogy nem kell ahhoz Barbie babának lenni, hogy szépnek érezhesd magad. Sisut pedig csak imádom. Túlpörgött, nagyhangú, bohókás, de mégis nagyon megvolt a helye a filmben, a stílusa pedig kicsit a Végtelen történet sárkányára emlékeztetett.
Ki szeretném emelni azt is, hogy azon túl, hogy klassz, hogy milyen jó női karakterek vannak, a férfi szereplők is fantasztikusak. Tong Nie Mingjue. Minden vicc nélkül. Nagydarab, harcos karakter, egy harcos népből, de nem ennyiben merül ki. Taktikus, ha arról van szó, meglepően józan, és egyébként valahol nagyon törődő és gondoskodó. Raya apja éppolyan vagány, mint a lánya, sőt, egy kicsit talán még jobban, nagyon szerethető vezető, Boun pedig az a srác, akiről a néző meg tudja mondani, kamaszkorára az összes lány hever majd a lábai előtt, felnőttkorára a fél világ.
A világkép maga izgalmas. Igazából kicsit olyan, mintha összegyúrták volna az avatárt és a Mo Dao Zu Shit, és esetleg meghintették volna egy pici Final Fantasy-val… A hangulatvilága inkább avatáros, a népek maguk, a kultúra, a látvány inkább MDZS, a problémakör pedig inkább Final Fantasy, de nagyon szép egészet alkot – pont ezért sajnálom kicsit, hogy csak másfél órát tölthettem benne.
James Newton Howard meg nem hiába a kedvenc zeneszerzőm, ezúttal is fantasztikus OST-t alkotott.
Összességében merem ajánlani. Vártam is, tartottam is tőle, de nagyon pozitív a végső véleményem.
Az animáció gyönyörű volt, az üzenet többek közt az volt, hogy félre kell tennünk a különbségeket, meg kell tanulnunk bízni egymásban és közös nevezőre jutni egy nagyobb cél érdekében, a hagyományok és kultúrák miként működhetnek együtt elősegítve mindannyiunk összefogását.
Halottam a filmről jót és rosszat is, ezért kicsit tartottam tőle hogy nem fog tetszeni mert nagyon város mese volt nekem. De hála égnek tetszett, sőt imádtam.
Szerintem egy nagyon szépen felépített mese lett, a világa egyszerűen bámulatos, a szereplők is szerethetőek és emberiek, az üzenete pedig nagyon szép és szerintem a mostani helyzetben pedig reális is.
Az animáció szép, a színek játéka nagyon tetszett, egyszerűen csodálatosan nézett ki. Főleg az eső.
A történet érdekes volt, a karakterek fejlődése pedig kidolgozott. Viccek is jók voltak benne.
Sisu volt a kedvencem, nagyon bírtam. De Raya is erős karakter lett. A többi szereplő is rendben van. :D
Nekem nagyon tetszett, szívesen néztem volna még tovább. Bátran ajánlom mindenkinek. ^-^
http://images6.fanpop.com/image/photos/43600000/tenor-2…
https://64.media.tumblr.com/9e3c845d7cbf87c4eaf611f1a3a…
Ismét egy gyönyörű animációval találkoztam, ami egyben tanulságos is. Az emberiség ebben az esetben is megkapja a negatív minősítést, természetesen abszolút joggal. Én még mindig nemtudom felfogni, mért jó az, ha egymással harcolnak ahelyett, hogy békében és nyugalomban élnének. Ennyire unatkoznak? Az önfejűségük és egoizmusuk miatt eplusztítanak mindent maguk körül. Ebben mi a jó? Nagyn haragudtam Namaari-ra, spoiler Felismeri mi / illetve mi lenne a jó megoldás, mégsincs ereje meglépni, hanem behódol anyja akaratának. Persze jól pofára esnek, és meg is érdemlik. Könnyű a kapzsiságot azzal álcázni, hogy csak a népünket akarjuk megvédeni. Ahha… persze. Semmi önös érdek. A bizalmatlanság miatt minden hanyatlásnak indul. Szerencsére van olyan, aki normálisan gondolkozik, és az eseményeket nagy nehezen visszatereli a helyes kerékvágásba. Mert vágyunk a happy endre. Raya néha kicsit ellentmondott önmagának, de ezt a hevességet is megértem nála. A bosszúszomjat olykor hagyja eluralkodni magán. Nem mintha Namaari nem érdemelné meg, hogy helyre tegyék. A csaj idegesítően vak, nem lát a dolgok mögé. Amikor kinyílik végre a szeme, kicsit kezd késő lenni. Érdekesen összetett karakter. Nem tudtam eldönteni, hogy kedveljem-e vagy utáljam. A kis csaló bébi nagyon édes volt három társával, ahogy az ifjú hajóskapitány is. De mindenkiben találhatunk szeretnivalót, és olyan tulajdonságokat is, melyek nem a legelőnyösebbek. Sziszut is imádtam, ő hol komoly, hol szórakozott, de mindenképpen nemes értéket képvisel, ami naivan hat ebben a forrongó és kegyetlen világban. Pedig nem kellene annak lennie. Ha nincs összetartás, bizalom, akkor minden szétesik, és az emberiség a vesztébe rohan. Még külső ellenség sem kell hozzá. Szóval ez az animáció úgy szórja a tanulságokat, hogy közben szórakoztat és kikapcsol. Érdemes megnézni mindenképp.
Erősen indított. Ezzel a gyönyörű animációval, a kreatív keleti design választásokkal, és a piszkosul hangulatos zenével minden adott volt, hogy egy újabb legendás Disney alkotás születhessen, de végül egy brutálisan közepes darab lett csak a végeredmény.
Már ott kezdődtek a bajok, hogy az Agyar nevű törzs a szerencsére építette a tervét. Miből gondolták, hogy spoiler. Persze, ez egy mese, így nem is erre alapozom ezt az 5 csillagos értékelést, ugyanis a Disney kissé túltolta itt a „girl-powert”. Miért? Nézzük csak meg a karaktereket. Nincs egy épkézláb férfi karakter a történetben. Egyedül Raya apja (A „harmatcseppezés” csak engem emlékeztetett a Zsivány Egyes „csillagporozására”? Még az ottani apa-lánya duó is pont egy hídon vált el egymástól.) mondható talán annak, de ő meg spoiler. Kik maradnak? Minden más férfi szolga, gonosz, idióta, csúnya, kövér (plusz félszemű). Nagyon pozitív kép, nem igaz? Mi van a hajós sráccal? Ő is csupán gyerek, férfinak nem tekinthető, plusz ő is mit csinál főként? Főz és kiszolgálja a többi szereplőt. Könyörgöm még a sárkány is nőstény… de nem csak ő, hanem szinte az összes sárkány. Egy résznél ugyan elhangzott, hogy Sisu-nak akadt egy bátyja is, de ennek nem volt különösebben jelentősége. (Egyszerűen érződött, hogy „férfi elleneség” vezérelte a filmet, hisz az írók láthatóan úgy gondolták: Csak a másik nem komolyabb szerepeltetése nélkül lehet erősnek és függetlennek ábrázolni az ő karaktereiket. Sarah Connor-nak, vagy Ellen Ripley-nek volt szüksége anno ilyen olcsó húzásra? Ugye, hogy nem.) Természetesen ezen ma már úgymond „nem szabad” fennakadni, tehát igyekeztem az értékelőm legelején említett pozitívumok mellett újabbakat találni, de sajnos nem nagyon sikerült. Tuk Tuk kifejezetten aranyos, de ő már csak a szokásos Disney sablon része, a kötelező cuki figura, mint az Aranyhajban a kaméleon, vagy a ló, a Jégvarázsban a szarvas, vagy akár a Mandalorian-ben Grogu. (Kell valami, amiből jól fogyó plüssöket / pólókat lehet gyártani.) Emellett jöttek az erőltetetten laza, harmatgyenge poénok és szövegek, amiktől az arcomat téptem, ráadásul mindez kapásból az úgynevezett sárkányunktól, ami inkább emlékeztetett egy betépett, mutáns csillámpónira, mintsem klasszikus, ázsiai sárkányra. Borzalmasan gagyi és bugyuta jelleme lett, legszívesebben úgy kivágtam volna a filmből, ahogy van, majd jött nála rosszabb… a baba, meg a „majmai”. Elsőre ugyan vicces volt, de nem gondoltam, hogy a legvégéig maradnak és tovább roncsolják a megmaradt agysejtjeimet is. A sztori egyébként még tetszett is, de annyi fárasztó és klisés pillanattal sikerült megtölteni a cselekményt, hogy ezek súlya a végére totálisan magával rántotta számomra az egészet. spoiler
Kapott tehát egy csillagot az animációra, egyet a zenére, a design-ra, a sztori alapjaira, bár az is egy több helyről összelopkodott valami, továbbá még Tuk Tuk-ot is megszántam egyel, de minden más borzalmas, vagy épphogy csak közepes. Megértem, hogy ez nem az én korosztályomnak készült, de úgy érzem, hogy a célcsoport korában se élveztem volna ezt, ha pedig mégis, akkor se hagyott volna bennem olyan nyomot, hogy ne felejtsem el kb. 1-2 héten belül. Ennek fényében tehát elég értetlenül állok az itteni magas pontszám előtt, bár az Enola Holmes, meg a Dolittle után már semminek sem kéne meglepnie.
Nem is tudom. Meghatott, szórakoztatott és nagyon tetszett az üzenete, de ennél azért többre vágytam. Raya szerintem nagyon emberi karakter, ideális főhősnek tartom. Ugyanakkor volt olyan megmozdulása, amivel nem feltétlenül értettem egyet. A cselekmény szerintem izgalmas volt, a szereplők többsége szerethető. Bár a szokásos „társállat”, amelyik cuki volt, de semmi más, nem hiányzott volna, illetve a menő csecsemőt és kompániáját is bőven soknak éreztem. Namaari cserébe nagyon érdekes volt. Sisut nem igazán tudom hova tenni. Kedveltem, de besokalltam tőle elég hamar. Jobban mondva az elején voltam így vele, a végére megbarátkoztam a lényével. Magát a sztorit sokkal jobban el tudnám képzelni több, rövidebb részben, mint egy filmben, hogy ténylegesen legyen ideje mindennek kibontakoznia. A zenéket imádtam, rengeteget adtak a hangulathoz. Mindent összevetve tetszett a mese, de kétlem, hogy újranézném.
Amennyire vártam, annyira nem jött be. Azt hittem az eleje alapján hogy a tanulság majd az lesz, hogy ne legyünk naivak és ne bízzunk meg mindenkiben azonnal. De nem ám, Disney szerint ez butaság legyünk csak naivak és bízzunk meg abban, spoiler . Agyhalál.
Amúgy a grafika gyönyörű lett, a tájak elképesztőek és Raya haja varázslatos volt. A zenék is tetszettek.
OFF: spoiler
A mese elején:
Na végre! Egy mese arról, hogy az agyatlan naivitás mekkora bajt okoz!
A mese közepén:
Igen, és tanítva is van, hogy ne bízz vakon! Gondolkozz is néha!
A mese végén:
Ok.. Mit vártam..? Disney… Mese… Hagyjuk…
De ahhoz képest, hogy a végén gerincbe törték az egész mese mondanivalóját és hiteltelen lett… Egyébként mégis aranyos mese volt. Jó sok kedves kis poénnal.
Kicsit féltem az elején megmondom őszintén. Vegyes értékeléseket olvastam róla, de engem teljesen levett a lábamról. Az üzenete nagyon tanulságos. A képvilág meg tízből tíz.
A karakterek is jól kilettek dolgozva és Sisu lett az új favorit karakterem:) Szerintem teljes egész volt a története, a végével egyetemben. Igazán megható volt. Ámbár elnéztem volna akár több órán keresztül is. Új kedvenc lett. ^^
Szóval mindenkinek ajánlom!
Egy újabb szép Disney mese, a hősnő beleillik a Jégvarázs/Vaiana/Merida irányvonalba.
Az egyszarvúval keresztezett sárkány kinézete elsőre kissé fura volt ugyan, de meg lehet szokni a jószándékú Sisu imidzsét azért idővel. Az én kedvencem azért akkor is Tuk-tuk benne, bár szövege nem volt, de nagyon kifejezően tud nézni. :D
Az én meglátásom szerint arról szól, hogy érdemes bíznunk a többi emberben, hiszen csak együtt juthatunk előbbre, és érdemes megmenteni a világot.
Pozitív gondolatok, kár hogy csak mese.
Népszerű idézetek
Sisu: It may feel impossible but sometimes you just have to take the first step, even before you’re ready.
Sisu: Also, you broke the gem!
Raya: But I still have a big chunk of it though.
Sisu: Is that supposed to make me feel better? If you lost a puppy, and I said, “Well, we still have a big chunk of it.” Would that make you feel better?
Raya: Yeah, well, the world’s broken. You can’t trust anyone.
Sisu: Or maybe it’s broken, because you don’t trust anyone.
Namaari: You and the dragon gems are coming with me.
Raya: Hmm… my sword here says we're not.
Sisu: This beetle’s got a booty.
Raya: Careful. It’s a Toot N Boom.
Sisu: Why is it called a…
[the beetle toots and explodes]
Sisu: Got it. Noted. Makes sense.