Ötvös Csöpi ismét nagyot alakít. Segítségére siet a szétszórt és hebehurgya Kardos doktornak, mikor az, tanácstalanul vakargatja a fejét, látva a magyar kriminalisztika legnagyobb kábítószer ügyét. Jön Csöpi és kis barátja és lerántják, sőt letépik a leplet a drogcsempész banda tevékenységéről,… [tovább]
Kedvencelte 28
Várólistára tette 30
Kiemelt értékelések
A nem túl hosszú, de mégis emlékezetes Ötvös Csöpi legendáriumban a Hamis a baba szerintem sokáig jó induló volt, de mintha az utóbbi évek elkezdték volna kikezdeni a patináját. Ezt maximum csak jelképezi, semmi esetre sem okozza, hogy az utolsó klasszikus formában készült Ötvös-film létére bőven belőle talán a legnehezebb ma élvezetes és szép kópiákat találni, még a DVD kiadása is finoman szólva megkérdőjelezhető minőséget képvisel ma már.
Szóval Ötvös Csöpi karaktere túlélte a rendszerváltást, sőt, Bujtorban vélhetően a személyes érintettség miatt még ahhoz is volt kedv és energia, hogy erre néhány szellemes elszólás, aprócska megjegyzés erejéig reflektáljon is a filmben. Ilyesmire korábban nem nagyon adódott példa, most azonban a fennálló rendszer és annak defektusai képezik a mozi humorfaktorának javát. A másik fél a megismert klasszikus formula: Kardos doktor semmit sem ért, esetlen, hülyeségeket beszél, Ötvös néha (itt már tényleg néha, hisz Bujtor öregszik) elereszt egy-egy pofont, Purci úr különutassága határos a pofátlansággal – de ilyen a magyar néplélek, és ezt érzi a film minden pillanatában.
Mindezzel együtt a mozi le sem tagadhatná, hogy a kilencvenes évek terméke, és ezt a hangulatot már nyomokban Az elvarázsolt dollár is megelőlegezte. A görög forgatási helyszín és a cselekmény jellege miatt a néző úgy érezheti, a stáb dolgozni és nyaralni ruccant le a szigetekre, még ha ez a benyomás vélhetően téves is, hiszen a werkfilmből úgy tűnik, Bujtor rövid pórázon fogta a produkciót. Ugyancsak a korabeli mércéhez viszonyítva nem vészes, de látszatos a termékelhelyezések sora, a zene a szokásos Frenreisz-féle stíluskavalkád, a rendezés maga pedig feltűnően dinamikus, nyoma sincs benne a későbbi Bujtor-féle Rejtő-mozi fáradtságának. Csöpi karaktere azonban fáradt, ez itt már jól érezhető: Bujtor a saját jelenetei nagy részében már nem vállal be komolyabb akciókat, inkább a szálakat a háttérből mozgató agytrösztöt képez a figurából, ugyanakkor a Kardossal szembeni abszolút csúfondáros és lekezelő stílusa nagyon erősen ráerősít a figura Spencer-i eredetére. Már Az elvarázsolt dollárnál is látszott, hogy a jól eladható, atombiztos olasz mintából táplálkozó vígjátéki formátum megvalósításán kívül a Csöpi-filmek nem tűznek ki maguk elé komoly célokat. Most, hogy már a Kádár/Balaton-nosztalgia sem tartja egyben a filmet, a Hamis a baba tényleg nem több, mint egy saját korára apró részletekben intelligensen reflektáló, de attól még rutinból összehozott vígjáték.
Korrekt Ötvös Csöpi-epizód, ami utoljára kínálja nekünk fel az immáron már negyedszerre felmelegített, egyre ízetlenebb, de még mindig működő receptet. Ha nem lennének a kétezres évekbeli tévéfilmek, ez egy kiváló lezárása lett volna „a magyar Piedone” kalandjainak.
Ha nyár akkor hajózás, vitorlázás és Ötvös Csöpi. :) Tavaly egy szuszra végignéztük az egész sorozatot az osztrák barátainkkal való vitorlázást és némi ráadás BKV hajókázást követően, idén a balatoni hajózás hozta meg a kedvünket hozzá. Balatonfüred-Tihany-Balatonfüred. És a füredi kikötőben ott van Ötvös sajnos nem túl jó sikerült szobra is.
Topolino az abszolút kedvencünk, de Ricsi is zseniális kis figura. A film félúton van a krimi és az ifjúsági film között, a kor paródiája pedig mindent visz. Kern játéka is sokat hozzáad.
Az utolsó a klasszikus Ötvös Csöpi-filmek közül, de egyben az, ami a Pogány Madonna után a második legjobb. A film immár a rendszerváltás után játszódik, Csöpi pedig immáron magánnyomozó, de ettől még persze összekerül a régi cimborákkal, no meg persze Kardos doktorral, hogy egy Európa-szerte kiterjedt drogcsempész hálózatot lebuktassanak. A hajsza elég komoly, akad egy elég veszélyes ellenség a banda berkein belül, de persze Csöpit és barátait sem kell félteni. A zene, a hangulat, a karakterek telitalálatok, a történet és a humor pedig szuperül működik. Talán az egyetlen apróság, amit fel lehet róni a filmnek, az az, hogy nagyon gyors iramú, szinte pislogni sem lehet közben, de ez végül is nem olyan nagy baj.
Népszerű idézetek
Kardos doktor: Ki ölte meg? Ki csomagolta be? Ki dobta a vízbe a zsákot?
Purci úr: Na! Jó napot!
Kardos doktor: Jó napot! Feleljen! Mennyi?
Purci úr: Kétszáz márka.
Kardos doktor: Honnan vegyek én magának kétszáz márkát, maga vámpír?!
Purci úr: A zakója zsebiből. Fél órával ezelőtt kobozta el a Bögyös Macától.
Kardos doktor: De arról én jegyzőkönyvet vettem fel.
Purci úr: Nem bánom, adja ide a jegyzőkönyvet is.