Az elítélt, Henri Young bűne: 5 dollár eltulajdonítása éhező testvérének megmentésére. A sors, ami rá vár, viszont rosszabb a halálnál: egy sikertelen szökési kísérlet után az Alcatraz egy sötét magánzárkájába kerül, ahol három éven át teljes elszigeteltségben tengődik gyakorlatilag az… [tovább]
Az őrület fészke (1995) 16★
Képek 9
Szereposztás
Várólistára tette 33
Kiemelt értékelések
Kevin Bacon valóban az általam látott legjobb alakítását hozta, viszont a film nem volt annyira maradandó mint gondoltam. Érezhetőek nagyon a 90-es évek stílusjegyei, de sajnos kissé döcögős és unalomba hajló volt a rendezés.
Szerintem Kevin Bacon élete alakítását nyújtotta ebben a filmben…. eddig is el voltam vele, de azt nem tudtam, hogy komoly szerepeket is tud játszani…Nőtt a szememben, komolyan mondom.
A film amúgy szörnyű, mármint nem a kivitelezés, hanem az igaz történet, amit elmesél. Sosem fogom megérteni, hogy emberek hogy lehetnek ennyire kegyetlenek egymással pusztán csak azért, mert hatalmukban áll annak lenni? Hogyan veszíthetik el az emberségüket ha egyszer családjuk van?! Nekem a kettő kizárja egymást…
A színészek nagyon jó választásnak bizonyultak, a film sötét hangulata is pont annyira adta vissza a mondanivalót, mint amennyire kellett. Egyedül Christian Slater kiabálása volt nálam egyszer-kétszer indokolatlan, és egy kicsit hihetetlennek tűnt a hangvétel, amit néha megengedett magának a bíróságon. Ettől eltekintve egyszeri nézésre szívesen ajánlom, azért nem többre, mert ezt a filmet lelkileg egyszer is elég feldolgozni.
Furcsa, de feltűnő: ezzel a filmmel kapcsolatban mindenkinek van valamiféle fenntartása. Jók a pontjai, de minden értékelésben szembejön az emberrel egy de, meg egy noha, közben pedig a hatásmechanizmusa egyenesen briliáns. A tárgyalótermi dráma ott a kilencvenes években valamennyire talán biztonsági játék is volt, szóval könnyen lehet, hogy néhány témába vágó klasszikussal anno ki is zsigerelték a műfajban rejlő lehetőségeket – mindenesetre Az őrület fészke tartogat bőven meglepetést.
Essünk túl gyorsan a saját de, meg noha tényezőimen: egyrészt a mozi túl hosszú, a történetben nincs két teljes óra műsoridő, főleg annak fényében, hogy a nyomozati munka nagyon gyorsan egy Christian Slater one man show-vá változik, és kimarad egy csomó várt/elvárt fordulat (pl. Gary Oldman pszichopata karakterének újabb spoiler). Másrészt Slater, noha ügyes, a tárgyalótermi részeket elripacskodja, túltolja, ezzel a stílussal egy valódi bíróságról szerintem három perc után tennék ki – ezen a magyar szinkronban Kolovratnik Krisztián sem segít éppen.
Minden más téren azonban hajlok rá, hogy zseniálisnak tekintsem ezt a filmet. Nem szellemessége vagy okossága, hanem lényeglátó humanizmusa és céljainak nyílegyenes elérése miatt. A szürke hétköznapok hordaléka alatt fuldokló embereknek az ilyen jellegű írások, filmek, történetek, élmények adják vissza a reményt, az egyébként világosan lobogó fáklya fényét: börtönbe került embertársaink is embertársaink, érzésekkel, jogokkal, traumákkal, igényekkel, vágyakkal. Óvatosan, empátiával, megfontoltan kell meghozni döntéseinket, értékítéleteinket velük kapcsolatban. Cinikus üzemmódban persze mondanám, hogy a film ezen a ponton hatásvadász és megvezető is, hisz spoiler, de azt hiszem, ennyit el lehet neki nézni. Bár tény és való, sokkal intelligensebb tartanám az egész koncepciót, ha például egy spoiler.
A csodafegyver egyébként egyértelműen Kevin Bacon, aki elképesztő átlényegüléssel prezentálja Henri Youngot. Nem tudom, szóba került-e esetében az Oscar, vagy hogy lehetett-e bármiféle realitása a díj elnyerésének, de ugyanezért egy jobb megítélésű moziban más, a kilencvenes években jól futó színész biztosan megkapta volna. Slater rendben van, bár a frontvonalban ő a gyenge pont, Oldman pedig nem villant akkorát, mint rajongói retrospektív szemmel nézve talán várnák.
Christopher Young zenéje mindent elkövet, hogy megríkassa a nézőt. Szerintem egyébként Barber híres – és mára kissé elkoptatott – Adagiója ihlette.
Jó film, megterhelő, kemény, de jó, és jó célt is szolgál. Érdemes megnézni!
Mint annyiszor, ezúttal is érdekes utánanézni, mennyire „igaz történet alapján” készült a film :/
https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_in_the_First_%28fi…
Az elején a „luk”, elég borzalmas, de aztán elég kis unalmas lesz. :s
Azon azért kicsit nevettem, hogy a kurtizánt Bacon felesége alakította. :D
A tesója meg olyan ismerős volt, kicsit gondolkoznom kellett, de… spoiler
Nem rossz amúgy, de szvsz nem nagy szám.